Udostępnij

PSPA apeluje do Ministra Energii ws. taryfy dla stacji ładowania aut elektrycznych

10.01.2019

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zaapelowało do Ministra Energii o zmianę taryfy dystrybucyjnej dla stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zdaniem organizacji obecne przepisy ograniczają możliwości rozwoju elektromobilności w Polsce.

Przepisy barierą dla elektromobilności

Według PSPA aktualne przepisy przekładają się na wysokie koszty funkcjonowania stacji ładowania, co jest szczególnie niekorzystne na początkowym etapie rozwoju elektromobilności.

Obecnie w kraju działa 300 stacji ogólnodostępnych stacji ładowania, z czego około setki z nich to stacje z szybkim ładowaniem. Na tle całej Europy – gdzie działa ich łącznie około 100 tysięcy – stanowimy rynek niewielki. Sytuacja wydaje się jednak zmieniać: w ubiegłym roku w Polsce podwoiła się liczba tego rodzaju stacji. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Energia znacznie droższa niż na co dzień

Wyższe koszty dotyczą w głównej mierze stacji ładowania o mocy powyżej 40kW, dla których przyjmuje się taryfę C21. Przewiduje ona około trzykrotnie wyższe opłaty za moc umowna niż w taryfie C11 – obowiązującej dla mocy umownej do 40 kW. Zarówno C11, jak i C21, to standardowe taryfy przewidziane dla przedsiębiorców.

PSPA podkreśla, że obecne rozwiązanie uderza w osoby nieposiadające własnego domu – które tym samym nie mogą naładować samochodu we własnej stacji. Jak wynika z wyliczeń organizacji, w obecnej sytuacji prawnej nie jest możliwe zaproponowanie im oferty, która byłaby konkurencyjna wobec kosztów eksploatacji pojazdów spalinowych.

Dlatego Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zaproponowało wprowadzenie osobnej taryfy, nazwanej np. E, która wspierałaby rozwój elektromobilności. Zdaniem PSPA powinna ona zrównywać koszty ładowania pojazdu w ogólnodostępnej stacji z wydatkami ponoszonymi w przypadku własnej stacji ładowania.

 

Źrodło: PAP, WysokieNapiecie.pl

Zdjęcie: Flickr/Kārlis Dambrāns. Licencja CC

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.