Udostępnij

Dzieci w przyczepkach i smog. Czy są narażone bardziej niż rowerzysta?

28.03.2022

Opublikowane niedawno wyniki badań zwracają uwagę na narażenie na zanieczyszczenia powietrza w przypadku dzieci podróżujących przyczepkami rowerowymi. To jednak nie transport rowerowy jest problemem, a smog generowany przez ruch samochodowy. Autorzy badania zwracają uwagę, że podczas lockdownu w 2020 roku poziomy zanieczyszczeń były niższe o 90 procent. Jest też sposób, by nieco zmniejszyć narażenie dzieci na zanieczyszczenia powietrza już dziś.

Niedawno na łamach czasopisma naukowego „Journal of Hazardous Materials Advances” poruszono temat narażenia dzieci w przyczepkach rowerowych na zanieczyszczenia powietrza. Pokłosiem publikacji był szereg artykułów w polskich mediach.

Czytając wiele z nich, odnieść można było wrażenie, że największym problemem jest zabieranie dzieci w nieodpowiedzialną podróż, gdzie narażone są na „niebezpieczne dla zdrowia substancje”. Tymczasem prawdziwy problem to zły stan powietrza, którego źródło w przypadku zanieczyszczeń powietrza jest dobrze rozpoznane.

Czytaj także: Milion starych aut rocznie i wycięte DPF-y smogową bolączką

Rower z odpowiednim osprzętem to smog mniejszy o połowę

Co wykazały badania? Faktycznie okazuje się, że w przypadku dziecka w przyczepce bez specjalnej osłony narażenie na zanieczyszczenia jest o 14 proc. wyższe niż u ciągnącego ją rowerzysty lub rowerzystki. Są jednak sposoby, by ograniczyć zagrożenie dla dziecka.

“Wydaje mi się, że informacje o narażeniu rowerzystów na zanieczyszczenie powietrza odczytane zostały w błędny sposób. Z badań rzeczywiście wynika, że dziecko w wózku za rowerem jest bardziej narażone na zanieczyszczenia, ponieważ znajduje się niżej, bliżej podłoża. Okazuje się jednak, że nałożenie odpowiedniej pokrywy na przyczepkę rowerową obniża to narażenie o połowę. Wówczas jest ono niższe niż w przypadku dorosłego rowerzysty” – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także: „Twoje auto – mój oddech”. Mural ma uświadamiać, że zanieczyszczenia transportowe to realny problem

Mniej samochodów, mniej zanieczyszczeń transportowych

“Ciekawe są również wnioski dotyczące tego, jak to narażenie wyglądało w trakcie lockdownu. Wtedy poziom zanieczyszczeń spadł o 90 procent. Problemem nie jest więc narażenie dziecka wynikające z korzystania z przyczepki rowerowej. Są nim zanieczyszczenie powodowane przez transport samochodowy w miastach. Rowery są natomiast jednym z tych środków, które przyczyniają się do spadku liczby aut na drogach i poziomów zanieczyszczeń transportowych” – podkreśla rzecznik PAS.

Jak więc walczyć z problemem? “Rozwiązania są standardowe oczywiście. Starajmy się poruszając po mieście korzystać z komunikacji publicznej. Wybierajmy częściej rower i starajmy się, żeby w polskich miastach pojawiły się strefy czystego transportu. Czyli takie obszary, gdzie ruch samochodowy jest ograniczony i najmocniej zanieczyszczające samochody mają po prostu zakaz wjazdu” – zwraca uwagę Siergiej.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: CatwalkPhotos / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.