Prof. Marek Brzeżański: Wycinanie DPF to coś, czym już dawno powinna zająć się prokuratura

Podziel się:

“Problemem jest powszechna akceptacja tego procederu. Mało tego, ja panu zaraz pokażę zdjęcia z bardzo poczytnego magazynu motoryzacyjnego, w którym jest cała instrukcja tego, jak usunąć system oczyszczania spalin i – mało tego – jak zrobić to tak, żeby nie było widać z zewnątrz. Moim zdaniem to jest bezczelność i tym powinien się zająć prokurator. A u nas tego nie ma. Jakby pan napisał w gazecie, że ma drukarkę i drukuje pieniądze, to policja zaraz by u pana była. Kiedy pan pisze, że pan wycina systemy oczyszczania spalin, to nic się nie dzieje. Jest tego w internecie pełno”, mówi prof. Marek Brzeżański, dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej w rozmowie o wycinaniu systemów oczyszczania spalin oraz przyszłości motoryzacji.

Kiedy pan słyszy o wycinaniu DPF, to co pan sobie panie profesorze myśli?

Pierwsza moja refleksja jest taka, że jest to działalność całkowicie nielegalna i bardzo się dziwię, że odpowiednie służby się tym nie zainteresowały już bardzo dawno. Ja zawsze podaję taki przykład, że jeżeli pan by spróbował jechać swoim samochodem bez przedniej szyby, bez błotnika lub bez jednego reflektora, jest pan natychmiast zatrzymywany przez patrol policji. I to nie dlatego, że pan w tym konkretnym momencie zagraża bezpieczeństwu, ale dlatego, że świadectwo homologacji pańskiego pojazdu przewiduje, że ten ma być wyposażony w przednią szybę, dwa reflektory i dwa błotniki. Natomiast, kiedy pan ma usunięty system oczyszczania spalin, nikt nie reaguje. Tymczasem na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpływa to gorzej niż jazda bez błotnika.

Dlaczego gorzej?

Dlatego, że wtedy truje się wszystkich, całe społeczeństwo.

Przed i po wycinaniu DPF

Jaka jest różnica pomiędzy tym, co wylatuje z rury wydechowej samochodu wyposażonego w DPF i takiego, z którego go usunięto?

Będzie większe zadymienie spalin, a także więcej tlenku węgla i węglowodorów, ale te dwa ostatnie w silnikach wysokoprężnych nie są dużym problemem. Problemem są cząstki stałe, które głównie są bezpostaciową formą węgla – sadzą. A na płatkach sadzy znajdują się bardzo niebezpieczne substancje, takie jak na przykład osławiony i podejrzewany o kancerogenność benzo(a)piren. I teraz panie redaktorze chodzi o to, że niebezpieczne są nie te duże cząstki, które my widzimy, ponieważ są one zwykle łatwo wydalane z organizmu. W spalinach silnikowych jest mnóstwo bardzo małych cząstek, tzw. nanocząstek, które zalegają bardzo długo w organizmie i których nie da się z niego usunąć. Kiedy one dojdą do poziomu komórki, a znajduje się na nich jakiś czynnik rakotwórczy, to wiadomo do czego to prowadzi. Filtr jest w stanie utlenić nawet ponad 90 proc. masy emitowanych cząstek. Bez niego wylatują w powietrze. Jeżeli wykorzystuje pan samochód bez takiego systemu to emituje pan kilka, kilkanaście razy więcej toksycznych składników spalin. To jest najważniejsze. Co ciekawe trwałość takiego systemu to zwykle 200, 3000 tys. kilometrów. U nas zdarza się bardzo często, że są sprowadzane z zagranicy samochody, które mają daleko większe przebiegi, choć wskazania drogomierza tego nie mówią. Uszkodzenie takiego systemu generuje koszty i ludzie, którzy się trudnią handlem takimi samochodami nie chcą mieć kłopotów z klientami. Usuwają więc te systemy, zanim sprzedadzą je ludziom. Bardzo często zdarza się z tego powodu tak, że ludzie kupując auto w komisie, nie wiedzą o tym, że usunięto system oczyszczania spalin. Nie dowiadują się tego też na stacji diagnostycznej, bo przeprowadzane tam badania nie zawsze wykazują, że go nie ma, co wynika z określonej procedury badawczej.

Jak to zatem sprawdzić?

