Udostępnij

Ogromne pożary w Nepalu. Tak źle nie było od prawie dekady

08.04.2021

Pożary w Nepalu o tej porze roku nie są niczym wyjątkowym. Jednak tegoroczny sezon jest najgorszy od dekady – podała agencja AFP. Płoną lasy w całym kraju, a mieszkańcy oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem. Od początku kwietnia stolica Nepalu, Katmandu, plasuje się na pierwszym miejscu miast z najwyższymi poziomami smogu.

Sezon pożarowy w Nepalu zaczyna się w listopadzie i trwa aż do początku pory monsunowej w czerwcu. W tym roku ostatnie miesiące 2020 roku i pierwsze 2021 były wyjątkowo suche – stąd większe ryzyko pożarowe. Niestety, ogień zaprószają także sami mieszkańcy, którzy wypalają swoje pola uprawne.

Rząd podaje, że od listopada zgłoszono już 2700 pożarów – to 14 razy więcej niż rok wcześniej o tej samej porze. 25 marca wciąż były 524 aktywne pożary, a bieżącą skalę można zobaczyć na mapach przygotowanych przez NASA.

 class=
Stan na 6-7 kwietnia

„Takiej skali pożarów w suchym sezonie nie widzieliśmy od dziewięciu lat” – powiedział Uddav Prasad Rijal z nepalskiego centrum zarządzania kryzysowego (Nepal’s National Disaster Risk Reduction and Management Authority). Na stronie internetowej tej jednostki można przeczytać, że tylko do początku kwietnia zgłoszono 177 zdarzeń związanych z pożarami. W ciągu tygodnia zginęły cztery osoby, a w ciągu ostatniego miesiąca – 12.

Ekspert klimatyczny Madhukar Upadhya powiedział w rozmowie z AFP, że coraz większa liczba pożarów jest nieunikniona. Zimy w Nepalu staną się bardziej suche w wyniku zmian klimatycznych.

Pożary w Nepalu i duszący smog

Ogromna liczba pożarów spowodowała drastyczne pogorszenie się jakości powietrza w całym Nepalu. Pod koniec marca władze zamknęły z tego powodu szkoły i odradzają wychodzenie z domu.

Katmandu przez całą środę znajdowało się na pierwszym miejscu rankingu IQ Air, który zbiera dane z ponad 90 miast świata i pokazuje, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. W środowe popołudnie powietrze było określone jako „bardzo niezdrowe”, a poziom PM2,5 wynosił 156 mikrogramów na metr sześcienny. Dla porównania: na drugim miejscu uplasowało się Phnom Penh, stolica Kambodży, z wynikiem 79 µg/m³. Rzeczywiste poziomy pyłów mogą być jednak znacznie wyższe – IQ Air zbiera uśrednione dane z różnych źródeł, a nie z gęstej sieci stacji pomiarowych.

Smog nie tylko czuć, ale również widać – niebo przybrało charakterystyczną pomarańczowo-szarą barwę. Skalę problemu pokazała także satelita Copernicus Sentinel-2:

Kiedy mieszkańcy odetchną?

Cała nadzieja w poprawie pogody. W marcu w Katmandu opady deszczu wynoszą średnio około 34 milimetrów. Tym razem odnotowano tylko nieco ponad 6 milimetrów.

Jak podaje CNN Weather, możliwe, że jeszcze w tym tygodniu wilgotność powietrza wzrośnie.

Zdjęcie: Binod Prasad Adhikari/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.