Udostępnij

Zanieczyszczenia powietrza w Oświęcimiu mierzone… w Trzebini. Aktywiści walczą o stałą stację monitoringu

30.04.2019

Mieszkańcy powiatu Oświęcimskiego proszą GIOŚ o nową aparaturę do mierzenia zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio w tej sprawie interweniował Chełmecki Alarm Smogowy. Jak mówią jednak jego działacze, walka o stałą stację pomiarową trwa od lat. Nie pomogły tu również przedwyborcze obietnice. 

Oświęcim to jedno z największych miast powiatowych województwa małopolskiego z ludnością sięgającą niemal 40 tysięcy mieszkańców. Miasto ma też dużą strefę przemysłową z licznymi zakładami. Jakie substancje one emitują i w jakim stopniu zagrażają one zdrowiu ludzi? Nie do końca wiadomo, ponieważ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie mierzy dokładnie składu oświęcimskiego smogu.

Na terenie miasta znajduje się jedynie „przyczepa” – czyli mobilna, manualna stacja pomiaru zanieczyszczeń. Podaje ona stężenia benzoapirenu i pyłu PM10. Pomija jednak substancje chemiczne równie groźne dla zdrowia mieszkańców oraz mniejsze i znacznie bardziej niebezpieczne cząsteczki pyłowe PM2,5. Najbliższa stacja podająca pełną informację o zanieczyszczeniu znajduje się w Trzebini. Na podstawie pochodzących z niej danych ogłasza się w Oświęcimiu stany informowania o zanieczyszczeniu powietrza oraz smogowe stany alarmowe.

– Trzebinia znajduje się około 30 kilometrów od Oświęcimia, jest tam też około sto metrów przewyższenia w stosunku do stolicy naszego powiatu. Inaczej wygląda również ukształtowanie terenu. – mówi nam Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego. Z pomiarów widać, że Trzebinia należy do najmniej zanieczyszczonych miejsc w województwie, czego nie można powiedzieć o Oświęcimiu. Pokazują to dane z 2017 roku, pochodzące z zamkniętej już stacji w pobliskich Brzeszczach. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 wyniosło tam wtedy 67 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary z Trzebini mówią o dwukrotnie niższych wartościach.

– A przecież ówczesny starosta powiatowy podczas kampanii wyborczej obiecywał postawienie stałej i automatycznej stacji pomiarowej do końca zeszłego roku. Jest kwiecień, a stacji nie widać. – dodaje Kręźlewicz odnosząc się do zapowiedzi Zbigniewa Starca, obecnego wicewojewody.

Na razie na apel mieszkańców odpowiedział jedynie małopolski WIOŚ.  W oświadczeniu urzędnicy piszą, że sami nie mogą nic zrobić. Odsyłają do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To tam zapadnie ostateczna decyzja w sprawie nowej stacji w Oświęcimiu. Na razie aktywistom i mieszkańcom musi wystarczyć empatia wojewódzkiego inspektora, który podziela ich „opinię na temat zasadności prowadzenia pomiarów jakości powietrza w tym rejonie”.

Fot. Peter Brewer/Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.