Studenci AGH opracowali projekt przydomowych turbin wiatrowych. Teraz walczą o milion złotych

Podziel się:
przydomowe turbiny wiatrowe agh

Studenci i studentki AGH walczą o milion złotych w konkursie NCBR „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Obecnie 84 zespoły starają się o miejsce w półfinale. Wśród nich znalazło się Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia. Grupa opracowała innowacyjny projekt turbiny wiatrowej, która mogłaby znaleźć zastosowanie jako przydomowa instalacja OZE.

Propozycją studentów i studentek z Krakowa jest turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy. Zastosowanie dyfuzora w przypadku turbin wiatrowych to rozwiązanie znane i wykorzystywane już dziś. Projekt SKN Eko-Energia wyróżnia się jednak tym, że dyfuzor, a dokładniej jego wylot, wyposażony jest w mechanizm pozwalający na adaptację średnicy do aktualnych warunków wiatru.

„Zastosowanie mechanizmu zmieniającego średnicę dyfuzora turbiny wiatrowej to pionierskie rozwiązanie, z którym nie spotkaliśmy się dotychczas w literaturze. Na podstawie symulacji i testów przeprowadzonych na naszym prototypie widzimy potencjał tej koncepcji. Obecnie trwa proces patentowania naszego wynalazku” – tłumaczy Tomasz Gawlas, projektant turbiny z SKN Eko-Energia.

Większa efektywność dzięki dyfuzorowi

Głowna zaleta proponowanej innowacji jest taka, że pozwala turbinie pracować także przy niższych prędkościach wiatru. Przy zmiennej prędkości wiatru, geometria dyfuzora dopasowuje się do przepływu powietrza, zwalniając lub przyspieszając strugę wiatru w obrębie zwężenia. Pozwala to na zwiększyć efektywność wykorzystania turbiny.

Czytaj także: Przybywa odnawialnych źródeł energii! Poprzedni rekord mocy OZE pobity o 50 proc.

„Większa prędkość wiatru w obrębie zwężenia, w którym znajduje się wirnik turbiny, zwiększa uzysk energii elektrycznej. Przeprowadzone analizy wskazują na możliwość wzrostu generacji energii w zakresie nawet do 60% w skali roku. Wierzymy, że wykorzystanie dyfuzora o zmiennej średnicy, wyróżnia naszą konstrukcje na tle innych projektów przydomowych instalacji wiatrowych” – komentuje Maciej Żołądek, opiekun SKN Eko-Energia.

Turbina wesprze energetykę rozproszoną?

Koło naukowe zwraca uwagę, że obecnie sektor mikroinstalacji zdominowany jest przez instalacje fotowoltaiczne. Mikroturbiny nadal nie są na tyle konkurencyjne, by zagrozić ich pozycji. Studenci i studentki AGH mają jednak nadzieję, że ich projekt pomoże w ich rozwoju i upowszechnieniu. Nie wykluczają także w przyszłości dostosowania projektu do większych rozmiarów.

Czytaj także: OZE coraz bardziej popularne w Polsce. Numerem jeden fotowoltaika

Do tej pory projekt turbiny z AGH został nagrodzony w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich (KOKOS), w ramach którego zajął drugie miejsce w kategorii Ecology. Obecnie projekt walczy w konkursie NCBR na najlepszy prototyp “przydomowej elektrowni wiatrowej”, w którym zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 1 miliona złotych. SKN Eko-Energia znalazła się w gronie 84 drużyn, które walczą o miejsce w półfinale.

_

Zdjęcie: KSAF AGH

Podziel się: