Udostępnij

Przylecieli odrzutowcami, by dyskutować o klimacie. Ile CO2 pozostanie po szczycie w Davos?

22.01.2020

Wczoraj szwajcarskim Davos rozpoczął się coroczny szczyt ekonomiczny. W tym roku poświęcony jest przede wszystkim problemowi zmian klimatycznych, także w jego ekonomicznym wymiarze. Krytycy zwracają jednak uwagę na emisje CO2 związane z samym przybyciem gości na szczyt.

Jak zapowiedział szef Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), Klaus Schwab, głównym tematem tegorocznego spotkania jest problem zmian klimatycznych. Do tej pory o sprawach klimatu wypowiadali się m.in. Donald Trump (który przestrzegał przed pesymizmem i „prorokami zagłady”, jak określił aktywistów klimatycznych) i szwedzka aktywistka Greta Thunberg (ubolewająca, że światowe emisje CO2 nie spadają).

Punktem wyjścia dla dyskusji o klimacie jest opublikowany przez WEF raport o globalnym ryzyku. Na podstawie deklaracjo 750 ekspertów jako najistotniejsze zagrożenia zostały związane problemy związane ze stanem środowiska naturalnego i klimatu. [Więcej na temat raportu „Global Risks Report 2020” pisaliśmy tutaj.]

Emisje CO2 związane ze szczytem

Komentatorzy zwracają przy tym uwagę, że konferencja sama w sobie jest źródłem niemałych emisji CO2. I wydaje się, że przynajmniej części z nich można byłoby uniknąć.

Jak podaje New York Post, powołując się na ustalenia serwisu PrivateFly.com, w związku ze szczytem do Davos przyleci blisko 1500 samolotów odrzutowych, którymi przybędą zaproszeni goście. To ok. 200 maszyn więcej niż miało to miejsce przed rokiem.

Trzymając się tych ustaleń, portal CNN.com wylicza, że przybycie 1500 maszyn do Davos będzie się wiązać, w przybliżeniu, z emisją aż 9 045 000 kg CO2. W obliczeniach założono, że były to trzygodzinne loty. Portal porównuje, że gdyby tyle samo dwutlenku węgla zostało wyemitowane przez rejsowe samoloty, to maszyny te (w ramach 3-godzinnych lotów) przewiozłyby 76 652 osób, do Davos i z powrotem.

New York Post podkreśla ponadto, że z uwagi na odległość między Zurychem, gdzie znajduje się lotnisko, a samym Davos (tj. ok. 150 km), część z gości wynajmie helikoptery, by szybciej przemieszać się między tymi lokalizacjami.

_

Źródła: World Economic Forum, New York Post, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Drop of Light

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.