Udostępnij

Producent żywności umieści na produktach informacje o ich śladzie węglowym

17.01.2020

Brytyjska firma Quorn Foods zapowiedziała wprowadzenie informacji o śladzie węglowym na opakowaniach wszystkich swoich produktów. Wyliczenia mają dotyczyć całościowego wpływu na klimat – „od gospodarstwa, po sklep”.

Jak donoszą brytyjskie media, w najbliższych miesiącach wspomniane informacje mają pojawić się na ok. 60 proc. produktów oferowanych przez spółkę, natomiast docelowo, do końca roku, na wszystkich opakowaniach. Przedsiębiorstwo deklaruje, że decyzja wynika ze wzrostu zainteresowania klientów tym, w jaki sposób ich wybory żywnościowe oddziałują na klimat. Quorn Foods wprowadzi tego rodzaju informacje jako pierwsze przedsiębiorstwo w branży żywnościowej na Wyspach Brytyjskich.

Co jednak warto podkreślić, przedsiębiorstwo sprzedaje żywność, jednak od początku działalności są to produkty wegańskie, stanowiące substytut dla mięsa. Są to więc produkty o mniejszym śladzie węglowym niż te kupowane przez przeciętnych Brytyjczyków.

„Chodzi o przekazywanie ludziom informacji potrzebnych do podejmowania świadomych decyzji na temat spożywanej przez nich żywności i jej wpływu na naszą planetę – w taki sam sposób, w jaki informacje o wartości odżywczej są wyraźnie oznakowane, by pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Dlatego prosimy inne marki o dołączenie do nas” – deklaruje rzecznik przedsiębiorstwa. Niestety, by – choć w przybliżeniu – porównać ślad węglowy żywności Quorn Food z jej mięsnymi konkurentami, konieczne jest np. skorzystanie z dostępnych w sieci kalkulatorów.

Największe sieci (producentów i sprzedawców żywności) nie zamieszczają bowiem tego typu oznaczeń. Na przykład, jak informuje „The Guardian”, największa na brytyjskim rynku spółka zajmująca się sprzedażą żywności, tj. Tesco, wycofała się z obietnicy podobnych oznaczeń, obiecując inne proklimatyczne działania. I do tej pory nie wróciła do pomysłu oznaczeń śladu węglowego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Lizardflms

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.