Udostępnij

Prawnicy bezpłatnie pomogą w walce z przemysłowym smogiem. Czekają na zgłoszenia

24.08.2020

Fundacja Frank Bold oferuje bezpłatną pomoc prawną dla społeczności, które zmagają się z uciążliwym sąsiedztwem zakładów przemysłowych. Prawnicy będą się zajmować sprawami dotyczącymi dużych i średnich przedsiębiorstw zanieczyszczających powietrza.

Fundacja Frank Bold jest prawniczą organizacją pozarządową, która specjalizuje się w szczególności w prawie ochrony środowiska. Organizacja uruchamia właśnie bezpłatną poradnię prawną. Skorzystać z niej mogą osoby żyjące w sąsiedztwie zanieczyszczających zakładów.

„Możemy zaoferować pomoc w sprawach dotyczących emisji do powietrza z zakładów przemysłowych – przede wszystkim chodzi tu o średnie i duże zakłady. (…) Jesteśmy w stanie pomóc w sprawie emisji substancji toksycznych, jak i uciążliwości odorowych” – mówi Miłosz Jakubowski, prawnik z Fundacji Frank Bold. „W ramach tego projektu nie zajmujemy się drobnymi przedsiębiorstwami (jak piekarnie, małe stolarnie itp.), chociaż jeśli ktoś się zgłosi, to spróbujemy pomóc” – podkreśla prawnik.

Mieszkańcy okolic zakładów przemysłowych mają szansę na poradę prawną, a w przypadku jednej, wybranej sprawy – na jej kompleksowe poprowadzenie przez prawników Fundacji Frank Bold.

Organizacja zastrzega jednak, że nie zdoła zająć się każdą zgłoszoną sprawą ze względu na ograniczenia projektowe.

https://www.facebook.com/FrankBoldFound/posts/3414097071988123

By skontaktować się z prawnikami, należy wypełnić internetowy formularz (dostępny TUTAJ). Na tej podstawie fundacja określi, czy opisany przypadek wpisuje się w ramy projektu i czy w tej sprawie może zapewnić odpowiednie wsparcie prawne.

Poradnia Fundacji Frank Bold jest finansowana ze środków Patagonia Environmental Grants Program Fund.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Artic_photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.