Udostępnij

Prezydent w ogniu pytań na COP27. „Jak w dwa lata mam nadrobić 30 lat zaniedbań?”

08.11.2022

Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek tzw. oświadczenie narodowe na szczycie klimatycznym COP27. Mówił m.in. o kosztach związanych z transformacją energetyczną i utrudnieniach związanych z konfliktem w Ukrainie. Uwagę mediów i Internautów zwróciła także kuluarowa rozmowa Prezydenta z aktywistką klimatyczną, Dominiką Lasotą, która nagłośniła jej przebieg w mediach społecznościowych.

W egipskim Sharm El Sheikh odbywa się szczyt klimatyczny COP27. To najważniejsze tego rodzaju wydarzenie na świecie, z udziałem przedstawicieli władz poszczególnych państw, a także m.in. świata biznesu. We wtorek Prezydent Andrzej Duda wygłosił tzw. oświadczenie narodowe podczas sesji plenarnej.

W wystąpieniu mówił m.in. o postępach naszego kraju w dekarbonizacji. „Polska osiągnęła przyjęte cele ograniczenia emisji gazów do 2020 roku, aktywnie rozwija system odnawialnych źródeł energii oraz program niskoemisyjnej cywilnej energetyki jądrowej. Promuje elektromobilność i efektywność energetyczną, rozwija nowe technologie. Działa aktywnie po to, by sprostać postawionym nam wszystkim celom” – podkreślał Prezydent.

Uwagę mediów i internautów zwróciła także rozmowa w kuluarach obrad COP27, gdzie Andrzej Duda odpowiadał na pytania aktywistki klimatycznej, Dominiki Lasoty. Rozmowa dotyczyła m.in. transformacji energetycznej naszego kraju. Lasota udostępniła i nagłośniła nagranie z jej przebiegu w mediach społecznościowych, wzbudzając dyskusje wokół słów Prezydenta.

Andrzej Duda w ogniu pytań na COP27. „W jaki sposób w ciągu dwóch lat mam, Pani zdaniem, nadrobić 30 lat zaniedbań?”

„Rząd sam jest dzisiaj w trudnej sytuacji. Chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja, która się dzieje, napaść rosyjska na Ukrainę, gigantyczny wzrost kosztów energii, to wszystko spowodowało cały szereg problemów” – mówił Prezydent zaczepiony przez aktywistkę klimatyczną, Dominikę Lasotę.

„Prawda jest następująca. Dzisiaj, przez ostatnie lata było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel do Polski ze wszystkich stron świata” – kontynuował Andrzej Duda. Przerwała mu Dominika Lasota, mówiąc m.in. o latach zaniedbań i nazywając polską politykę energetyczną „nieodpowiedzialną”.

„To niech mi Pani wytłumaczy w takim razie, w jaki sposób w ciągu dwóch lat mam, Pani zdaniem, nadrobić 30 lat zaniedbań? Słucham” – powiedział Prezydent.

„Myślę, że w przeciągu dwóch lat to się nie uda, ale kiedyś musimy zacząć” – odparła Lasota. Na to usłyszała od Andrzeja Dudy: „Właśnie zaczęliśmy. Zaczynamy proces budowy elektrowni atomowej”. Prezydent nawiązał tym samym do zapowiedzianych niedawno inwestycji, w kooperacji z Amerykanami i Koreańczykami.

„Wojna w Ukrainie nie blokuje energetyki wiatrowej. Rząd tak”

W komentarzach pod nagraniem i jego udostępnieniami pojawiły się liczne komentarze, odnoszące się do tematu zaniedbań w transformacji energetycznej. Zwracano uwagę m.in. na to, że globalne zobowiązania związane z ochroną klimatu poczyniono już w 2015 roku. A więc 7 lat temu.

