Udostępnij

Z powodu zanieczyszczenia powietrza chcą zburzyć domy

16.01.2024

W 2015 i 2016 roku poziom zanieczyszczeń powietrza, który zarejestrowano w sąsiedztwie biegnącej przez walijskie Hafodyrynys drogi A472 wielokrotnie przekroczył normy Światowej Organizacji Zdrowia. Był tak wysoki, że miasteczko pod względem zanieczyszczenia powietrza tlenkami azotu znalazło się na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii. Gorzej było jedynie w centrum Londynu.

Samorząd hrabstwa Caerphilly, w którym znajduje się miejscowość, odpowiedział planem naprawczym. A właściwie jego roboczą wersją. Ta wzbudziła spore zainteresowanie, ponieważ zawiera plan wprowadzenia kilku bardzo zdecydowanych działań. W tym wykupu i zburzenia nieruchomości znajdujących się bezpośrednio przy drodze, co ma pomóc ich mieszkańcom.

Szkic planu zawiera takie pomysły (całość możecie znaleźć na stronach rady hrabstwa – TUTAJ):
1) Przymusowy wykup 23 domów znajdujących się przy drodze i zrównanie ich z ziemią, co ma poprawić cyrkulację powietrza oraz pomóc mieszkającym w nich ludziom, o czym jednak niżej;
2) Wprowadzenie obowiązkowej oceny wpływu nowych inwestycji na jakość powietrza;
3) Obniżenie limitu prędkości i/lub instalacja fotoradarów, które miałyby spowolnić i upłynnić ruch na drodze A472;
4) Zachęcenie firm transportowych do zakupu pojazdów niskoemisyjnych;
5) Ustawienie znaków zachęcających kierowców, by wyłączali silniki, kiedy oczekują na zmianę świateł;
6) Usprawnienie transportu w regionie, między innymi poprzez zbudowanie obwodnic.

Przymusowy wykup, który na pierwszy rzut oka może wyglądać na metodę dość drastyczną, jest czymś, czego oczekuje większość właścicieli znajdujących się przy Woodside Terrace domów – to miejsce, gdzie powietrze jest najgorsze. Oczekują go dlatego, że mimo chęci nie mogą się stamtąd wyprowadzić, ponieważ ich nieruchomości są niezwykle trudne do sprzedania. Nikt nie chce mieszkać w miejscu, gdzie powietrze jest złe, a ruch tak duży, że trudno znieść hałas.

Każdego dnia przejeżdża tamtędy ponad 21 tys. pojazdów, w tym TIR-ów.

– Smród i hałas są nie do zniesienia – opowiadała BBC jedna z mieszkanek okolicy. – Ta droga jest jak tor wyścigowy, ktoś wcześniej lub później zginie próbując ją przekroczyć – dodawał ktoś inny.

Krótki reportaż o tym, jak żyje się w najbardziej zanieczyszczonym miejscu Walii, przeczytacie na stronach BBC – TUTAJ.

Fot. Robert Clark/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.