Udostępnij

Przyjedź do lasu i pomóż uratować Puszczę Karpacką. „Liczymy, że czara goryczy wreszcie się przeleje”

04.08.2020

W Bieszczadach ruszył letni obóz na rzecz ochrony najdzikszych górskich lasów w Polsce. Mobilizacja Inicjatywy Dzikie Karpaty trwa do 16 sierpnia, można dołączyć w dowolnym momencie jej trwania. Udział w obozie to codzienne leśne patrole, edukacyjne spacery i spotkania, wspólne akcje, a przede wszystkim własna cegiełka w uratowaniu jednego z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w naszym kraju.

– Chcemy, żeby ludzie zafascynowali się Puszczą Karpacką i jej walorami. Większość zwykle kojarzy Bieszczady z połoninami albo dzielnymi ludźmi, którzy ujarzmili tutejszą przyrodę; rzadziej ze starymi, dzikimi, naturalnymi lasami – mówi Łukasz Synowierski z Dzikich Karpat. – Nawet osoby zaangażowane w ochronę przyrody czasem nie zdają sobie sprawy, że na Pogórzu Przemyskim powinien powstać Turnicki Park Narodowy, projektowany od 30 lat.

Patrole w poszukiwaniu dewastacji

Uczestnicy obozu zobaczą na własne oczy nie tylko piękno tamtejszego lasu, ale także jego postępujące niszczenie przez człowieka. Organizatorzy wierzą, że takie doświadczenie motywuje do późniejszej troski o Puszczę. Dlatego jednym z kluczowych elementów mobilizacji są leśne patrole.

– Będziemy chodzić w teren i szukać zniszczeń, po czym zamierzamy je nagłaśniać. Chcemy wywołać takie oburzenie społeczne, że czara goryczy się wreszcie przeleje. Na razie widzimy, że nasze działania przynoszą jedynie drobne efekty. Co prawda poszczególne decydują o ochronie pojedynczych pomników przyrody, ale my potrzebujemy zmiany systemowej, dzięki której stare i cenne lasy przestaną być traktowane jako gospodarcze. Zostało ich bardzo niewiele – wyjaśnia Synowierski.

Podczas poprzedniego obozu letniego Dzikie Karpaty zorganizowały akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego, podczas której zablokowali miejsce wycinki poprzez leżenie na hamakach. Blokada hamakowa pomogła opowiedzieć o sprawie na łamach ogólnopolskich mediów.
Jeśli uczestników będzie wystarczająco dużo, tym razem także możliwa jest organizacja kolejnej podobnej akcji.

Jak dołączyć?

Aktywiści Dzikich Karpat podkreślają, że chociaż udział w mobilizacji to nie wakacje, obóz może być dla wielu osób sposobem na przyjemne spędzenie czasu. Wszyscy chętni proszeni są o wcześniejszy kontakt z organizatorami poprzez adres dzikiekarpaty@gmail.com. Należy wysłać kilka słów o sobie i ewentualnie zadać pytania dotyczące obozu.

– Oprócz pracy będziemy się poznawać, uczyć się od siebie, organizować warsztaty. Czeka nas praca gospodarska: wspólne gotowanie wegańskich obiadów, przyniesienie wody. Wszystkie umiejętności są tu bardzo mile widziane, każdy przyda się do pomocy i każdy nauczy się czegoś nowego – zapowiada Łukasz.

Obóz odbywa się w okolicach Zatwarnicy, dokładne wskazówki dojazdu chętni otrzymają poprzez kontakt z organizatorami. Przyjechać można w dowolnym momencie jego trwania (do 16 sierpnia), dobrze jednak być minimum 3-4 dni, żeby móc wdrożyć się w działania.

200-letnie drzewa trafiają pod piłę

Ruch społeczny Inicjatywa Dzikie Karpaty od trzech lat działa na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej. Puszcza – porastająca Bieszczady, Beskid Niski i Pogórze Przemyskie – to jedno z ostatnich takich miejsc, jakie pozostały nam w Europie.

Mimo że w dobie katastrofy klimatycznej potrzebujemy starych lasów bardziej niż kiedykolwiek, na miejscu wciąż trwa coraz intensywniejsza wycinka. Pod piłę trafiają nawet 200-letnie drzewa, powstają nowe drogi do zwożenia pni. Wycinanie starych lasów górskich ma katastrofalne skutki dla bioróżnorodności, klimatu, czy ochrony przeciwpowodziowej na terenie niemal całego kraju.

Najważniejsze zasady obozu:

  1. Struktura organizatorów nie jest hierarchiczna, nie ma tutaj szefów i podwładnych, więc każdy z uczestników może od razu włączyć się w kształtowanie obozu i samej inicjatywy. Podczas codziennych spotkań wieczornych wszyscy mają prawo głosu i przestrzeń do własnych propozycji na temat ulepszeń akcji, czy dalszych aktywności.
  2. Uczestnicy powinni szanować nawzajem siebie, zwierzęta i naturę. Inicjatywa Dzikie Karpaty działa bez przemocy. Niedopuszczalna jest tu dyskryminacja ze względu na płeć, kolor skóry, wyznanie.
  3. Obóz, jak i cała inicjatywa, nie ma żadnego logo. Uczestnicy proszeni są o to, by nie promować swoich organizacji, czy partii politycznych. Tutaj chodzi o przyrodę Karpat.
  4. Z szacunku do przyrody uczestnicy nie spożywają mięsa, alkoholu, narkotyków, ani nie stosują chemikaliów (jedynie naturalne detergenty, a w przypadku wchodzenia do potoku – żadnych detergentów).

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIECIE NA STRONIE WYDARZENIA

__

Zdjęcie: Inicjatywa Dzikie Karpaty/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.