Udostępnij

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym opanowany

25.04.2020

Pożar kilku tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasu w Biebrzańskim Parku Narodowym został opanowany – informuje straż pożarna. Ogień nie rozprzestrzenia się, nie wniknął w głąb torfowisk. Teraz czas na liczenie strat i opracowanie planu przeciwpożarowego, bo – jak alarmuje dyrekcja – stan wody w Biebrzy jest bardzo niski.

W nocy nad Biebrzą pracowało prawie 150 strażaków. Patrole dalej będą patrolowały zagrożony teren. Opanowany przez nich pożar jest największym w historii działalności tego parku.

“Sytuacja jest opanowana. Dozorowany jest obszar pomiędzy Dębową Górą i Tchórzymi Grzędami (Basen Środkowy Północ Biebrzańskiego Parku Narodowego), gdzie utrzymują się zarzewia ognia. W pogotowiu trwają jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Trwają prace wojska związane z przeprawą promową w okolicy wsi Wroceń.  Szacowana powierzchnia pożaru to ok. 6000 ha“ – pisze na Facebooku Biebrzański Park Narodowy

Trzykrotnie mniej wody w Biebrzy

Pożar został opanowany, ale sytuacja w rzece Biebrza dalej budzi obawy – poziom wody jest niski, a suszę widać nawet na podmokłych terenach.

Jak ocenia dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk, w rzece płynie „trzykrotnie mniej wody” niż ma to miejsce w normalnej sytuacji hydrologicznej. Obecnie poziom wody w Biebrzy jest o około półtora metra niższy od tzw. stanów średnich dla tej rzeki z wieloletnich pomiarów. 

„Tak sobie to przeliczyliśmy, że w tej chwili na dobę – proszę sobie tylko wyobrazić – 3,5 miliona metrów sześciennych wody płynie mniej. Czyli w tym roku, np. gdybyśmy (…) spuszczali wodę z Wigier dla ratowania Biebrzańskiego PN – oczywiście teoretycznie mówiąc – wody z jeziora Wigry by starczyło tylko na sto dni” – mówił w rozmowie z serwisem PAP Nauka.

Potrzebny plan przeciwpożarowy

Po pokonaniu pożaru będą oceniane straty przyrodnicze. Pomoc w przeprowadzeniu inwentaryzacji zaoferował m.in. Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, organizacje i stowarzyszenia przyrodnicze. Oceną sytuacji będzie się też zajmować nowa rada naukowa parku, którą ma powołać minister środowiska.

Dyrektor Biebrzańskiego PN zaznacza, że w związku z ogromną skalą pożaru należy również zastanowić się nad nowym planem przeciwpożarowym parku oraz rozważyć budowę w niektórych miejscach np. studni głębinowych, z których mogliby korzystać strażacy. Z powodu suszy nie ma wody w wielu rowach, przez co strażacy musieli ją dowozić z odległości 10 kilometrów.

Do tej pory dyrekcja nie otrzymała informacji o rannych zwierzętach, które uciekły z pożaru i wymagają pomocy człowieka. Takich zgłoszeń nie ma także ośrodek rehabilitacji zwierząt, który prowadzi park.

Zbiórka pieniędzy trwa

Park prowadzi na specjalnym koncie społeczną zbiórkę. Pieniądze będą przeznaczone na doposażenie w sprzęt lokalnych ochotniczych straży pożarnych. Do piątku zebrano sumę ok. 2,5 mln zł ofiarowaną przez ponad 30 tys. darczyńców. 

Pieniądze można wpłacać na konto: Bank BGK

31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem: “darowizna pożar 2020”.

Źródło: Biebrzański Park Narodowy, PAP Nauka, PSP w Białymstoku

Fot: Piotr Tałałaj/Facebook Biebrzańskiego Parku Narodowego

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.