Udostępnij

Zamach na lasy. Posłowie PiS zgłaszają nowelę, aktywiści alarmują: zamiast drzew będziemy mieć beton

06.05.2021

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt nowelizacji ustawy o lasach. Chcą, by Lasy Państwowe mogły zamieniać swoje tereny na inne nieruchomości lub grunty. Dzięki temu w lesie będą mogły powstawać prywatne i publiczne inwestycje. To prowadzi do prywatyzacji lasów – alarmują aktywiści.

30 posłów partii rządzącej – w tym były minister środowiska Henryk Kowalczyk – chce zmiany ustawy o lasach. Chodzi dokładnie o art. 38e. To zapis, który precyzuje, że lasy, a także grunty i inne nieruchomości w zarządzie Lasów Państwowych mogą być zamieniane tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki leśnej. 

Czytaj także: Gospodarka leśna czy dewastacja? Tłumaczymy, jaka jest skala wycinek i czy mogłoby być ich mniej

Jak posłowie chcieliby ten punt rozszerzyć? Według zapisu w projekcie noweli, LP mogłyby zamieniać swoje grunty również w innych przypadkach. A dokładnie – jeśli powodem takiej transakcji jest „polityka państwa związana ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”. Czyli każda inwestycja w jakikolwiek sposób wpisująca się w te ramy będzie mogła stanąć w lesie.

Co więcej, posłowie proponują, żeby przy zamianach na potrzeby gospodarki leśnej kryterium była wartość gruntu. Przy innych przesłankach miałoby obowiązywać kryterium wielkości terenu.

To oznacza, że określoną połać lasu będzie można wymienić na tej samej wielkości nieużytek, teren zdegradowany albo poprzemysłowy. Transakcje miałby zatwierdzać dyrektor regionalnej dyrekcji LP po uzyskaniu zgody dyrektora generalnego.

Zmiana ustawy o lasach prowadzi do prywatyzacji?

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przypomina, że w 2008 roku zmieniono ustawę o lasach tak, by ukrócić wątpliwe z punktu widzenia Skarbu Państwa zamiany. Właśnie wtedy zapisano, że teren LP można wymienić tylko wtedy, kiedy wymaga tego gospodarka leśna.

Zakres inwestycji, które mogą stanąć na terenach LP, ma określać m.in. przyjęta w 2017 roku Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Czyli w środku lasu będzie mogła powstać np. farma fotowoltaiczna albo spalarnia śmieci. I nie będzie musiała to być inwestycja publiczna. Zamiany mają być możliwe także dla prywatnych inwestorów.

Czytaj także: Biomasa w przemyśle, w transporcie i energetyce? “Wycięlibyśmy wszystkie lasy w cztery lata”

„Część z inwestycji zlokalizowanych na terenach leśnych nie mogła dotychczas powstać. Lasy Państwowe nie zgadzały się na tak drastyczne wylesienia. Po zmianie prawa nie będzie już z tym żadnego problemu” – czytamy na stronie Pracowni.

Adam Wajrak, dziennikarz zajmujący się tematami leśnymi, zwracał uwagę w swoim komentarzu dla „Wyborczej” na to, że zamiany będą odbywać się poza obywatelską i sądową kontrolą. „Jeżeli plan PiS się powiedzie, to po plasterku, po kawałeczku będzie można nasze wspólne dobro okrawać z co smaczniejszych i cenniejszych kawałków” – pisze Wajrak.

Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot podkreśla, że zmiana ustawy oznacza prywatyzację lasów. „Majątek wszystkich obywateli zostanie oddany za bezcen wąskiej grupie interesu, która wytnie las i zaleje ten teren betonem” – mówi. Jego zdaniem nowela może przynieść straty dla budżetu państwa. Co więcej, w Unii Europejskiej trwa dyskusja o objęciu jak największej powierzchni lasów ochroną. „Tymczasem w Polsce grupa posłów szykuje nam dewastację kolejnych terenów leśnych. Nie ma naszej zgody na zamach na polskie lasy” – komentuje Ślusarczyk.

Projekt noweli można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: ArtMediaFactory/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.