Udostępnij

Przez odwierty wokół Alaski miały ucierpieć rzadkie walenie. Ekolodzy szykują pozew za wydanie pozwoleń

05.02.2020

Amerykańcy ekolodzy, zrzeszeni w dwóch organizacjach walczących o ochronę zwierząt, zapowiadają wspólny pozew przeciwko amerykańskiej rządowej agencji NOAA. Ich zdaniem, za znaczący spadek populacji chronionego walenia – białuchy arktycznej – odpowiadają odwierty naftowe i gazowe, na które pozwolenia wydaje wspomniana agencja. Poprzez pozew ekolodzy chcą zmusić NOAA do wycofania udzielonych koncesji.

Amerykańskie grupy zajmujące się ochroną zwierząt zapowiedziały*, że pozwą amerykańską agencję NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) za wydawanie pozwoleń na odwierty naftowe i gazowe w rejonie Zatoki Cooka, u południowego wybrzeża Alaski. Fale sejsmiczne związane z poszukiwaniami ropy i gazu, miały według aktywistów zaszkodzić zagrożonej populacji białuchy arktycznej (ang. Beluga whale), charakterystycznego i prawnie chronionego morskiego ssaka.

Choć sam gatunek nie jest zagrożony (posiada natomiast status określany jako „bliski zagrożeniu”), to malejąca subpopulacja z Zatoki Cooka uznana została za „krytycznie zagrożoną”. Jak podaje New York Times, opublikowany przed kilkoma dniami raport NOAA ujawnił dalszy spadek liczebności tamtejszych białuch, których liczbę szacuję szacuje się na 250-317 osobników. Według autorów dokumentu przyczyna ponadprzeciętnego spadku nie jest znana.

Innego zdania są jednak dwie amerykańskie organizacje ekologiczne, Center for Biological Diversity oraz Cook Inletkeeper, które winą obarczają działające w regionie spółki naftowe i gazowe, a pośrednio odpowiadającą za wydawanie pozwoleń agencję NOAA. Według ekologów emitowane podczas poszukiwań ropy naftowej fale sejsmiczne (osiągające nawet 250 decybeli) mogą powodować utratę słuchu u ssaków morskich, utrudniać rozmnażanie i karmienie młodych, komunikację, a także polowania.

Zdaniem ekologów wydanie pozwoleń na poszukiwania ropy i gazu w rejonie zamieszkiwanym przez białuchy oznacza naruszenie zapisów amerykańskiej ustawy o ochronie zagrożonych gatunków. Na celowniku aktywistów znalazły się konkretnie pozwolenia uzyskane przez firmę Hilcorp Alaska LLC, która od lat intensywnie rozwija swoją działalność w regionie. Poprzez pozew ekolodzy chcą zmusić agencję NOAA do wycofania wydanych pozwoleń, co miałoby się przysłużyć zachowaniu zagrożonego gatunku.

_

* Prawo wymaga zapowiedzenia pozwu na 60 dni przed jego faktycznym złożeniem do odpowiedniego organu sądowego.

_

Źródła: Center for Biological Diversity, New York Times

Zdjęcie: Shutterstock/Starz12

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.