Spece od technologii znowu wzięli się za walkę ze smogiem. Sobotę i niedzielę poświęcili na wymyślanie nowych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania smogowi. To w ramach krakowskiego Smogathonu, czyli maratonu programowania dla czystego powietrza. Autorzy najlepszych pomysłów na koniec zgarnęli nagrody, których łączna pula wyniosła aż 125 tysięcy złotych.
Pomysłodawcy Smogathonu mają za sobą organizację 15 wydarzeń w 6 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W tym roku organizatorzy zaprosili najlepsze zespoły do udziału w hackathonie, którego celem było rozwiązanie konkretnych, wskazanych przez instytucje problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Organizatorzy wyznaczyli kategorie, w których poruszali się uczestnicy: nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi, identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza, zarządzanie emisją w transporcie, zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza oraz monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia.
Do maratonu w tym roku włączyły się władze miasta, które udostępniły uczestnikom swoje bazy danych dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Informacje, którymi posłużyły się konkurujące zespoły, dostarczała miedzy innymi Europejska Agencja Kosmiczna, IMGW, Komisja Europejska czy dostarczające mierniki zanieczyszczenia Airly.
Po 48 godzinach efekty pracy zaproszonych drużyn ocenili jurorzy, w tym specjalistka Krakowskiego Alarmu Smogowego Anna Dworakowska. Uznanie jury zyskały: projekt platformy do zgłaszania awarii przemysłowych, nowy sposób na usprawnienia przekazywania informacji o czyszczeniu ulic czy metoda analizy danych o zanieczyszczeniu z użyciem sztucznej inteligencji. Inni nagrodzeni skupili się również na zdrowym stylu życia i weryfikowaniu informacji dotyczących zanieczyszczenia.
„Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał. ” – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu.
Źródło zdjęcia: materiały organizatora