Udostępnij

Programiści kontra zanieczyszczenie. Znamy wyniki Smogathonu

09.12.2019

Spece od technologii znowu wzięli się za walkę ze smogiem. Sobotę i niedzielę poświęcili na wymyślanie nowych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania smogowi. To w ramach krakowskiego Smogathonu, czyli maratonu programowania dla czystego powietrza. Autorzy najlepszych pomysłów na koniec zgarnęli nagrody, których łączna pula wyniosła aż 125 tysięcy złotych.


Pomysłodawcy Smogathonu mają za sobą organizację 15 wydarzeń w 6 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W tym roku organizatorzy zaprosili  najlepsze zespoły do udziału w hackathonie, którego celem było rozwiązanie konkretnych, wskazanych przez instytucje problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Organizatorzy wyznaczyli kategorie, w których poruszali się uczestnicy: nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi, identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza, zarządzanie emisją w transporcie, zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza oraz monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia.

Do maratonu w tym roku włączyły się  władze miasta, które udostępniły uczestnikom swoje bazy danych dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Informacje, którymi posłużyły się konkurujące zespoły, dostarczała miedzy innymi Europejska Agencja Kosmiczna, IMGW, Komisja Europejska czy dostarczające mierniki zanieczyszczenia Airly.

Po 48 godzinach efekty pracy zaproszonych drużyn ocenili jurorzy, w tym specjalistka Krakowskiego Alarmu Smogowego Anna Dworakowska. Uznanie jury zyskały: projekt platformy do zgłaszania awarii przemysłowych, nowy sposób na usprawnienia przekazywania informacji o czyszczeniu ulic czy metoda analizy danych o zanieczyszczeniu z użyciem sztucznej inteligencji. Inni nagrodzeni skupili się również na zdrowym stylu życia i weryfikowaniu informacji dotyczących zanieczyszczenia.

„Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał. ” – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu.

Źródło zdjęcia: materiały organizatora

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.