W stacji kontroli pojazdów można to zrobić przy dobrej woli diagnosty. Kiedy chodzi o silniki benzynowe, to widać od razu przy pomiarze składników spalin. Natomiast przy filtrach cząstek stałych jest pewien problem, ponieważ badanie zadymienia jest dość skomplikowaną procedurą. Ona polega na trzykrotnym rozpędzaniu silnika od biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej. Jednak w silnikach nowej generacji są systemu ograniczające prędkość obrotową i po naciśnięciu gazu do deski, nie osiągają maksymalnej prędkości. Diagności mają narzędzia, by to ominąć, ale stosują je rzadko i nie zawsze chcą to robić, co wynika przede wszystkim z tego, że przeprowadzenie takiego testu może, na przykład kiedy silnik jest po jakiejś ingerencji, doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie chcą mieć problemów i albo nie wykonują tego badania, albo nie rozpędzają silnika do pełnej prędkości obrotowej. Wtedy takie coś nie wyjdzie.

A poza stacją diagnostyczną. Na przykład w czasie kontroli policyjnej?

To jeszcze trudniejsza sytuacja. Jest to raczej sprawa dla stacji diagnostycznych, gdzie są przeznaczone do tego narzędzia. Jednak główny zysk diagnosty wynika z liczby przebadanych pojazdów, a opinia szybko się rozchodzi. I kiedy rozejdzie się taka, że dany diagnosta zbyt głęboko sprawdza samochód, to ludzie, którzy mają z tym problemy, na pewno się do niego nie zgłoszą. A można przecież wykonać te badania bardzo pobieżnie. W taki sposób, że nic nie wyjdzie.

Strach o klienta

Czyli realnie patrząc na sprawę, to w tej chwili jest tak, że ustalić to, czy z auta wycięto DPF może tylko świadomy właściciel, który chce to wiedzieć i to jeszcze z kłopotami?

Powiedziałbym, że świadomy właściciel lub rzetelny diagnosta. W tamtym roku wraz z pracownikami mojego Instytutu i Radiem Kraków zrobiliśmy trzy akcje, które polegały na tym, że pod siedzibą rozgłośni rozstawiliśmy sprzęt diagnostyczny. Mieszkańcy Krakowa mogli przyjechać i sprawdzić skład spalin swoich samochodów. Niektóre wyniki były przerażające. Stężenia zanieczyszczeń bywały kilku, nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe niż dopuszczają to przepisy.

Problem realnie istnieje.

A jak sobie z nim poradzić?

Wzorowałbym się na krajach z wyższym poziomem motoryzacji i większą tradycją. Największą uwagę przykłada się do tych zagadnień w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Tam badania robi się niezwykle rzetelnie i nie ma mowy, by jeden diagnosta robił to mniej dokładnie niż inny. Wynika to z pewnych następstw. Jeżeliby diagnosta został przyłapany na nierzetelności, jest zawodowo skończony. U nas działa to zupełnie inaczej. Choć przepisy są takie same, ale ich nie egzekwujemy.

Zwierzchnictwo nad stacjami kontroli pojazdów powinno przejść w jedne, kompetentne ręce. To nie powinien być urzędnik, który się zajmuje wieloma różnymi sprawami, ale ktoś czyim zadaniem jest wyłącznie nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Gdyby ten został zwiększony to sprawa mogłaby zostać bardzo szybko rozwiązana.

Diagności musieliby się bardziej bać utraty uprawnień niż utraty klientów?

Tak. W Polsce jest taka tradycja, że za bardzo zamierzchłych czasów stacje kontroli pojazdów były państwowe i były czystą fikcją. Jeżeli tylko samochód miał cztery koła i klakson, to można go było zarejestrować. Mimo że już wtedy istniały przepisy dotyczące emisji, nikt tego nie badał. Jeszcze pięć, sześć lat temu w Polsce zdarzały się nagminnie sytuacje, w których badano tylko wybrane funkcje pojazdu. Takie jak układ hamulcowy, oświetlenie i kompletność. Pomijano emisje toksycznych składników. Teraz sytuacja się polepszyła i większość diagnostów to bada. Kwestią pozostaje rzetelność tych badań.

No dobrze, ale jest i tak, że ktoś wycina te filtry, ktoś je bada, a ktoś decyduje się je wyciąć w swoim aucie. Jaka jest w tym rola naszej kultury motoryzacyjnej?

