Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa

59
4
Podziel się:
Zielona Góra/Smogowa Mapa Polski

W dniu 5.09.2017 w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego  rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

– To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju , powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym czekaliśmy na tę regulację od lat postulując jej wprowadzenie. Upominała się o nią również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 roku i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.
Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Pozostaje pytanie czy rządowi wystarczy odwagi i determinacji na przeprowadzenie działań, które zapowiedział jeszcze w styczniu.
– Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy. – powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach.
Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok. Pozostaje pytanie czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa.
LINK do rozporządzenia:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/1
LINK do rekomendacji KERM dla Rady Ministrów z 17 stycznia 2017:
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/rekomendacje-komitetu-ekonomicznego-rady-ministrow-w-sprawie-dzialan.html
Źródło: Informacja Prasowa PAS.
Fot. Smogowa Mapa Polski.

Podziel się:

4 comments

  1. Orzełek 6 Wrzesień, 2017 pm 30 21: 40 Odpowiadać

    A co to zak..rew ta Gula ten smutas nie rozumie że efektywność energetyczna i ekologiczna palenisk domowych ma ścisły związek z potencjałem ekonomicznym mieszkańców tenkraju?

  2. SpeX 9 Wrzesień, 2017 am 30 07: 49 Odpowiadać

    Z tego co widzę, to rozporządzenie nie zabrania produkcji takich kotłów, zabrania jedynie ich wprowadzanie do obrotu i do użytkowania. Czyli w PL nie będzie można kupić ani zamontować takich kotłów. Ale produkcja na export będzie możliwa.

  3. Dobra zmiana w naszym kraju. Naprawdę! - Green Projects 25 Wrzesień, 2017 am 30 06: 01 Odpowiadać

    […] Standardy dla efektywnych, czystych kotłów wchodzą w życie 1 października (to dobrze!), natomiast projekt przepisów o normach jakości paliw zostanie poddany głosowaniu w październiku. W skrócie jest tak, że pieniądze za foliówki zostaną przeznaczone na dopłaty do wymiany pieców dla najuboższych i dla tych ze szczególnie zanieczyszczonych obszarów. Kolejny krok to dodatkowe środki na dofinansowanie dociepleń budynków (co pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania – też dobrze!). Ale na tym nie koniec! […]

Czy zgadzasz się z autorem?