Udostępnij

Protesty w obronie Puszczy Karpackiej w kilkunastu miastach. Niedługo mogą ruszyć wycinki

29.09.2020

Mieszkańcy kilkunastu polskich miast protestowali przeciwko planom wycinki w Puszczy Karpackiej. Z piłami w otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego chcą wejść Lasy Państwowe. Ich pracownicy bronią się, twierdząc, że to oni mają największe zasługi dla zalesiania regionu.

Protestujący zebrali się przed budynkami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Pikiety odbyły się między innymi w Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Leśnicy otrzymali od ich uczestników apele o rezygnację z planów wycinki.


„Obecny model zarządzania cennymi lasami Puszczy Karpackiej zagraża zachowaniu jej wyjątkowej wartości przyrodniczej, a zatem wymaga zmiany. W dobie postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego, dominująca na większości terenu Puszczy Karpackiej surowcowa gospodarka leśna musi ustąpić miejsca modelowi zarządzania stawiającym na pierwszym miejscu ochronę przyrody” – czytamy w piśmie aktywistów.

Aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty chcą, by w miejscu planowanych wycinek powstała sieć rezerwatów i nowy, choć pozostający w fazie projektów od 30 lat Turnicki Park Narodowy. Dzięki temu w pozostałościach pierwotnych lasów Pogórza Przemyskiego mogłyby utrzymać się siedliska rzadkich zwierząt. Dodatkowo teren objęty ochroną byłby wyłączony z polowań. Drewno z ograniczonej na jego obszarze wycinki korzystaliby przede wszystkim mieszkańcy regionu.

Czytaj również: Serce Karpat. Dlaczego od ponad 30 lat nie udało się stworzyć tam parku narodowego?

Swojego stanowiska bronią Lasy Państwowe. „Niecałe 200 lat temu lesistość Karpat wynosiła 32 proc. Dziś przekracza aż 60 proc.  (i to nie licząc parków narodowych). Przez ostatnie 75 lat leśnicy odnawiają i dbają o ogromne powierzchnie lasu” – napisali leśnicy w poście na Facebooku.

– Od paru lat toczy się nasza dyskusja z Lasami Państwowymi i nie posunęła się ona ani o centymetr – zauważył popierający protesty dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Ale można racjonalnie rozmawiać. Nie jesteśmy za tym, by zupełnie wstrzymać pozyskiwanie drewna. Jesteśmy za tym, by chronić cenne drzewostany. To jest nie więcej, niż połowa tego, co rośnie w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Tych drzew nie zasadziły Lasy Państwowe. W niektórych przypadkach można zauważyć ciągłość pokrywy leśnej od 250 lat – mówił aktywista przed przekazaniem listu RDLP w Krośnie.


Źródło zdjęcia: facebook Inicjatywy Dzikie Karpaty

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.