Nie mówiłbym o kulturze, bo to kwestia prawa. W myśl prawa każdy samochód dopuszczony do ruchu na drogach Unii Europejskiej musi mieć spełnioną normę homologacyjną. Między innymi dlatego nie ma u nas samochodów z krajów rozwijających się, bo one tych norm nie spełniają. W myśl obowiązującego prawa pojazd, który utracił takie świadectwo, nie ma prawa przejechać metra po drogach Wspólnoty. Ja studentom zawsze mówię, że jak ktoś sobie kupi lodówkę i zrobi z niej biblioteczkę, nikt do tego nic nie ma, bo lodówka jest eksploatowana w domu. Natomiast pojazd samochodowy jest eksploatowany w przestrzeni publicznej i warunkiem tego jest spełnienie norm.

Tymczasem wybicie szyby, usunięcie reflektora lub systemu oczyszczania spalin powoduje utratę homologacji i samochód nie może jeździć po publicznych drogach. Tyle.

Jednak, kiedy nie ma tego jak sprawdzić i ludzie o tym wiedzą, to o tym, czy zdecydują się usunąć filtr DPF, decyduje między innymi kultura.

Problemem jest powszechna akceptacja tego procederu. Mało tego, ja panu zaraz pokażę zdjęcia z bardzo poczytnego magazynu motoryzacyjnego, w którym jest cała instrukcja tego, jak usunąć system oczyszczania spalin i – mało tego – jak zrobić to tak, żeby nie było widać z zewnątrz. Moim zdaniem to jest bezczelność i tym powinien się zająć prokurator. A u nas tego nie ma. Jakby pan napisał w gazecie, że ma drukarkę i drukuje pieniądze, to policja zaraz by u pana była. Kiedy pan pisze, że pan wycina systemy oczyszczania spalin, to nic się nie dzieje. Jest tego w internecie pełno.

To prawda. Powodem, dla którego trzeba zająć się tą sprawą, nie jest jednak zimowy smog?

Nie. W Krakowie mamy dwa typy smogu. W zimie mamy smog typu londyńskiego, za który odpowiada głównie emisja komunalna, czyli piece oraz brud zalegający na latami niemytych ulicach krakowskich. Kiedyś pracowałem przez 2,5 roku na uniwersytecie w Niemczech. Tam oczywistością było, że raz na miesiąc lub dwa miesiące pojawiał się zakaz zatrzymywania, ludzie usuwali samochody i myto krawężniki. U nas się tego w ogóle nie robi. Kiedy raz zorganizowano akcje na Lea, były protesty mieszkańców. Tymczasem ulica nie jest własnością mieszkańców. Należy do miasta, które jej jedynie użycza. Natomiast motoryzacja jest niestety odpowiedzialna za smog typu fotochemicznego, który pojawia się w lecie, kiedy łączy się wysoka temperatura, duże nasłonecznienie i brak ruchu powietrza. Za to odpowiada motoryzacja i wynika głównie z emisji tlenków azotu oraz węglowodorów.

Przyszłość transportu

A czym będziemy jeździć za 20 lat?

Pan redaktor zmierza do elektryfikacji transportu?

Być może. Zawsze pytam o to mądrych ludzi, bo chyba czeka nas tutaj jakaś rewolucja.

Czeka.

I ciekawy jestem jaka.

Elektryfikacja jak najbardziej i taka nisza samochodów będzie, ale będzie to dotyczyło dużych aglomeracji miejskich. Byłem kiedyś na konferencji w Wiedniu, podczas której jeden z profesorów powiedział, że samochód elektryczny jak najbardziej, ale najlepiej dla paryskiej sekretarki. Na sali się zrobił szum, a on powiedział, że to uzasadni i zrobił to mówiąc, że sekretarka pracuje w jednym miejscu przez osiem, dziesięć godzin dziennie, średnia odległość dojazdu to około 28 kilometrów, więc każdy samochód elektryczny sobie z tym poradzi. Ta pani ma też dobre relacje z szefem, więc ten pozwoli jej w miejscu pracy naładować auto. Do tego w słynnych paryskich korkach nie ma w ogóle emisji, która jest przeniesiona z dala od miejsca zamieszkania ludzi. Jednak takie auto nie nadaje się na przykład dla przedstawiciela handlowego ze względu na czas ładowania i zasięg pojazdu. Musimy się więc przygotować, że takich samochodów będzie dużo, ale przede wszystkim w aglomeracjach. Najłatwiej to będzie dostosować w krajach takich jak na przykład kraje Beneluksu, które są silnie zurbanizowane. Ważnym pytaniem jest też to, skąd mamy energię elektryczną. Jeżeli ta, tak jak w Polsce, pochodzi ze spalania węgla kamiennego lub brunatnego, to mam duże wątpliwości. Jeden z moich znajomych mówi, że tramwaj, który przejeżdża pod jego oknem, ma rurę wydechową w kominie elektrowni, który także widzi za oknem. Do tego łańcuch przetwarzania energii jest dużo bardziej złożony i dłuższy niż przy spalaniu paliw płynnych, więc tracimy w nim dużo energii. Musimy więc patrzeć, skąd jest energia. Przeniesienie emisji daje nam bezpieczeństwo socjalne dla górników, ale jak chodzi o środowisko naturalne, budzi wątpliwości.

