Udostępnij

Przyłbice z plastikowych śmieci. Tak Uganda walczy z pandemią

25.06.2020

Mieszkańcy Ugandy radzą sobie z niedoborem medycznych środków ochronnych, topiąc plastik. Jedna z tamtejszych firm dzięki recyklingowi produkuje przyłbice dla pracowników służby zdrowia. Udało się ich wykonać już 1200, a zamówienia wciąż napływają – podaje agencja fundacji Thomson Reuters.

Na pomysł wpadli założyciele Takataka Plastics, przedsiębiorstwa zajmującego się przetwarzaniem odpadów. Startup planuje w najbliższej przyszłości przerabiać nawet 9 ton plastiku, tworząc z niego przedmioty codziennego użytku. Dziś właściciele firmy koncentrują się jednak na współpracy ze szpitalami i organizacjami społecznymi walczącymi z koronawirusem.

Zaczęło się od facebookowego posta, w którym Takataka Plastics pochwalili się swoim produktem. Przyłbica jest w pełni zero-waste. Jej powłoka stworzona jest z plastiku pozyskanego ze zużytych butelek PET. Opaska na głowę zazwyczaj powstaje ze starych rowerowych dętek. Jednorazowa przyłbica kosztuje równowartość jednego dolara amerykańskiego. Na bardziej wytrzymały produkt trzeba wydać ponad dwa dolary.

Czytaj również: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Kupnem zainteresował się jako pierwszy dyrektor szpitala w Gulu, gdzie firma ma swoją siedzibę. Najpierw spłynęło zamówienie na 10 przyłbic. Okazały się one na tyle niezawodne, że szpital jeszcze tego samego dnia poprosił o kolejną dostawę. Dziś Takataka Plastics może pochwalić się ponad 1200 wyprodukowanymi sztukami, które trafiają do szpitali i organizacji pozarządowych. By nadążyć za zapotrzebowaniem, pracownicy firmy przetwarzają również plastikowe odpady pochodzące z ugandyjskich szpitali, uprzednio je dezynfekując.

W Ugandzie do tej pory potwierdzono 774 przypadki koronawirusa. Oficjalne statystyki podają, że żaden z chorych nie zmarł z powodu COVID-19.

Źródło zdjęcia: KornT / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.