Udostępnij

Rafał Trzaskowski: Wszyscy walczymy o czyste powietrze. „Będziemy naciskać”

30.11.2024

W czwartek 28 listopada zarząd NFOŚiGW poinformował o zawieszeniu programu „Czyste Powietrze”, z którego do tej pory skorzystało już milion osób. Dzień później o sprawę pytany był kilka razy Rafał Trzaskowski, który podróżował po małopolskich miejscowościach. – Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją. Program powinien być kontynuowany – mówi prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

Pierwsze sygnały o tym, że program zostanie zawieszony pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Informacja zbiegła się z nowymi rekordami w popularnym programie. Przekroczono bowiem barierę miliona złożonych wniosków, a ich suma opiewa na zawrotne 37 miliardów złotych.

Według danych dostarczanych przez sam fundusz, Polacy coraz chętniej wymieniają kopciucha. W pierwszym półroczu 2024 roku średnia liczba wniosków w programie Czyste Powietrze wyniosła ponad 5,5 tys. względem 4,1 tys. w 2023 roku. Choć 2024 zapowiada się rekordowy pod względem liczby wymienionych kotłów to jednak wciąż za mało. Aby wypełnić założenie likwidacji 3 mln kopciuchów do 2030 roku tygodniowa średnia powinna wynosić dziś ponad 8 tys.

Na rekordowe zainteresowanie programem nałożyły się też jego problemy finansowe. Jak informowaliśmy na początku listopada 80 proc. środków zabezpieczonych na ten cel zostało już wykorzystanych w podpisanych umowach, a brak długofalowego finansowania programu nazywanego przez samo ministerstwo „cywilizacyjnym”, był jednym z głównych zarzutów wobec rządzących.

Zarząd NFOŚiGW: program wróci na wiosnę. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo

 – Zaczynamy pierwszą dużą modernizację programu Czyste Powietrze. Chcemy go dostosować do obecnych wyzwań, z którymi się mierzymy i zapewnić jak najlepszą ochronę beneficjentów. Przed nadużyciami i przed wysokimi rachunkami za energię. Najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale musimy też chronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami – mówiła na konferencji prasowej Dorota Zawadzka Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, po czym dodała: Dzisiaj, 28 listopada, rozpoczyna się chwilowe zawieszenie przyjmowania nowych wniosków. Potrzebna jest reforma. Dzisiaj wstrzymujemy przyjmowanie nowych wniosków.

Robert Gajda – zastępca prezesa NFOŚiGW przekonywał, że fundusz chce położyć kres nadużyciom w zakresie wyłudzania najwyższych poziomów dotacji. Wśród wymienianych reform jest m.in. zakończenie z wypłatą zaliczki na konto wykonawcy czy wprowadzenie systemu operatorów. – Taki operator ma być aniołem stróżem dla beneficjentów. Przygotuje wniosek, przeprowadzi całą inwestycję i doprowadzi do jej zakończenia – tłumaczył Gajda.

Ponadto rząd chce wprowadzić listę akredytowanych wykonawców i audytorów, przyspieszyć rozpatrywanie wniosków czy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wykonawców.

Dziennikarze dopytywali czy zawieszenie było konieczne do przeprowadzenia tych reform i czy rząd sprawdził, jak wpłynie to na proces wymiany kopciuchów w Polsce. – Spotkaliśmy się z ogromną skalą nadużyć, dlatego po szczegółowej analizie doszliśmy do takiego, a nie innego wniosku. Skala nieprawidłowości jest tak duża, że nie ma możliwości równoległego prowadzenia programu w takiej formie i wprowadzenia głębokiej reformy – odpowiadała Dorota Zawadzką Stępniak.

Rafał Trzaskowski: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją. Program powinien być kontynuowany

W piątek 29 listopada o sprawę kilkukrotnie pytano prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego, który odbywał tournée po małopolskich miejscowościach. Objazd skończył w stolicy województwa, gdzie razem z prezydentami Krakowa, Białegostoku i Gdańska spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej Unii Metropolii Polskich (UMP). Tu również nie zabrakło pytania o program Czyste Powietrze.

– Bardzo nas to zaniepokoiło. Będziemy się domagać tego, aby ten program był kontynuowany. Wszyscy walczymy o czyste powietrze. Jeśli chcemy zachowywać się w sposób konsekwentny, to ten program powinien być kontynuowany. Ufam w to, że będzie kontynuowany – odpowiadał Rafał Trzaskowski.

Dziennikarze dopytywali, czy prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski zgadza się z decyzją NFOŚiGW ws. zawieszenia programu, a konkretniej czy wiosna jest jego zdaniem odpowiednim terminem. Trzaskowski dał do zrozumienia, że nie popiera tego ruchu narodowego funduszu.

