Udostępnij

Radykalna polityka antysmogowa przynosi efekty. Chińczycy mają najczystsze powietrze od dekady

06.11.2018

Chińskie władze od pewnego czasu walczą ze smogiem z niemal równym zacięciem, jak z opozycją polityczną. Efekty są co najmniej obiecujące, a w niektórych obszarach – imponujące. Na przykład w Pekinie, gdzie stężenia zanieczyszczeń są najniższe od dekady.
Pięć z siedmiu najniższych od 2008 r. wskazań średniego miesięcznego poziomu zanieczyszczeń powietrza w stolicy ChRL zarejestrowano w ciągu minionego roku. Tak wynika z danych udostępnionych przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Pekinie. Co prawda stężenia odnotowane w stolicy nie są w pełni reprezentatywne dla całego kraju, pokazują jednak kierunek i intensywność działań chińskiej administracji w zakresie poprawy jakości powietrza
W 2008 r. – a więc znacznie wcześniej niż temat został w ogóle podjęty w Polsce – władze Chin wprowadziły ograniczenia dotyczące spalania węgla w Pekinie i sąsiednich okolicach. Dziesięć lat obowiązywania węglowych restrykcji przyniosło efekty. W lipcu tego roku średnie stężenie pyłów zawieszonych w stolicy ChRL wyniosło 44 mikrogramy PM 2.5 na metr sześcienny. To siódma najniższa wartość od rozpoczęcia pomiarów w 2008 r.

Wzmożenie antysmogowe

Jednak chińska walka ze smogiem w ciągu minionej dekady była nierównomierna – przechodziła okresy natężenia i „rozluźnienia”. Wpływ na to miała m.in. koniunktura gospodarcza i zapotrzebowania przedsiębiorstw na energię. A głównym paliwem tamtejszego przemysłu wciąż pozostaje węgiel. Przełomowym momentem był rok 2013. Wówczas stężenia pyłów zawieszonych w Pekinie osiągnęły rekordową wartość, wynoszącą 35-krotność poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia. To sprawiło, że władze Chin uczyniły walkę ze smogiem jednym z głównych priorytetów polityki państwowej.
Rozwiązania zostały wdrożone bardzo szybko. Miliony firm i gospodarstw domowych z północnej części Chin, gdzie problem zanieczyszczeń jest znacznie bardziej dotkliwy niż na południu kraju, zostało zmuszonych do rezygnacji z węgla i zastąpienia go bardziej ekologicznym gazem ziemnym. Węglowy zakaz nie objął wszystkich przedsiębiorstw, jednak nowe normy emisyjne doprowadziły do ograniczenia wykorzystania tego paliwa i zmniejszenia emisji. W efekcie średnie stężenie pyłów PM2.5 w ponad 70 chińskich miastach w latach 2013–2017 spadło o 33 proc.

Gaz i atom zamiast węgla

– Rząd powziął twarde postanowienie przywrócenia błękitnego nieba nad Chinami – komentuje efekty chińskiej walki ze smogiem Tim Buckley z australijskiego Instytutu Gospodarki Energetycznej i Analiz Finansowych w wypowiedzi dla portalu Bloomberg. – Praktycznie nie ma tygodnia bez wprowadzenia nowych przepisów w zakresie walki z zanieczyszczeniami – mówi ekspert.
Do 2020 r. Chiny zamierzają zmniejszyć udział węgla w produkcji energii z 60 do 58 proc. Zarówno domowe, jak i przemysłowe systemy grzewcze mają być zasilane błękitnym paliwem, natomiast w energetyce węgiel będzie wypierany przez reaktory jądrowe.
W tej porcji dobrych wieści z dalekiej Azji jest jednak kropla dziegciu. Cenę ekonomiczną za chiński zwrot ekologiczny zapłacą również mieszkańcy Zachodu. Wzrost zapotrzebowania na gaz w Państwie Środka oznacza bowiem wzrost jego cen na rynkach światowych. Ale mimo wszystko to transakcja, którą warto zawrzeć dla wspólnego dobra.
Fot. Creative Sustainability/flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.