Czyli za 20 lat będziemy jeździć tym czym teraz i trochę „elektrykami”?

Nie. Są inne rozwiązania. Najpoważniejszym rozwiązaniem, które jest już gotowe, jest pojazd wyposażony w ogniwa paliwowe. To jest znany system, ale ogniwa są zasilane wodorem. Tego mamy w przyrodzie najwięcej, a jednocześnie w ogóle nie mamy go dostępnego. Najbardziej efektywną technologią uzyskiwania wodoru jest elektroliza, a do tej potrzebny jest prąd elektryczny i kółko się zamyka. Coraz głośniej mówi się jednak o tym, że Amerykanie są blisko opracowania reakcji termojądrowej. Jeżeli to byłaby prawda, mielibyśmy nieograniczoną ilość ciepła. A jak mamy ciepło, to mamy też prąd elektryczny.

Zatem to, czym będziemy jeździć zależy od tego „czy” i ewentualnie „jaka” będzie transformacja energetyczna?

Tak. Na przykład, czy będzie przełom w produkcji wodoru, a ten jest moim zdaniem najlepszym nośnikiem energii w przyszłości. Nadaje się zarówno jako paliwo do silników tłokowych albo do ogniw paliwowych i wtedy mamy samochód elektryczny, który ma przetwórnie energii u siebie na pokładzie, a nie jest pojazdem bateryjnym. W tej chwili najtańszym nośnikiem energii jest ropa naftowa oraz benzyna. A bardziej ekologicznym od benzyny i ropy paliwem jest gaz ziemny.

Wszystkie trzeba jednak importować, co przemawia za tymi, które da się wytworzyć na miejscu. Myślę sobie jednak, że bardzo szybko i bardzo daleko odeszliśmy od wycinania DPF.

Ja na każdym kroku mówię, że rozmawiamy o futurystycznych rozwiązaniach, a nie potrafimy sobie poradzić z problemem, który mamy tutaj i teraz, choć mamy możliwości, by to szybko zrobić.

***

Prof. Marek Brzeżański – Dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej, jego specjalizacja zawodowa to badanie emisji toksycznych składników spalin silników cieplnych, badanie alternatywnych paliw silnikowych, teoria i konstrukcja silników cieplnych.
Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

29
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
ObserwatorEco SerwislolekMichałSebastian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
JohnK
Gość
JohnK

“Problemem jest powszechna akceptacja tego procederu” – prof. Marek Brzeżański
“Wycinanie DPF to coś, czym już dawno powinna zająć się prokuratura”
Panie Brzeżański, prokuratura jest już zajęta ściganiem producentów samochodów oszukujących na testach spalin…
ohhh wait… Czyżby “Problemem jest powszechna akceptacja tego procederu”?
Przykład idzie z góry. Więcej takich dennych profesorów nam nie potrzeba.

JohnK
Gość
JohnK

A jak prokuratura juz odbierze homologacje na auta producentom oszukujacym na tesstach spalin to w kolejce czekaja producenci, ktorych silniki pala 1litr oleju na 1000km i przechodza testy spalin.