– Stąd nasza presja, żeby to się stało jak najszybciej. Wszyscy jak tutaj stoimy, będziemy wywierać presję na to, żeby ten program mógł być kontynuowany jak najszybciej – deklarował kandydat na najwyższy urząd w kraju. – Mamy wspólne stanowisko, będziemy naciskać na rozwiązanie, które sprawi, aby jak najszybciej program funkcjonował – podkreślał.

Obecna na konferencji Unii Metropolii Polskich Eliza Dydyńska-Czesak, radna miasta Krakowa, mówi w rozmowie ze SmogLabem: – Z niepokojem przyjęliśmy informacje o zawieszeniu programu Czyste Powietrze. W 2023 roku do programu złożono ponad 23 tysiące wniosków na terenie samego Krakowa.

Przypomina, że „program cieszył się dużym powodzeniem i jego efekty odczuliśmy na swoim zdrowiu”. – Kraków nie jest już Polską stolicą smogu, a w zeszłym roku liczba dni w których przekraczaliśmy normy, znowu spadła. Niestety statystyki nie wyglądają tak zachęcająca w gminach ościennych, czyli tzw. obwarzanku. Były głosy, aby prowadzić w tych miejscach kampanię informacyjną na temat programu, a zamiast tego dostaliśmy jego zawieszenie. Powietrze nie zna granic i w tym momencie przekroczenia norm jakie notujemy są w znacznej większości spowodowanie powietrzem przesuwającym się do nas z obwarzanka, więc również w naszym interesie leży, aby gminy ościenne wymieniały stare piece – mówi nam radna.

160 miast ze Śląska pisze do Tuska. Interweniuje też prezydent Krakowa

Głos Rafała Trzaskowskiego nie jest jedyny. Z różnych stron kraju płyną apele do premiera Tuska wzywające do interwencji ws. zawieszenia programu.

Jeden z nich wystosowało 160 samorządów z województwa śląskiego, które jest na pierwszej linii frontu w walce o czyste powietrze z racji liczby urządzeń funkcjonujących na terenie górniczych obszarów. Pismo do szefa rządu napisał Śląski Związek Gmin i Powiatów.

„Wyrażamy stanowczy protest wobec planów wstrzymania wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze. Program ten jest fundamentem działań na rzecz czystego powietrza w samorządach i stanowi dla wielu mieszkańców jedyną szansę na obniżenie rachunków za ogrzewanie w dobie wysokich cen energii” – napisał w imieniu Związku prezydent Katowic – Marcin Krupa.

Swój apel wystosował też Polski Alarm Smogowy, organizacja od 10 lat walcząca o czyste powietrze. – Wstrzymanie naboru do Programu Czyste Powietrze bez uprzedzenia i żadnego okresu dostosowania, to przejaw urzędniczej niekompetencji i arogancji – komentuje decyzję NFOŚiGW Polski Alarm Smogowy.

– Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zawieszeniu programu „Czyste powietrze”. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest to podyktowane koniecznością reformy, aby chronić przyszłych beneficjentów przed nieuczciwymi wykonawcami i praktykami, ale w naszej ocenie program mógł być kontynuowany i jednocześnie poprawiany – mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Jak dodaje, całkowite wstrzymanie przyjmowania wniosków spowoduje bardzo duże zamieszanie i zastopowanie działań antysmogowych na szerszą skalę. – Patrzymy na całą sprawę również przez pryzmat gmin ościennych i całej Małopolski. Mimo tego, że w Krakowie udało się zlikwidować tak zwaną niską emisję, to dalej potrzebne są działania w zakresie wymiany bezklasowych pieców w całym województwie i dotacje na termomodernizację budynków. Wspólnie z włodarzami gmin ościennych w niedługim czasie przedstawimy stanowisko w tej sprawie – zaznacza Aleksander Miszalski.

Największe zamieszanie dopiero przed nami

Na ten moment nie wiadomo, czy NFOŚiGW wycofa się ze swojej decyzji i przywróci możliwość składania wniosków. W sprawie do tej pory nie wypowiedział się szef rządu. Rozdzwoniły się za to telefony w regionalnych oddziałach narodowego funduszu, w samym ministerstwie i w setkach gminnych urzędów w całej Polsce.

Największe zamieszanie związane z zawieszeniem programu z godziny na godzinę jest jednak dopiero przed nami. Już dziś płyną do nas sygnały o tym, że część osób, która poniosła wydatki i chciała zwrócić się o ich refundację zgodnie z regulaminem programu, może zostać na lodzie. Inna grupa to osoby, które jeszcze w czwartek wypełniały wnioski o dofinansowanie, jednak program do składania dokumentów został wyłączony dokładnie o 14, w trakcie konferencji prasowej NFOŚiGW.

Brak odpowiedniego okresu przejściowego to jeden z głównych zarzutów do zarządu narodowego funduszu.

Do sprawy będziemy wracać w najbliższych dniach.

Zdjęcie tytułowe: krakow.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.