„Prezydent pyta się aktywistki Dominiki Lasoty, jak nadrobić 30 lat zaniedbań. Wojna w Ukrainie nie blokuje energetyki wiatrowej – rząd tak. Atom za 20 lat i LNG za 10 nikogo nie ogrzeją tej i kolejnej zimy. Masowy program ocieplania budynków i pompy ciepła – tak” – napisano na profilu organizacji Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

„Duda od 7 lat jest prezydentem, PiS powstrzymał rozwój energetyki wiatrowej przy jego udziale, zwiększył sprowadzanie węgla z Rosji itd. Proszę nie dać się zbywać, tylko posprawdzać, co Duda podpisywał i mówił np. o żarówkach. Jest odpowiedzialny za to, co teraz mamy” – napisała jedna z użytkowniczek Twittera, Małgorzata Kowalska (@GenapiMa).

Czytaj także: Jak energia wiatrowa może pomóc Polsce? [NASZ FILM]

Prezydent Duda na COP27: „[Moi współobywatele] zapytają nas, dlaczego surowce energetyczne są tak drogie i dlaczego poziom ich życia drastycznie spadł”

Kwestia polskiej transformacji energetycznej pojawiła się także w oficjalnym wystąpieniu, które Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek na szczycie COP27. Istotnym punktem odniesienia była przy tym rosyjska agresja na Ukrainę.

„Dziś nasza transformacja jest znacznie utrudniona, m.in. w efekcie zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, która przyniosła ogromne straty ludzkie, szkody w infrastrukturze, gospodarce i środowisku, za które rosyjscy sprawcy powinni odpowiedzieć i je pokryć” – mówił Andrzej Duda.

Pojawiła się także m.in. kwestia kosztów transformacji energetycznej. „Pamiętajmy, że to transformacja jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji. Mówię to w imieniu milionów swoich współobywateli, którzy nadchodzącej zimy nie zapytają nas, ile naszych ambitnych celów klimatycznych osiągnęliśmy. Zapytają nas, dlaczego surowce energetyczne są tak drogie i dlaczego poziom ich życia drastycznie spadł. Transformacja, która stawia w centrum przemian człowieka musi być racjonalna kosztowo i służyć bezpieczeństwu energetycznemu” – podkreślał Prezydent.

Z całością jego wystąpienia, w tłumaczeniu, można zapoznać się na stronach Kancelarii Prezydenta.

„Dowód krótkowzroczności”

Do słów Prezydenta o nadchodzącej zimie odniosła się w komentarzu Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej. „Mówi, że marznący w domach Polki i Polacy nie będą pytać tej zimy o cele klimatyczne, ale o ceny energii i ciepła. To prawda, ale jednocześnie dowód krótkowzroczności. Największym błędem polskich władz, pod którym tą wypowiedzią prezydent się podpisuje, jest założenie, że walkę z kryzysem klimatycznym możemy odłożyć na lepsze czasy, kiedy rozwiążemy już inne problemy. W rzeczywistości powinniśmy wdrażać takie rozwiązania, które jednocześnie odpowiadają na wiele kryzysów – ograniczają zależność od paliw kopalnych oraz koszty energii i ciepła, zmniejszają emisje CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza” – podkreśla Stefanowicz.

Czytaj także: KE planuje zaostrzyć normy jakości powietrza. Polska… zawiesza normy węgla

„Gdyby nasze władze faktycznie myślały o sprawiedliwej transformacji poważnie i długoterminowo, to już dawno zapewniłyby Polkom i Polakom łatwo dostępne wsparcie na termomodernizację ich domów, by trwale zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a jednocześnie rachunki za ogrzewanie. Prawdziwa transformacja nie jest zmianą dostawcy paliw kopalnych, tylko trwałym zmniejszaniem ich zużycia. Taka transformacja, mądrze przeprowadzona, nie będzie obciążać polskich rodzin, tylko je wesprze, a jednocześnie będzie chronić ich zdrowie przed smogiem” – zwraca uwagę ekspertka.

_

Zdjęcie: Paweł Brozowski / Shutterstock.com / @DominikaLasota1 / Twitter.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.