Stefan
Gość
Stefan

Jeśli kryterium jest wpływ na zdrowie to dlaczego nie bada się jakości spalin podczas wypalania filtra? Przecież one magicznie nie znikają z powietrza którym realnie oddychamy idąc na przystanek autobusowy. One znikają jedynie na papierze. Skoro profesor Brzeżański ma sprzęt pomiarowy to niech zbada skład takich spalin. Niech zrobi badania ilościowe na odcinku powiedzmy 1000km. Koniecznie samochodem, który przejechał przynajmniej 100tyś km a wypalanie uruchamia się już co 200 km. Niech policzy dodatkowe zużycie paliwa i olejów. Dopiero takie porównanie miało by sens.

zuy
Gość
zuy

w dpf o to chodzie zeby dopalic sadze, utlenic ja, bo utleniona nie szkodzi.

Stefan
Gość
Stefan

Skoro chodzi o dopalenie sadzy i uczynienie jej nieszkodliwą to dlaczego momentu wypalania nie uwzględnia się w badaniach homologacyjnych NEDC?

Redi
Gość
Redi

Dobrze kolego mówisz nikt nie liczy tego że zimą DPF wypala się i co 200km i składu tego co się wypala ,zwiększonego zużycia o ponad litr na 100km itd. od tego zacznijmy.

Krystian
Gość
Krystian

Zimą dpf wypala się o wiele później niż latem. Jakiś kolega niedoinformowany

imie
Gość
imie

W skrócie:
– więcej urzędów
– więcej kontroli
i pytanie do Pana Profesora. Gdzie był Pan i Panu podobni jak homologowano auta grupy volkswagena ?
Pytanie drugie skoro już wszyscy wiemy, że Volkswagen oszukiwał to co Pan i Panu podobni w związku z pełnioną funkcją zrobili aby ukarać oszusta ?
Porównanie z Niemcami, Austriakami i Szwajcarami należy zacząć od porównania dochodów. Dopiero kiedy te będą zbliżone sensowne stanie się porównywani innych wskaźników.

Kolega
Gość
Kolega

Szanowny panie profesorze w Niemczech wcale tak zetelnie nie sprawdzają na stacjach diagnostycznych albo pan profesor nie zna życia albo ktoś panu bzdur naopowiadal

Mariusz
Gość
Mariusz

Teoretyczny profesor swoją drogą,a życie pokazuje co innego. SPRAWNY silnik do 2 litrów pojemności po wycięciu dpf bez problemu przechodzi kontrolę na stacji diagnostycznej. Znam osoby mające auta z wyciętym filtrem mieszkające w Niemczech, czy Belgii i ich samochody przechodzą tamtejsze pomiary bez problemu. Nowe silniki mają o wiele wydajniejszy proces spalania i są czyste już same z siebie. Jeśli silnik jest sprawny nie ma z tym problemu, co innego jeśli coś niedomaga. Więc propaganda działa. A chodzi jak zwykle o pieniądze.

Wawel
Gość
Wawel

Emisja sadzy =/ emisja cząstek.
To, że nie widać wydobywającej sadzy w samochodzie z wyciętym filtrem to nie znaczy, że nie wydobywają się szkodliwe cząstki.
Te samochody przechodzą kontrolę tylko dlatego, że proces pomiaru zadymienia dymomierzem jest niedoskonały. Jak tylko wprowadzone zostaną na stacjach diagnostycznych w Europie pomiary liczby cząstek te pojazdy nie zostaną dopuszczone do ruchu. W UK zaostrzone przepisy wchodzą w maju.

nie Wszystko opisane EKO jest EKO
Gość
nie Wszystko opisane EKO jest EKO

Skoro filtr DPF kosztuje co najmniej kilkaset zł, łatwo się zapycha, i generalnie powoduje mnóstwo komplikacji dla użytkownika, do tego dodać wypalanie (jest mnóstwo filmików kierowców ciężarówek o tym ze nagle włącza się kontrolka, i musza natychmiast zaparkować i włączyć wypalanie, wtedy auto stoi a silnik pracuje na pełnych obrotach i kilka godzin ekologicznej produkcji spalin) Każde g… można zamontować do samochodów pod hasłem ekologi, ale nikt nie krzyczy ze auta elektryczne są NIEEKOOGICZNE – produkcja i utylizacja Akumulatorów to bomba ekologiczna, a waga akumulatorów powoduje że potrzeba 2/3 energii więcej żeby pojazd się poruszał. Jedynie co osiągamy to to… Czytaj więcej »

MickDundee
Gość
MickDundee

P. Profesor chyba w duszy jest rudy. Dobrze, że za wygadywanie chorobliwych głupot prokurator nie ściga bo byłoby krucho z naszymi “naukowcami”. Warto chyba przewietrzyć kilka katedr i instytutów, podziękować grzecznie towarzyszom za wkład i ruszyć do przodu. Więcej wynalazków, mniej polityki.

