7 polskich miejscowości, gdzie powietrze jest teraz gorsze niż w Bangladeszu

5609
0
Podziel się:

Dlaczego w Bangladeszu?, zapytacie. Dlatego w Bangladeszu, że poprzeczkę lubimy sobie zawieszać wysoko, a dzisiaj to własnie znajdująca się w tym kraju Dhaka lideruje w zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata portalu Air Visual.

Smog Polska Ranking

Jak łatwo zauważyć w dziesiątce jest też jedno z polskich miast, a dokładnie Kraków. Nie oznacza to jednak, że nie ma u nas miejsc, które mogą rzucić wyzwanie Bangladeszowi. Wszystko dlatego, że ranking jest zabawą i ma liczne ograniczenia. Bierze pod uwagę tylko największe miasta, a i w tym wypadku nie wszystkie. Tymczasem szybki rzut oka na wynik, który osiągnięto w Dhace mówi, że u nas bywa gorzej.

302 punkty w amerykańskiej skali AQI (takie powietrze określa się jako niebezpieczne i zagrażające konsekwencjami zdrowotnymi wszystkim) to 427 ug/m3 PM10 lub 252 ug/m3 PM 2.5.

Dla Rybnika lub Skały… bagatela.

I to właśnie od sprawdzenia, jak jest u naszych faworytów zaczęliśmy sporządzanie zestawienia.

Tym razem jednak okazało się, że Rybnik mógłby rywalizować co najwyżej z Mumbaiem i Kabulem, bo normy przekroczył tylko o 500 proc. A w Skale wysiadł czujnik na Rynku, który pewnie się zadbał.

Ale mimo to udało się znaleźć miejscowości, które zawstydziły Bangladesz:

Nowa Ruda

Nowa Ruda

US AQI: 380.

Tuchów

tuchów powietrze

Według wskazania czujników LookO2 US AQI: 417. Źródło zdjęcia to strona Powietrze Tuchów.

 

Wieliczka

Wieliczka powietrze

Według wskazania Airly US AQI: 356.

Ulica Zdrojowa w Myślenicach…

Myślenice powietrze

…prawie się załapała. Ale za sprawą nazwy postanowiliśmy ją zostawić. US AQI: 296.

 

Strzyżów

Strzyżów Powietrze

US AQI: 370.

 

Brzozów

Brzozów powietrze

US AQI: 453.

Lubień

Lubień powietrze

Kalkulator mówi, że US AQI wynosi 419.

 

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka Powietrze

US AQI: 366.

 

***

To z pewnością nie wszystkie takie miasta, a trzeba też pamiętać, że powyższe zestawienie ma liczne ograniczenie. Jednym z nich jest mniejsza dokładność niskokosztowych czujników, których pomiary nie zawsze są bardzo dokładne. Innym jest to, że w bardzo wielu miejscach żadnych pomiarów nie ma. Dałoby się też argumentować, że niektóre czujniki w tych miejscowościach wskazują niższe skazania.

I wszystko to jest prawda. Nie zmienia to jednak tego, że jest to zabawa pouczająca. Uwrażliwia nas na to, jak wiele jest do zrobienia, że trzeba na siebie uważać, że bardzo źle jest w miejscach, które uchodzą za oazy czystego powietrza i że nasze zimy są teraz na łasce i niełasce wiatru. Oraz na kilka innych jeszcze rzeczy.

Fotografię z nagłówka nadesłał Jan. „Widać” na niej powiat limanowski. Ten nie załapał się do tego zestawienia, bo powietrze było tam zbyt dobre. Co mówi równie wiele, jak to że zawstydzamy Bangladesz.

Zrzuty z ekranu za powietrzetuchow.pl i Airly.

Podziel się: