Udostępnij

Przez kopciuchy zamkną szkoły w kujawsko-pomorskim? Jest taka obawa

20.03.2023

Z początkiem 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim powinny zniknąć wszystkie kopciuchy. Mieszkańcy jednej z miejscowości zaalarmowali nas, że lokalne władze ociągają się z wymianą gminnych kotłów ogrzewających m.in. szkolne budynki. To rodzi obawy. Czy od 1 stycznia dzieci będą miały się gdzie udać? – pytają.

O tym, że sytuacja w województwie nie wygląda dobrze pisaliśmy ostatnio na łamach SmogLabu. W jednej ze stolic województwa – Bydgoszczy sytuacja jest dramatyczna. Jeżeli obecne tempo się utrzyma, to bydgoskie kopciuchy znikną za 52 lata. A mowa tylko o tych, które pozostają w zasobach gminnych.

– Z uwagi na różnorodność zasobu komunalnego, likwidacja pieców nie wszędzie będzie możliwa – odpowiadała w imieniu prezydenta Bydgoszczy rzeczniczka prasowa. Wymiana kotłów nie wygląda lepiej w niewielkiej Kcyni (50 km od Bydgoszczy). – Gmina nie zdąży wymienić wszystkich kotłów pozostających w jej zasobach, które powinny zniknąć na mocy uchwały antysmogowej z dniem 1 stycznia 2024 r. – słyszymy w lokalnym ratuszu, gdy pytamy o tempo wymiany gminnych źródeł ogrzewania. Urzędnicy podkreślają, że pozostają bez wsparcia środków zewnętrznych na tego typu działania.

– Czyli budynki gminne w których jest kopciuch będą zamknięte od 1 stycznia 2024? – pyta Maciej Rusnarczyk z Kcyńskiego Alarmu Smogowego i pokazuje nam jaki dym wydobywa się w bezpośredniej okolicy szkoły podstawowej. – Czy rodzice i dzieci są przygotowani na zamknięcie szkół? Dlaczego władze w naszym mieście nic nie robią z tak poważnym problemem, kiedy zegar tyka? To ostatni czas aby wymienić kopciuchy! – alarmuje Rusnarczyk.

 class=

9 miesięcy na wymianę 1700 kopciuchów

Jak udało nam się ustalić w Kcyni w 2022 r. wymieniono 51 szt. kotłów na paliwo stałe niespełniających norm uchwały smogowej. Wszystkich pozostających do wymiany jest 1755. W tej liczbie 120 należy do gminy. Jednak to władze publiczne powinny dawać jasny sygnał do wymiany kopciuchów w obliczu wchodzącej w życie uchwały antysmogowej.

Zdaniem Kcyńskiego Alarmu Smogowego Burmistrz nie kwapi się do wymiany kotłów. – Przespano okazje na otrzymanie dotacji np. z Polskiego Ładu. Miasto nie skorzystało także ze środków z NFOŚiGW, tak samo z programu Stop Smog. To jawny brak działań władz gminy na rzecz poprawy powietrza – podkreśla działacz społeczny. W wyliczeniach przypomina, że 1,3 mln złotych wydano w ostatnim sezonie na zakup opału stałego. Te środki mogły posłużyć wymianie trujących źródeł ogrzewania.

Zdaniem mieszkańców, którzy się do nas zgłosili kuleje także system informowania o przekroczonych normach powietrza. Zamiast urzędników takie alerty wydaje lokalny alarm smogowy. Gmina odpiera te zarzuty powołując się na komercyjne czujniki jakości powietrza. Jeden z nich bada powietrze na kcyńskim rynku, a jego funkcjonowanie sponsorują władze powiatu.

 class=
Efekt pracy jednego z gminnych kotłów w Kcyni

Co ze szkołami?

– Nie jest prawdą, iż istnieje niebezpieczeństwo zamknięcia szkół, w których nie uda się wymienić źródeł niespełniających norm określonych w uchwale antysmogowej – zapewniają urzędnicy. Ponadto zapowiadają, że kopciuchy znikną w kolejnych latach, gdy pojawią się dodatkowe środki.

Co na to lokalni działacze? – Żaden pracownik gminy nie przyzna że szkoły będą zamknięte. Przyznano, że kopciuchy nie będą wymienione. Więc wniosek nasuwa się jeden. Albo będą płacić kary administracyjne za używanie kopciuchów, albo zamkną szkoły. Nic nie zrobiono z tym problemem od dwóch kadencji – ubolewa wspomniany Maciej Rusnarczyk.

Przedstawiciel Kcyńskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę na to, że nie ma żadnej kampanii ze strony gminy. – Gmina nic nie robi, aby temat nagłośnić, ponieważ sama ma dużo do zrobienia. Czasami ratusz udostępnia nasze posty. Jednak alertów nie udostępniają, a jest to bardzo ważne. Mieszkańcy muszą wiedzieć czym oddychają – podsumowuje Rusnarczyk.

Więcej informacji o uchwale antysmogowej w województwie kujawsko-pomorskim można znaleźć na stronie miasta Bydgoszczy.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.