Udostępnij

Prawo do naprawy. UE zajmie się przepisami wydłużającymi żywotność produktów AGD

16.01.2019

Unia Europejska – a konkretnie Komitet ds. regulacji – planuje zająć się przepisami dotyczącymi tzw. „prawa do naprawy”. Regulacje mają skłaniać producentów do wytwarzania trwalszych urządzeń AGD, a także ułatwiać ich naprawę – także w okresie pogwarancyjnym.

Komisja chce, by producenci musieli oferować usługę naprawy produktu, nawet gdy skończy się jego gwarancja. Ma to przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów – zmuszając producentów do tworzenia urządzeń trwalszych niż do tej pory, a także upowszechniając praktykę naprawy.

Dziś często jest tak, że produkt psuje się niedługo po zakończeniu okresu gwarancyjnego, a niezbędne do naprawy części okazują się niedostępne lub na tyle drogie, że bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie.

Problemem jest także trwałość oferowanych dziś produktów. Jak donosi BBC – badania jasno wskazują, że urządzenia AGD zużywają się dziś szybciej. W latach 2004-2012 odsetek tego rodzaju produktów, które uległy awarii w pierwszych pięciu latach użytkowania, wzrósł z 3,5 do 8,3%.

Podobne rozwiązania, dotyczące „prawa do naprawy”, funkcjonują w Stanach Zjednoczonych. Niedawno Kalifornia stała się osiemnastym stanem, który zdecydował się na takie regulacje.

Unijna inicjatywa jest ponadto wspierana przez rząd brytyjski, który – mimo Brexitu – chce by standardy produkcyjne na Wyspach odpowiadały wymaganiom rynku UE.

 

Czytaj też: Chiny nie chcą już plastikowych śmieci

 

Źródła: dw.com, independent.co.uk, bbc.com
Zdjęcie: Unsplash.com/Ann Kathrin Bopp

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.