Udostępnij

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym opanowany

10.01.2024

Pożar kilku tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasu w Biebrzańskim Parku Narodowym został opanowany – informuje straż pożarna. Ogień nie rozprzestrzenia się, nie wniknął w głąb torfowisk. Teraz czas na liczenie strat i opracowanie planu przeciwpożarowego, bo – jak alarmuje dyrekcja – stan wody w Biebrzy jest bardzo niski.

W nocy nad Biebrzą pracowało prawie 150 strażaków. Patrole dalej będą patrolowały zagrożony teren. Opanowany przez nich pożar jest największym w historii działalności tego parku.

“Sytuacja jest opanowana. Dozorowany jest obszar pomiędzy Dębową Górą i Tchórzymi Grzędami (Basen Środkowy Północ Biebrzańskiego Parku Narodowego), gdzie utrzymują się zarzewia ognia. W pogotowiu trwają jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Trwają prace wojska związane z przeprawą promową w okolicy wsi Wroceń.  Szacowana powierzchnia pożaru to ok. 6000 ha“ – pisze na Facebooku Biebrzański Park Narodowy

Trzykrotnie mniej wody w Biebrzy

Pożar został opanowany, ale sytuacja w rzece Biebrza dalej budzi obawy – poziom wody jest niski, a suszę widać nawet na podmokłych terenach.

Jak ocenia dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk, w rzece płynie „trzykrotnie mniej wody” niż ma to miejsce w normalnej sytuacji hydrologicznej. Obecnie poziom wody w Biebrzy jest o około półtora metra niższy od tzw. stanów średnich dla tej rzeki z wieloletnich pomiarów. 

„Tak sobie to przeliczyliśmy, że w tej chwili na dobę – proszę sobie tylko wyobrazić – 3,5 miliona metrów sześciennych wody płynie mniej. Czyli w tym roku, np. gdybyśmy (…) spuszczali wodę z Wigier dla ratowania Biebrzańskiego PN – oczywiście teoretycznie mówiąc – wody z jeziora Wigry by starczyło tylko na sto dni” – mówił w rozmowie z serwisem PAP Nauka.

Potrzebny plan przeciwpożarowy

Po pokonaniu pożaru będą oceniane straty przyrodnicze. Pomoc w przeprowadzeniu inwentaryzacji zaoferował m.in. Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, organizacje i stowarzyszenia przyrodnicze. Oceną sytuacji będzie się też zajmować nowa rada naukowa parku, którą ma powołać minister środowiska.

Dyrektor Biebrzańskiego PN zaznacza, że w związku z ogromną skalą pożaru należy również zastanowić się nad nowym planem przeciwpożarowym parku oraz rozważyć budowę w niektórych miejscach np. studni głębinowych, z których mogliby korzystać strażacy. Z powodu suszy nie ma wody w wielu rowach, przez co strażacy musieli ją dowozić z odległości 10 kilometrów.

Do tej pory dyrekcja nie otrzymała informacji o rannych zwierzętach, które uciekły z pożaru i wymagają pomocy człowieka. Takich zgłoszeń nie ma także ośrodek rehabilitacji zwierząt, który prowadzi park.

Zbiórka pieniędzy trwa

Park prowadzi na specjalnym koncie społeczną zbiórkę. Pieniądze będą przeznaczone na doposażenie w sprzęt lokalnych ochotniczych straży pożarnych. Do piątku zebrano sumę ok. 2,5 mln zł ofiarowaną przez ponad 30 tys. darczyńców. 

Pieniądze można wpłacać na konto: Bank BGK

31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem: “darowizna pożar 2020”.

Źródło: Biebrzański Park Narodowy, PAP Nauka, PSP w Białymstoku

Fot: Piotr Tałałaj/Facebook Biebrzańskiego Parku Narodowego

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.