Udostępnij

Pył znad Sahary dotarł nad Polskę. Może mieć wpływ na zanieczyszczenie powietrza

23.02.2021

Pył znad Sahary jest nawiewany nad Europę i Amerykę Poludniową podczas burz piaskowych w Afryce. We wtorek, według map satelitarnych, dotarł również nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że piasek saharyjski może negatywnie wpływać na jakość powietrza.

Piasek znad Sahary można dostrzec gołym okiem – niebo jest charakterystycznie przydymione. Widać to było o poranku nad Zatoką Gdańską, a w całym kraju będziemy mogli obserwować je – według prognoz – do jutra.

Obecność kalimy nad Polską potwierdzają mapy satelitarne, gdzie kolorem różowo-jasnoczerwonym oznaczono wyraźny ślad zwiększonej koncentracji pyłów nad Bałtykiem Południowym.

 class=

Pył znad Sahary jest rozwiewany na dwie strony: zarówno nad Amerykę Południową, jak i nad Europę. W weekend można było już go zaobserwować nad Hiszpanią i Francją, obecnie jest m.in. nad Polską i Skandynawią, a w kolejnych dniach przesunie się na wschód.

Pył znad Sahary a zanieczyszczenie powietrza

„W ostatnich tygodniach monitorowaliśmy podobne zdarzenia, które miały znaczący wpływ na jakość powietrza w dotkniętych regionach. Potwierdzają to pomiary powierzchniowe z krajów zebrane przez Europejską Agencję Środowiska” – mówi Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. „Chmury pyłu z pustyni mogą powodować czerwone niebo, ograniczoną widoczność lub plamy na samochodach i szybach” – tłumaczy. Jak zaznaczył, saharyjski pył może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy każdego człowieka. Może także spotęgować zanieczyszczenie powietrza, szczególnie tam, gdzie smog nie jest rzadkością.

 class=

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Widać to na mapie European Air Quality Index, gdzie Polska we wtorek jest filetową plamą. Polski smog odnotowano również w rankingu IQ Air, który zbiera dane dotyczące zanieczyszczeń z 90 miast na świecie. Warszawa była o poranku na 6. pozycji. Wrocław uplasował się na 9. miejscu. Należy jednak pamiętać, że głównym źródłem smogu w Polsce jest tzw. niska emisja z przydomowych kotłowni.

 class=

Szacuje się, że rocznie znad Sahary jest wywiewane 180 milionów ton pyłu. „Pył może pogorszyć jakość powietrza i przyspieszyć topnienie pokrywy śnieżnej. Odgrywa również ważną rolę w klimacie i systemach biologicznych Ziemi. Pochłania i odbija energię słoneczną oraz nawozi ekosystemy oceaniczne żelazem i innymi minerałami, których rośliny i fitoplankton potrzebują do wzrostu” – czytamy na stronie obserwatorium NASA.

Zdjęcie: Pył znad Sahary nad Austrią/Dieter Kuhn/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.