Udostępnij

Studenci AGH opracowali projekt przydomowych turbin wiatrowych. Teraz walczą o milion złotych

14.05.2021

Studenci i studentki AGH walczą o milion złotych w konkursie NCBR „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Obecnie 84 zespoły starają się o miejsce w półfinale. Wśród nich znalazło się Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia. Grupa opracowała innowacyjny projekt turbiny wiatrowej, która mogłaby znaleźć zastosowanie jako przydomowa instalacja OZE.

Propozycją studentów i studentek z Krakowa jest turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy. Zastosowanie dyfuzora w przypadku turbin wiatrowych to rozwiązanie znane i wykorzystywane już dziś. Projekt SKN Eko-Energia wyróżnia się jednak tym, że dyfuzor, a dokładniej jego wylot, wyposażony jest w mechanizm pozwalający na adaptację średnicy do aktualnych warunków wiatru.

„Zastosowanie mechanizmu zmieniającego średnicę dyfuzora turbiny wiatrowej to pionierskie rozwiązanie, z którym nie spotkaliśmy się dotychczas w literaturze. Na podstawie symulacji i testów przeprowadzonych na naszym prototypie widzimy potencjał tej koncepcji. Obecnie trwa proces patentowania naszego wynalazku” – tłumaczy Tomasz Gawlas, projektant turbiny z SKN Eko-Energia.