Przed siedzibą Polsatu protestowano przeciw kopalniom węgla brunatnego. Spółki łączy współwłaściciel

2683
0
Podziel się:
Przed siedzibą Polsatu protestowano przeciw kopalniom węgla. Spółki łączy współwłaściciel

We wtorek grupa aktywistów Extinction Rebellion i Obozu dla Klimatu protestowała przed siedzibą telewizji Polsat. Działania dotyczyły jednak nie samej stacji, lecz miały być presją wobec Zygmunta Solorza-Żaka, który jest współwłaścicielem również ZE PAK S.A. (Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” S.A.). Protestujący obwiniają elektrownię o dewastację środowiska na pojezierzu gnieźnieńskim. Wcześniej ze strony właścicieli spółki pojawiły się deklaracje, że zainwestuje ona m.in. w fotowoltaikę, zmniejszając udział węgla w produkcji energii elektrycznej.

Nie był to jedyny protest, który dotyczył działalności ZE PAK S.A. Na miejscu, w miejscowości Kleczów, protestowała również grupa kilkudziesięciu osób – mieszkańców, samorządowców i aktywistów, którzy sprzeciwiają się działalności grupy w regionie.

Tymczasem przed siedzibą telewizji Polsat pojawiły się Extintion Rebellion i Obóz dla Klimatu, by wywrzeć wpływ na postać jej założyciela i współwłaściciela. Protesty pojawiają się nieco ponad tydzień po deklaracjach biznesmena o inauguracji Programu Czysta Polska.

„Woda znika”

„ZE PAK SA z jednej strony informuje o planowanych inwestycjach w OZE, z drugiej zaś dąży do otwarcia dwóch nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Polsat z jednej strony emituje na swojej antenie spoty reklamowe akcji Wód Polskich SA „Stop Suszy”, z drugiej zaś milczy w sprawie skutków środowiskowych i klimatycznych, jakie powodują kopalnie węgla brunatnego” – napisało warszawskie Extinction Rebellion w mediach społecznościowych.

Uczestnicy obydwu protestów zarzucają grupie, że jej działalność pozbawia region zasobów wody. „Woda ta znika z danego obszaru powodując obniżanie wód gruntowych, wysychanie jezior, rzek i studni, pustynnienie obszarów, które jeszcze noszą nazwę pojezierza gnieźnieńskiego. Ta nazwa powoli staje się nieaktualna” – podają rebelianci.

Akcja solidarnościowa Extinction Rebellion pod siedzibą Polsatu wspierająca protest pod siedzibą Kopalni Węgla…

Opublikowany przez Extinction Rebellion Warszawa Wtorek, 13 sierpnia 2019

 

„Czysta Polska”

Tymczasem przed tygodniem Zygmunt Solorz-Żak poinformował o powstaniu stowarzyszenia „Program Czysta Polska”, które zajmować się ma m.in. dbaniem o jakość powietrza w Polsce.

„Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług. Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków” – deklaruje przedsiębiorca, cytowany przez stację Polsat News.

Zapowiedziano, że działania zacznie od spółek, w których posiada udziały. ZE PAK zmniejszy udział węgla jako źródła energii, w związku z czym planowana jest m.in. inwestycja w farmy fotowoltaiczne.

 

Źródła: FB/Extinction Rebellion Warszawa; Polsat News

Zdjęcia: Marta Berens (Źródło: FB/Extinction Rebellion Warszawa)

Podziel się: