Powietrze w Wadowicach jest gorsze niż w Krakowie – zagraża zdrowiu mieszkańców

Pod koniec stycznia w ramach programu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze na wadowickim rynku został zainstalowany pyłomierz. Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić, że stan powietrza w tym mieście jest bardzo zły i zagraża zdrowiu.

W ostatnim tygodniu stycznia średnia zawartość pyłu PM10 w wadowickim powietrzu wyniosła 289 ug/m3. W tym samym czasie w Krakowie, który mierzył się z potężnym smogiem, średnia była niższa o prawie 100 ug/m3 i wyniosła 198 ug/m3. Wyniki zarejestrowane w obu miastach znacząco przekraczały wszelkie normy i osiągały poziom, który jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Wadowice smog
Wyniki pomiarów jakości powietrza w Wadowicach w porównaniu z Krakowem..

Bardzo źle było także w lutym. Poniżej określonej przez prawo granicy dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, Wadowice zmieściły się dopiero w kwietniu – po zakończeniu sezonu grzewczego. W czasie prowadzenia pomiarów zarejestrowano w sumie 50 dni, w których została przekroczona norma dzienna dla stężenia pyłu PM10 – wszystkie w trakcie sezonu grzewczego. Wielokrotnie przekraczano polskie poziomy informowania i alarmowania o smogu, pomimo, że są one niespotykanie wysokie. Ten pierwszy (200 ug/m3) był przekroczony przez siedem dni. Ten drugi (300 ug/m3) przez sześć. Dwukrotnie średnia dobowa przekroczyła nawet poziom 400 ug/m3, sięgając 800% normy.

– Poziomy zanieczyszczeń rejestrowane w sezonie grzewczym, w Wadowicach są tak wysokie, że bardziej przypominają azjatyckie metropolie, które słyną ze smogu na cały świat, niż miasteczko w środku Europy. Oddychanie powietrzem, w którym jest 400 ug pyłu na metr sześcienny, zagraża zdrowiu, a nawet życiu ludzi. To stan klęski żywiołowej. – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i podkreśla, że szczególnie narażeni na odczuwanie negatywnych skutków oddychania takim powietrzem są ludzie starsi oraz dzieci.

Fot. Smogowa Mapa Polski.

3 komentarze(y)

  1. Jak nie wymienimy w naszym kraju starych kopciuchów, to zdechniemy od tego smogu. Coraz więcej zachorowań na nowotwory. Ludzkie myślenie jest przerażające. Chcą oszczędzać na opale, a na zdrowiu im nie zależy?! To jak nie zależy to niech nie trują innych, którzy mają swoje rodziny i priorytety życiowe! Węglowi mówię STOP! Statystyki mówią same za siebie, że spalanie węgla (tego 650 zł za tonę) produkuje zbyt dużo pyłów. Większość ludzi spala właśnie jedynie miał węglowy wierząc, że to czysty węgiel. Wiara ludzka nie zna granic.

  2. Jakiś czas temu oglądałam reportaż na TVP 1 o tym, że Kraków to jedyne miasto w Polsce, które jest najbardziej świadome zagrożeń płynących ze smogu 😉 Brawo! Ludzie faktycznie sprawdzają poziom stężenia pyłków w powietrzu poprzez aplikacje w telefonie (sama to robię). A co się dzieje w Wadowicach i w wielu innych polskich miastach? O zgrozo. Zima całkiem niedaleko, a problem co roku
    ten sam i coraz bardziej nasilony. Zdawać by się mogło, że o smogu, jego skutkach i działaniach zapobiegawczych już wszyscy wiedzą. A jednak nie, albo tak, tylko nic z tym nie robią?!
    O dziwo, aby ustrzec się tego ustrojstwa nie wystarczy unikać spacerów w czasie wysokiego stężenia smogu, czy zjadać dużą gamę warzyw i owoców z antyoksydantami czy też pić herbatę czy kawę (bo też posiadają takie związki, które usuwają toksyny z naszego organizmu). Zwykła maseczka podobno nie daje żadnego zabezpieczenia, tylko maseczki z filtrem hepa chronią nas, że tak powiem przed chorobami-rakiem. Jak najbardziej jestem za paleniem eko i akcją informacyjną dla obywateli naszego kraju. Nie od dziś wiadomo, że węgiel czyni dla nas więcej strat zdrowotnych niż pożytku. Może i jest tani, ale pamiętać należy że to prawdopodobnie nie jest węgiel najlepszej jakości, a zwykły miał węglowy, który kopci, produkuje pyły i nas zatruwa. Cieszę się niezmiernie z faktu, że stare kopciuchy i wszystkie piece na węgiel czy te które nie posiadają żadnych klas nie zostaną dopuszczone do użytku. O pelecie słyszałam wiele dobrego. Paliwo to przede wszystkim ma swoje parametry (każdy worek odpowiednio oznakowany). Palenie nim nie wychodzi drogo w zasadzie cena porównywalna do węgla. Wystarczy zamontować odpowiedni piec do ilości metrów jakie chce się ogrzać.

  3. Polecam ekologiczne kotły na pelet producenta Kostrzewa serii EEI PELLETS. Z możliwością skorzystania z dofinansowania. Są to kotły, które produkują niską emisję pyłów do atmosfery i znajdują się na podium konkursu Top Ten na najlepsze kotły na paliwa stałe. Posiadają certyfikat ecodesign (przebadany przez jednostkę akredytowaną pod kątem emisji i prądu), zatwierdzony przez Unię Europejską. Serwis dostępny w całej Polsce i najważniejsze bardzo szybko uchwytny dla klienta. Mnóstwo pozytywnych opinii na temat kotłów jak i firmy wśród użytkowników pieców. Gorąco polecam

Dodaj komentarz