Udostępnij

Polska obawia się nagłego wstrzymania wydobycia węgla w Turowie. „Nieodwracalne szkody”

14.04.2021

Polska odpowiedziała na pozew Czech w sprawie kopalni Turów dostarczającej węgiel do elektrowni w Bogatyni. Nasi południowi sąsiedzi nie zgadzają się z decyzją o przedłużeniu koncesji na wydobycie przy granicy. Dlatego sprawa trafiła do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czesi wnioskują też o tzw. „środek tymczasowy”, którym w tym przypadku byłoby wstrzymanie działalności kopalni odkrywkowej do czasu rozstrzygnięcia sporu. Właśnie to budzi największy sprzeciw polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Skarga do Trybunału wynika z coraz większego zagrożenia niedoborem wody w przygranicznych miejscowościach. Teren kopalni przylega do czesko-polsko-niemieckiego trójstyku granic, a jej lej depresyjny sięga wgłąb Czech. Efektem jest obniżone lustro wód gruntowych i zauważalne według rządu w Pradze pustki w studniach wielu miejscowości.

Polski resort klimatu odpowiada teraz na pozew w sprawie kopalni Turów. Dzieje się to po prawie dwóch miesiącach od zapowiedzi złożenia skargi, która zdziwiła przedstawicieli ministerstwa. Urzędnicy twierdzą, że postulat tymczasowego zamknięcia kopalni jest nieracjonalny.

„Jego zastosowanie naraziłoby Rzeczpospolitą Polską i jej obywateli na znaczne i nieodwracalne szkody. Wstrzymanie działalności wydobywczej w kopalni Turów, aż do wydania wyroku kończącego postępowanie główne, miałoby bowiem dotkliwe skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, w tym dotyczące ograniczenia bezpieczeństwa energetycznego kraju” – piszą autorzy pisma wysłanego do Trybunału.

Czytaj również: Niemcy skarżą Polskę za kopalnię

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio zapowiedział złożenie odwołania od czeskiego wniosku podczas łączonego posiedzenia pięciu komisji sejmowych. Działania rządu w sprawie Turowa krytykowała z kolei Małgorzata Tracz z Partii Zieloni.

– Brak transparentności działań rządu oraz Polskiej Grupy Energetycznej, (…) brak woli pracy z Czechami, a w efekcie brak porozumienia w sprawie kopalni doprowadziły nas do obecnej sytuacji, czyli do otwartego konfliktu w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej z naszym południowym sąsiadem – mówiła członkini Koalicji Obywatelskiej.

Pozew może sprawić, że Turów stanie z dnia na dzień

Rzeczywiście, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może zatrzymać działanie Turowa z dnia na dzień. To rzecz jasna wiązałoby się ze stratami po polskiej stronie.

Polska Grupa Energetyczna opublikowała oświadczenie, w którym straszy katastrofalnymi konsekwencjami ekonomicznymi nagłego zamknięcia kompleksu energetycznego.

– Turów może się stać symbolem rodzącej się, rażącej niesprawiedliwości. Niekontrolowany i natychmiastowy upadek kompleksu energetycznego nieuchronnie doprowadzi do zniszczenia społeczności całego regionu – komentowała prezeska zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Wioletta Czemiel-Grzybowska.

W wywiadzie ze Smoglabem odniósł się do tego Radosław Gawlik z Eko-Unii. Zwracał uwagę na to, że Polska mogłaby najbardziej skorzystać na stopniowym wyłączaniu kopalni na trójstyku granic. Wtedy do regionu mogłyby popłynąć unijne dotacje na transformację energetyczną. Takiego planu na razie jednak nie ma.

– Koncesja jest przedłużona do 2026 roku, a Polska Grupa Energetyczna chce prowadzić wydobycie do 2044 roku. Nawet z polskiej perspektywy to raczej nieopłacalne. Ten scenariusz jest niespójny z planem rządu w Polityce Energetycznej Państwa 2040, by do 2037 zamknąć elektrownie na węgiel – zauważa Gawlik.

Zdjęcie: Fotokon/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.