Poznań dołączył do listy miast, które będą promować życie bez plastiku. Podobnie jak w Sosnowcu, Wrocławiu czy Wałbrzychu poznańscy radni miejscy zrezygnowali z używania jednorazówek z tworzyw sztucznych.
Projekt uchwały „Poznań bez plastiku” przygotowali radni z Koalicji Obywatelskiej. Został przyjęty jednogłośnie podczas majowej sesji rady miasta.
Zakłada on przede wszystkim wyeliminowanie z użytku plastikowych kubków na napoje, talerzyków, sztućców, słomek oraz foliowych siatek. Urząd miasta deklaruje, że będzie korzystał jedynie z tych firm cateringowych, które oferują ekologiczne lub wielorazowe opakowania.
Jednocześnie magistrat zrezygnuje z kupowania wody w plastikowych butelkach. Zastąpi ją wodą z kranu podawana w szklanych dzbankach lub napoje w szklanych butelkach. Kranówki będzie można napić się również z dystrybutorów na korytarzach urzędów.
Nowe zasady obowiązują w magistracie i wszystkich miejskich jednostkach.
Poznańscy radni przyznają, że zmiany wymuszają zwiększenie budżetu m.in. na zakup sztućców czy zamówienie ekologicznego cateringu. Przykłady? Jak podaje portal Codzienny Poznań 100 plastikowych kubeczków to koszt niecałych 4 złotych, podczas gdy te papierowe biodegradowalne kosztują ponad 21 złotych za 100 sztuk. W przypadku rezygnacji z plastikowych talerzy koszt wzrośnie z 16 złotych na około 75, a papierowe łyżeczki zamiast 3 złote kosztowałyby 10 złotych (O dziwo, w wyliczeniach nie biorą pod uwagę posiadania własnych, wielorazowych talerzy, szklanek czy sztućców).
Z drugiej strony rezygnacja z wody w butelkach z plastiku to duża oszczędność. Do tej pory Poznań rocznie wydawał na nią 200 tysięcy złotych.
Proekologiczne rozwiązania w stolicy Wielkopolski mają dotyczyć także ograniczenia zużycia papieru. Drukarki w urzędach są ustawione tak, by drukować dwustronnie, cała korespondencja odbywa się elektronicznie. Również mailowo mają być wysyłane zaproszenia na miejskie wydarzenia.
Poznań nie jest pierwszym miastem w Wielkopolsce, które zrezygnuje z plastiku – podobne zasady w kwietniu wprowadził urząd miejski w Trzciance.
Zdjęcie: Meryll/Shutterstock