Hugo
Gość
Hugo

Metoda jest prosta zaczac dopłacać przez państwo do wymiany DPF-u . Koszt wycięcia 500-800 zl koszt nowego 5000-7000 zl czy normalny Kowalski kupi nowy DPF ?? Odpowiedz jest prosta pewnie ze nie taniej jest wyciąć i z bani ale jak by kosztował 1000 zl nowy DPF to większość by go wymieniła na nowy 🙂 bez doplaty nikt nigdy za takie pieniadze wymieniać mie bedzie 🙂

benzyniak 120KM, 6 ltr/100
Gość
benzyniak 120KM, 6 ltr/100

żałosne te komentarze, zacznijmy od tego, że diesel jest bardziej szkodliwy od benzyniaka i wystarczy nie kupować turbodiesli, żeby nie trzeba było płacić za wymianę DPF. Jakoś nikt z was, geniusze, tego nie zauważył.

Obserwator
Gość
Obserwator

A może byś tak podał jakieś wyniki badań naukowych, dane z pomiarów a nie wypisywał te głupoty. Masz benzyniaka to z zazdrości wypisujesz te lewackie pier…lamento. Filtry DPF wymyślono po to żeby podnieść ceny samochodów i uzależnić ich właścicieli od fabrycznych serwisów. Cały ten krzyk o siniki diesla jest sztucznie napędzany przez pseudo obrońców klimatu. Po prostu z rury wydechowej diesla czasami widoczny jest czarny dym a z silników benzynowych nie widać ale za to często czuć paskudny smród powstały w wyniku niewłaściwego spalania mieszanki paliwowo powietrznej. I tutaj jest problem, nie widać to i nie ma krzyku eko czubków.… Czytaj więcej »

MotoTech
Gość
MotoTech

NIE WYCINAJ – ZREGENERUJ ! Kompleksowa obsługa filtrów DPF/FAP/SCR
http://www.serwisdpf.wroclaw.pl
Tel: 731 532 532

Wawel
Gość
Wawel

Na zachodzie, chcąc dalej poruszać się samochodem w centrach miast z EURO 4 należy doposażyć go filtr cząstek. Oczywiście Polacy zaraz by krzyczeli, że to zamach na ich portfele, ale przecież kto Państwu kazał kupować diesla do miasta. Jak Państwa nie stać Cię na zamontowanie/wymianę/regenerację DPF, to nie stać na to auto. Kupić mniejsze, tańsze w utrzymaniu, z silnikiem benzynowym. Nie od dzisiaj wiadomo, że diesle są wrażliwe nawet na najdrobniejsze zaniedbania serwisowe co powoduje trwale uszkodzenie filtra. Wy widzicie w ich stosowaniu jakąś zmowę producentów czy złośliwość europejskich polityków, ale w rzeczywistości te filtry ratują nam zdrowie. W 2012… Czytaj więcej »

Michał
Gość
Michał

Orle poczekaj chwilę w benzynach będzie ten filtr pogadamy.Ekologia w Polsce to wyłączanie filtrów w elektrowniach,cementowniach w nocy tak w nocy!Opony też zanieczyszczają środowisko i trują ludzi i to bardzo nie wspomnę o nieefektywnym spalaniu węgla w domach to jest CUD.Gdyby Rząd Polski zechciał produkować paliwo wodorowe z węgla da się zaręczam to bym sam kupił takie auto.Czy wy nie widzicie że wszystko jest zrobione pod naciski europy.DPF to katalizator w ropniaku w dodatku niedopracowany.Jeśli Pan Brzeziński jest takim znawcą za jakiego się tutaj uważa,proszę mi wyjaśnić dlaczego sadza nie jest wypalana cały czas tylko w określonych przez producenta sytuacjach?Proszę… Czytaj więcej »

Agnieszka Kiera
Gość
Agnieszka Kiera

Ja już od lat dzwonię do Gminy, conajmniej raz w roku pytając/ protestując przeciwko niesamowitym brudzie od lat nieczyszczony Krakowskich chodników. Tak wielkie zaniedbanie w takim mieście jak Krakow jest doprawdy trudne do zrozumienia. Tu nie chodzi jedynie o wygląd. Ro jest również sprawa skandalicznego zanieczyszczenia Krakowa jako ze kurz wzbijany z brudnych chodników jest jednym z najgorszych, bo rozprzestrzeniamy na wysokości nosów przechodniów. Jest również sprawa bezpieczeństwa, bo brud zmieszany z deszczem staje się idealnym podłożem do poślizgów i upadków. Moim zdaniem 15 festiwali dziennie nie zakryje tego skandalicznego zaniedbania przez miasto. jestem pewna ze wystarczyłoby poświecić pieniądze przeznaczone… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Mój Boże. Przecież te zwiędłe hu… profesorki i urzędasy pomijając już kwestię zarobków nic nie puszczają pary z gęby ile dostają kasy za przymykanie oczu i uszu na jakość paliwa nawet na najlepszych stacjach paliw w Polsce. Ale za to cały czas nas ciężko pracujących do nich porównują. I może żaden z nich nie tankował zaraz za granicą na zachodzie Polski. Tam się zatankuje i samochód od razu idzie ciszej ma więcej mocy i mniej pali. Mniej też kopci. I w imię polskiej pseudo ekologii to my mamy płacić za ich błędy?

MotoTech
Gość
MotoTech

Regeneracja filtrów DPF/GPF/SCR/FAP/CAT
NOWE FILTRY !!! od ręki
Działamy na terenie całej POLSKI wysyłkowo i stacjonarnie we Wrocławiu
Cena regeneracji DPF/GPF 499zł
http://www.serwisdpf.wroclaw.pl
Tel: 731 532 532

n2
Gość
n2

Skoro spaliny są takie zdrowe ;-] to mam propozycję:
Wylot rury wydechowej w kabinie!
Najskuteczniejsze rozwiązanie by kierowcom i koncernom zależało… a że przy okazji ubędzie trochę idiotów to akurat mały koszt.
PS: Pan prof. zapomniał jakie są współczynniki tarcia w układzie stal – stal w porównaniu do guma – asfalt… a co to ma do energochłonności transportu to każdy wypowiadający się w temacie powinien wiedzieć.

Sebastian
Gość
Sebastian

Popieram!!!!

lolek
Gość
lolek

silnik benzynowy zasilany LPG lub CNG załatwia sprawę
A diesle do lamusa ew. do samochodów użytkowych

Obserwator
Gość
Obserwator

A co to takiego … samochód użytkowy ?. To jakaś nowość, nie słyszałem o tym, wytłumacz czym się różni samochód osobowy od samochodu użytkowego.

Eco Serwis
Gość

I tu jest duże pole do popisu dla ustawodawcy, który nie wiadomo dlaczego nie chce zaostrzyć przepisów. Za wycięcie filtra DPF powinna być surowa kara, tak aby proceder się nie opłacał!

Obserwator
Gość
Obserwator

A może tak usunąć przyczynę wycinania filtrów a nie bezmyślnie karać. Często są to ludzie którzy kupili auto z DPF-em nie zdając sobie sprawy z problemu jaki może im się przytrafić, często sprzedający kłamie i co taki człowiek jest winny. Chce jakoś żyć a nie żeby móc jeździć używanym samochodem zmuszony jest brać kredyt w banku. Żyjemy w jakimś bantustanie albo w bananowym kraju gdzie człowiek całe życie ciężko pracuje i nie ma pieniędzy. To jest przyczyna wszystkich problemów. W 99 % winę za taki stan rzeczy ponoszą kolejne rządy PRL-bis a nie właściciele samochodów z filtrami DPF. Znalazł się… Czytaj więcej »

Obserwator
Gość
Obserwator

Zadajmy sobie podstawowe pytanie, dlaczego właściciel samochodu decyduje się na wycięcie filtra DPF. Odpowiedź jest prosta, ze względu na kosmiczne koszty jego wymiany. Cena nowego filtra np. do AUDI to koszt kilku tysięcy złotych. Weźmy np. 10-letnie Audi A4 z przebiegiem ok. 250-300 tys. km. Jego wartość to jakieś 20-30 000 zł. Cena nowego (oryginał) filtra DPF wraz z wymianą może osiągnąć wartość nawet 10 000 zł. Tylko głupi by na to się zgodził. To jest jedno, a po drugie sam widziałem na własne oczy analizę spalin z filtrem DPF a później po wycięciu filtra. Różnica była znikoma, samochód bez… Czytaj więcej »