Udostępnij

Pył znad Sahary dotarł nad Polskę. Może mieć wpływ na zanieczyszczenie powietrza

23.02.2021

Pył znad Sahary jest nawiewany nad Europę i Amerykę Poludniową podczas burz piaskowych w Afryce. We wtorek, według map satelitarnych, dotarł również nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że piasek saharyjski może negatywnie wpływać na jakość powietrza.

Piasek znad Sahary można dostrzec gołym okiem – niebo jest charakterystycznie przydymione. Widać to było o poranku nad Zatoką Gdańską, a w całym kraju będziemy mogli obserwować je – według prognoz – do jutra.

Obecność kalimy nad Polską potwierdzają mapy satelitarne, gdzie kolorem różowo-jasnoczerwonym oznaczono wyraźny ślad zwiększonej koncentracji pyłów nad Bałtykiem Południowym.

 class=

Pył znad Sahary jest rozwiewany na dwie strony: zarówno nad Amerykę Południową, jak i nad Europę. W weekend można było już go zaobserwować nad Hiszpanią i Francją, obecnie jest m.in. nad Polską i Skandynawią, a w kolejnych dniach przesunie się na wschód.

Pył znad Sahary a zanieczyszczenie powietrza

„W ostatnich tygodniach monitorowaliśmy podobne zdarzenia, które miały znaczący wpływ na jakość powietrza w dotkniętych regionach. Potwierdzają to pomiary powierzchniowe z krajów zebrane przez Europejską Agencję Środowiska” – mówi Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. „Chmury pyłu z pustyni mogą powodować czerwone niebo, ograniczoną widoczność lub plamy na samochodach i szybach” – tłumaczy. Jak zaznaczył, saharyjski pył może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy każdego człowieka. Może także spotęgować zanieczyszczenie powietrza, szczególnie tam, gdzie smog nie jest rzadkością.

 class=

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Widać to na mapie European Air Quality Index, gdzie Polska we wtorek jest filetową plamą. Polski smog odnotowano również w rankingu IQ Air, który zbiera dane dotyczące zanieczyszczeń z 90 miast na świecie. Warszawa była o poranku na 6. pozycji. Wrocław uplasował się na 9. miejscu. Należy jednak pamiętać, że głównym źródłem smogu w Polsce jest tzw. niska emisja z przydomowych kotłowni.

 class=

Szacuje się, że rocznie znad Sahary jest wywiewane 180 milionów ton pyłu. „Pył może pogorszyć jakość powietrza i przyspieszyć topnienie pokrywy śnieżnej. Odgrywa również ważną rolę w klimacie i systemach biologicznych Ziemi. Pochłania i odbija energię słoneczną oraz nawozi ekosystemy oceaniczne żelazem i innymi minerałami, których rośliny i fitoplankton potrzebują do wzrostu” – czytamy na stronie obserwatorium NASA.

Zdjęcie: Pył znad Sahary nad Austrią/Dieter Kuhn/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.