– Skala problemu jest gigantyczna. W województwie pomorskim mamy około 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze – mówił podczas sesji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwały antysmogowe dla województwa, które mają pomóc w walce ze smogiem.
Według postanowień zawartych w uchwałach z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe najwyższej, piątek klasy, można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku. Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, mają być zlikwidowane do września 2024 r.
Przepisy nie wprowadzają zakazu używania kominków, jednak dym nie może być uciążliwy dla sąsiadów, a do ich rozpalania należy używać specjalnego drewna lub olejów. Jak podkreślali radni, korzystanie z kominków powinno być „okazjonalne”.
Według nowych przepisów, mieszkańcy miast będą musieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli istnieje taka możliwość. Mieszkańcy wsi mają podłączyć się do sieci ciepłowniczej, ale nie mają obowiązku podłączania się do gminnej sieci gazowej. – Nie można zamieniać paliwa stałego na paliwo stałe – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub do odnawialnej energii, to jak najbardziej takie działania będą przez samorząd wspierane – dodał.
Gminy województwa pomorskiego, na terenie których obowiązywać będzie uchwała, będą mogły przystąpić do rządowego programu Stop Smog, w którym można uzyskać dofinansowanie w wysokości 70 proc. kosztów dla inwestycji polegających na wykonaniu termomodernizacji i wymianie źródła ogrzewania w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dofinansowanie można uzyskać także z innego programu – „Czyste Powietrze”.
Uchwały zostały przyjęte niemal jednogłośnie. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu.
Zdjęcie: Gradueted Grey/Shutterstock