Udostępnij

Poznań bez plastiku. Kolejne miasto rezygnuje z wody w butelkach i plastikowych jednorazówek

15.05.2019

Poznań dołączył do listy miast, które będą promować życie bez plastiku. Podobnie jak w Sosnowcu, Wrocławiu czy Wałbrzychu poznańscy radni miejscy zrezygnowali z używania jednorazówek z tworzyw sztucznych.

Projekt uchwały „Poznań bez plastiku” przygotowali radni z Koalicji Obywatelskiej. Został przyjęty jednogłośnie  podczas majowej sesji rady miasta.

Zakłada on przede wszystkim wyeliminowanie z użytku plastikowych kubków na napoje, talerzyków, sztućców, słomek oraz foliowych siatek. Urząd miasta deklaruje, że będzie korzystał jedynie z tych firm cateringowych, które oferują ekologiczne lub wielorazowe opakowania.

Jednocześnie magistrat zrezygnuje z kupowania wody w plastikowych butelkach. Zastąpi ją wodą z kranu podawana w szklanych dzbankach lub napoje w szklanych butelkach. Kranówki będzie można napić się również z dystrybutorów na korytarzach urzędów.

Nowe zasady obowiązują w magistracie i wszystkich miejskich jednostkach.

Poznańscy radni przyznają, że zmiany wymuszają zwiększenie budżetu m.in. na zakup sztućców czy zamówienie ekologicznego cateringu. Przykłady? Jak podaje portal Codzienny Poznań 100 plastikowych kubeczków to koszt niecałych 4 złotych, podczas gdy te papierowe biodegradowalne kosztują ponad 21 złotych za 100 sztuk. W przypadku rezygnacji z plastikowych talerzy koszt wzrośnie z 16 złotych na około 75, a papierowe łyżeczki zamiast 3 złote kosztowałyby 10 złotych (O dziwo, w wyliczeniach nie biorą pod uwagę posiadania własnych, wielorazowych talerzy, szklanek czy sztućców).

Z drugiej strony  rezygnacja z wody w butelkach z plastiku to duża oszczędność. Do tej pory Poznań rocznie wydawał na nią 200 tysięcy złotych.

Proekologiczne rozwiązania w stolicy Wielkopolski mają dotyczyć także ograniczenia zużycia papieru. Drukarki w urzędach są ustawione tak, by drukować dwustronnie, cała korespondencja odbywa się elektronicznie. Również mailowo mają być wysyłane zaproszenia na miejskie wydarzenia.

Poznań nie jest pierwszym miastem w Wielkopolsce, które zrezygnuje z plastiku – podobne zasady w kwietniu wprowadził urząd miejski w Trzciance.

Zdjęcie: Meryll/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.