Udostępnij

Powrót zimy uderzy nas po kieszeni. Sadownicy ostrzegają: sytuacja jest poważna

25.04.2024

Niespodziewany powrót zimy w kwietniu może uderzyć po kieszeni nas wszystkich jesienią. Ceny jabłek i śliwek mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent! Kto za to odpowiada? Mróz, który nawiedził Polskę w ostatnich dniach. Rolnicy z małopolskiego „zagłębia owocowego” przyznają – sytuacja jest poważna.

Po ciepłej zimie i błyskawicznym nadejściu wiosny, rośliny ruszyły w tym roku ze swoim okresem wegetacji szybciej niż zwykle. Ale potem przyszło ochłodzenie, które zatrzymało rozwój zbóż, ziemniaków, rzepaku czy truskawek. Sprawę opisuje dziś Onet.

– Z dużym strachem obserwujemy to, co się dzieje – mówi Adam, producent jabłek spod Łącka. – Mróz jest już od kilku dni. W jednym sadzie może być kilka stopni mniej lub więcej niż w sąsiednim, położonym kilkaset metrów dalej. To sprawia, że jedne sady zmarzły bardziej, inne mniej – dodaje. Kolejni rolnicy z Sądecczyzny już teraz szacują, że jesienne zbiory mogą być o 20-30 proc. niższe niż zwykle. Dotyczy to jabłek i śliwek. Jeśli chodzi o wiśnie i czereśnie, może być jeszcze gorzej. Te wczesne owoce nie będą miały szansy odbić sobie tych kilku dni, gdy zima wróciła.

Powrót zimy. Ceny jabłek i śliwek pójdą w górę?

Z kolei pan Stanisław, sadownik z wsi Łukowica tłumaczy: – Mróz ścina wodę w wykształconych już liściach oraz nie pozwala rozwijać się kwiatom. Co więcej, mróz uniemożliwia loty pszczół, które mają za zadanie zapylanie kwiatów na drzewach owocowych. Bez tego, nie będzie owoców.

Jeśli przewidywania rolników okażą się prawdziwe, a mróz rzeczywiście zmniejszy jesienne plony, to ceny jabłek czy śliwek mogą skoczyć nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Branża przetwórcza raczej tego nie odczuje, zapasy są duże. Gorzej sytuacja może wyglądać na rynku detalicznym. Sadownicy, by odrobić straty, podniosą ceny, a sprzyjać będzie temu fakt, że owoców na rynku będzie mniej. Jeśli tak się stanie, odczujemy to podczas zakupów.

Duże przymrozki w kwietniu. „W świecie roślinnym nastał pogrom”

W podobnym tonie wypowiadają się autorzy bloga przyrodniczo.pl, który opisuje świat natury. – Niestety, ta wiosna zostanie zapamiętana jako najcieplejsza i jednocześnie najtragiczniejsza – rozpoczynają swój wpis z wtorku 23 kwietnia.

Dalej przypominają, że po 2 miesiącach nienaturalnie ciepłej pogody przyszedł gwałtowny mróz. – W świecie roślinnym nastał pogrom. Zarówno w ogrodach i sadach, jak i w lasach oraz na łąkach. Szczególnie ucierpiały gatunki, które teraz powinny dopiero wyściubiać pędy spod ziemi. Zamiast tego miały one dobrze rozwinięte łodygi z pąkami kwiatowymi. Nieprzyzwyczajone przemarzły. Lilie, wiele storczyków, paprocie, liście jesionów, dębów, kwiaty drzewek różowatych i wrzosowatych, magnolie, liliowce, glicynie i piwonie. Pola rzepaku i plantacje winorośli. Wszystko mocno ucierpiało przez to nienaturalne zawirowanie w klimacie – czytamy.

Wpis opatrzono fotografią. Na zdjęciu lilie złotogłów, które w tym roku już nie będą kwitnąć. Choć pęd nadziemny przemarzł, to cebula żyje i zacznie gromadzić energię na następny sezon – tłumaczą autorzy bloga.

Źródło zdjęcia: Przyrodniczo.pl – Przyroda Śląska

Zdjęcie tytułowe: shutterstock.com/svetok30

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.