Udostępnij

Przed siedzibą Polsatu protestowano przeciw kopalniom węgla brunatnego. Spółki łączy współwłaściciel

14.08.2019

We wtorek grupa aktywistów Extinction Rebellion i Obozu dla Klimatu protestowała przed siedzibą telewizji Polsat. Działania dotyczyły jednak nie samej stacji, lecz miały być presją wobec Zygmunta Solorza-Żaka, który jest współwłaścicielem również ZE PAK S.A. (Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” S.A.). Protestujący obwiniają elektrownię o dewastację środowiska na pojezierzu gnieźnieńskim. Wcześniej ze strony właścicieli spółki pojawiły się deklaracje, że zainwestuje ona m.in. w fotowoltaikę, zmniejszając udział węgla w produkcji energii elektrycznej.

Nie był to jedyny protest, który dotyczył działalności ZE PAK S.A. Na miejscu, w miejscowości Kleczów, protestowała również grupa kilkudziesięciu osób – mieszkańców, samorządowców i aktywistów, którzy sprzeciwiają się działalności grupy w regionie.

Tymczasem przed siedzibą telewizji Polsat pojawiły się Extintion Rebellion i Obóz dla Klimatu, by wywrzeć wpływ na postać jej założyciela i współwłaściciela. Protesty pojawiają się nieco ponad tydzień po deklaracjach biznesmena o inauguracji Programu Czysta Polska.

„Woda znika”

„ZE PAK SA z jednej strony informuje o planowanych inwestycjach w OZE, z drugiej zaś dąży do otwarcia dwóch nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Polsat z jednej strony emituje na swojej antenie spoty reklamowe akcji Wód Polskich SA „Stop Suszy”, z drugiej zaś milczy w sprawie skutków środowiskowych i klimatycznych, jakie powodują kopalnie węgla brunatnego” – napisało warszawskie Extinction Rebellion w mediach społecznościowych.

Uczestnicy obydwu protestów zarzucają grupie, że jej działalność pozbawia region zasobów wody. „Woda ta znika z danego obszaru powodując obniżanie wód gruntowych, wysychanie jezior, rzek i studni, pustynnienie obszarów, które jeszcze noszą nazwę pojezierza gnieźnieńskiego. Ta nazwa powoli staje się nieaktualna” – podają rebelianci.

Akcja solidarnościowa Extinction Rebellion pod siedzibą Polsatu wspierająca protest pod siedzibą Kopalni Węgla…

Opublikowany przez Extinction Rebellion Warszawa Wtorek, 13 sierpnia 2019

 

„Czysta Polska”

Tymczasem przed tygodniem Zygmunt Solorz-Żak poinformował o powstaniu stowarzyszenia „Program Czysta Polska”, które zajmować się ma m.in. dbaniem o jakość powietrza w Polsce.

„Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług. Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków” – deklaruje przedsiębiorca, cytowany przez stację Polsat News.

Zapowiedziano, że działania zacznie od spółek, w których posiada udziały. ZE PAK zmniejszy udział węgla jako źródła energii, w związku z czym planowana jest m.in. inwestycja w farmy fotowoltaiczne.

 

Źródła: FB/Extinction Rebellion Warszawa; Polsat News

Zdjęcia: Marta Berens (Źródło: FB/Extinction Rebellion Warszawa)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.