Udostępnij

Ogromne pożary w Nepalu. Tak źle nie było od prawie dekady

08.04.2021

Pożary w Nepalu o tej porze roku nie są niczym wyjątkowym. Jednak tegoroczny sezon jest najgorszy od dekady – podała agencja AFP. Płoną lasy w całym kraju, a mieszkańcy oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem. Od początku kwietnia stolica Nepalu, Katmandu, plasuje się na pierwszym miejscu miast z najwyższymi poziomami smogu.

Sezon pożarowy w Nepalu zaczyna się w listopadzie i trwa aż do początku pory monsunowej w czerwcu. W tym roku ostatnie miesiące 2020 roku i pierwsze 2021 były wyjątkowo suche – stąd większe ryzyko pożarowe. Niestety, ogień zaprószają także sami mieszkańcy, którzy wypalają swoje pola uprawne.

Rząd podaje, że od listopada zgłoszono już 2700 pożarów – to 14 razy więcej niż rok wcześniej o tej samej porze. 25 marca wciąż były 524 aktywne pożary, a bieżącą skalę można zobaczyć na mapach przygotowanych przez NASA.

 class=
Stan na 6-7 kwietnia

„Takiej skali pożarów w suchym sezonie nie widzieliśmy od dziewięciu lat” – powiedział Uddav Prasad Rijal z nepalskiego centrum zarządzania kryzysowego (Nepal’s National Disaster Risk Reduction and Management Authority). Na stronie internetowej tej jednostki można przeczytać, że tylko do początku kwietnia zgłoszono 177 zdarzeń związanych z pożarami. W ciągu tygodnia zginęły cztery osoby, a w ciągu ostatniego miesiąca – 12.

Ekspert klimatyczny Madhukar Upadhya powiedział w rozmowie z AFP, że coraz większa liczba pożarów jest nieunikniona. Zimy w Nepalu staną się bardziej suche w wyniku zmian klimatycznych.

Pożary w Nepalu i duszący smog

Ogromna liczba pożarów spowodowała drastyczne pogorszenie się jakości powietrza w całym Nepalu. Pod koniec marca władze zamknęły z tego powodu szkoły i odradzają wychodzenie z domu.

Katmandu przez całą środę znajdowało się na pierwszym miejscu rankingu IQ Air, który zbiera dane z ponad 90 miast świata i pokazuje, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. W środowe popołudnie powietrze było określone jako „bardzo niezdrowe”, a poziom PM2,5 wynosił 156 mikrogramów na metr sześcienny. Dla porównania: na drugim miejscu uplasowało się Phnom Penh, stolica Kambodży, z wynikiem 79 µg/m³. Rzeczywiste poziomy pyłów mogą być jednak znacznie wyższe – IQ Air zbiera uśrednione dane z różnych źródeł, a nie z gęstej sieci stacji pomiarowych.

Smog nie tylko czuć, ale również widać – niebo przybrało charakterystyczną pomarańczowo-szarą barwę. Skalę problemu pokazała także satelita Copernicus Sentinel-2:

Kiedy mieszkańcy odetchną?

Cała nadzieja w poprawie pogody. W marcu w Katmandu opady deszczu wynoszą średnio około 34 milimetrów. Tym razem odnotowano tylko nieco ponad 6 milimetrów.

Jak podaje CNN Weather, możliwe, że jeszcze w tym tygodniu wilgotność powietrza wzrośnie.

Zdjęcie: Binod Prasad Adhikari/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.