Udostępnij

Rada Wenecji Euganejskiej zalana po tym, jak politycy odrzucili propozycje walki z kryzysem klimatycznym

15.11.2019

Fale powodziowe uderzają w Wenecję, nie oszczędzając również instytucji publicznych. Powiązana ze zmianami klimatu fala uniemożliwiła działanie w budynku rady regionu Wenecji Euganejskiej (wł. Veneto). Co ciekawe, obradujące tam lokalne władze wcześniej odrzuciły kilka propozycji dotyczących przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

Woda w pałacu Ferro Fini, leżącym bezpośrednio nad cieśniną Canale Grande, pojawiła się w środę około 10:00 rano. Debatujący tam politycy dyskutowali wtedy o zmianach klimatu. Podczas obrad rada uchwaliła nowy budżet regionu na przyszły rok, odrzucając punkty zmierzające do ochrony klimatu. Zrobiła to głosami prawicowych ugrupowań: Ligi, Braci Włochów oraz Forza Italia. O zalaniu pomieszczeń pałacu doniósł jako pierwszy radny z ramienia partii Demokratów Andrea Zanoni.

„Pod wodą znalazły się dywany, meble, krzesła, gniazdka elektryczne i wiele urządzeń, w tym klimatyzatory. Przypływ osiągnął 1,87 metra. Fala ta powstała między innymi przez zmiany klimatu i podnoszenie się poziomu morza.” – opisywał sytuację wenecki radny.

Odrzucone przez Radę propozycje obejmowały miedzy innymi finansowanie odnawialnych źródeł energii, zakup ekologicznego taboru komunikacji zbiorowej i ograniczenie zużycia jednorazowego plastiku. Żadna z tych propozycji nie została ujęta w przegłosowanym w środę budżecie regionu.

Posiadająca większość koalicja odpowiada, że bierze sobie do serca przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu i od kilku lat poświęca sporą część budżetu na… walkę ze smogiem. Politycy prawicy komentowali podkreślali w mediach, że zanieczyszczenie powietrza jest „decydującym czynnikiem” w kontekście zmian klimatu. Jak twierdzą rządzący, poważnie podchodzą również do przeciwdziałania skutkom powodzi.

„Nie można powiedzieć, że nic nie robimy. Po powodziach w 2010 roku opracowaliśmy plan poprawy bezpieczeństwa hydrologicznego regionu opiewający na 2,6 miliona euro.” – ripostował przewodniczący Rady Roberto Cambietti w stacji CNN.

Przez powódź obrady zostały przeniesione do niedalekiego Wenecji Treviso. Najnowsze prognozy dla jednego z najpopularniejszych wśród turystów włoskich miast nie są optymistyczne. Synoptycy ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni powódź może dotknąć nawet 70 procent jego powierzchni.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Yulia Grigoryeva

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.