Udostępnij

Zanieczyszczenia powietrza w Oświęcimiu mierzone… w Trzebini. Aktywiści walczą o stałą stację monitoringu

30.04.2019

Mieszkańcy powiatu Oświęcimskiego proszą GIOŚ o nową aparaturę do mierzenia zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio w tej sprawie interweniował Chełmecki Alarm Smogowy. Jak mówią jednak jego działacze, walka o stałą stację pomiarową trwa od lat. Nie pomogły tu również przedwyborcze obietnice. 

Oświęcim to jedno z największych miast powiatowych województwa małopolskiego z ludnością sięgającą niemal 40 tysięcy mieszkańców. Miasto ma też dużą strefę przemysłową z licznymi zakładami. Jakie substancje one emitują i w jakim stopniu zagrażają one zdrowiu ludzi? Nie do końca wiadomo, ponieważ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie mierzy dokładnie składu oświęcimskiego smogu.

Na terenie miasta znajduje się jedynie „przyczepa” – czyli mobilna, manualna stacja pomiaru zanieczyszczeń. Podaje ona stężenia benzoapirenu i pyłu PM10. Pomija jednak substancje chemiczne równie groźne dla zdrowia mieszkańców oraz mniejsze i znacznie bardziej niebezpieczne cząsteczki pyłowe PM2,5. Najbliższa stacja podająca pełną informację o zanieczyszczeniu znajduje się w Trzebini. Na podstawie pochodzących z niej danych ogłasza się w Oświęcimiu stany informowania o zanieczyszczeniu powietrza oraz smogowe stany alarmowe.

– Trzebinia znajduje się około 30 kilometrów od Oświęcimia, jest tam też około sto metrów przewyższenia w stosunku do stolicy naszego powiatu. Inaczej wygląda również ukształtowanie terenu. – mówi nam Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego. Z pomiarów widać, że Trzebinia należy do najmniej zanieczyszczonych miejsc w województwie, czego nie można powiedzieć o Oświęcimiu. Pokazują to dane z 2017 roku, pochodzące z zamkniętej już stacji w pobliskich Brzeszczach. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 wyniosło tam wtedy 67 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary z Trzebini mówią o dwukrotnie niższych wartościach.

– A przecież ówczesny starosta powiatowy podczas kampanii wyborczej obiecywał postawienie stałej i automatycznej stacji pomiarowej do końca zeszłego roku. Jest kwiecień, a stacji nie widać. – dodaje Kręźlewicz odnosząc się do zapowiedzi Zbigniewa Starca, obecnego wicewojewody.

Na razie na apel mieszkańców odpowiedział jedynie małopolski WIOŚ.  W oświadczeniu urzędnicy piszą, że sami nie mogą nic zrobić. Odsyłają do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To tam zapadnie ostateczna decyzja w sprawie nowej stacji w Oświęcimiu. Na razie aktywistom i mieszkańcom musi wystarczyć empatia wojewódzkiego inspektora, który podziela ich „opinię na temat zasadności prowadzenia pomiarów jakości powietrza w tym rejonie”.

Fot. Peter Brewer/Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.