Udostępnij

7 polskich miejscowości, gdzie powietrze jest teraz gorsze niż w Bangladeszu

21.01.2019

Dlaczego w Bangladeszu?, zapytacie. Dlatego w Bangladeszu, że poprzeczkę lubimy sobie zawieszać wysoko, a dzisiaj to własnie znajdująca się w tym kraju Dhaka lideruje w zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata portalu Air Visual.

Smog Polska Ranking

Jak łatwo zauważyć w dziesiątce jest też jedno z polskich miast, a dokładnie Kraków. Nie oznacza to jednak, że nie ma u nas miejsc, które mogą rzucić wyzwanie Bangladeszowi. Wszystko dlatego, że ranking jest zabawą i ma liczne ograniczenia. Bierze pod uwagę tylko największe miasta, a i w tym wypadku nie wszystkie. Tymczasem szybki rzut oka na wynik, który osiągnięto w Dhace mówi, że u nas bywa gorzej.

302 punkty w amerykańskiej skali AQI (takie powietrze określa się jako niebezpieczne i zagrażające konsekwencjami zdrowotnymi wszystkim) to 427 ug/m3 PM10 lub 252 ug/m3 PM 2.5.

Dla Rybnika lub Skały… bagatela.

I to właśnie od sprawdzenia, jak jest u naszych faworytów zaczęliśmy sporządzanie zestawienia.

Tym razem jednak okazało się, że Rybnik mógłby rywalizować co najwyżej z Mumbaiem i Kabulem, bo normy przekroczył tylko o 500 proc. A w Skale wysiadł czujnik na Rynku, który pewnie się zadbał.

Ale mimo to udało się znaleźć miejscowości, które zawstydziły Bangladesz:

Nowa Ruda

Nowa Ruda

US AQI: 380.

Tuchów

tuchów powietrze

Według wskazania czujników LookO2 US AQI: 417. Źródło zdjęcia to strona Powietrze Tuchów.

 

Wieliczka

Wieliczka powietrze

Według wskazania Airly US AQI: 356.

Ulica Zdrojowa w Myślenicach…

Myślenice powietrze

…prawie się załapała. Ale za sprawą nazwy postanowiliśmy ją zostawić. US AQI: 296.

 

Strzyżów

Strzyżów Powietrze

US AQI: 370.

 

Brzozów

Brzozów powietrze

US AQI: 453.

Lubień

Lubień powietrze

Kalkulator mówi, że US AQI wynosi 419.

 

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka Powietrze

US AQI: 366.

 

***

To z pewnością nie wszystkie takie miasta, a trzeba też pamiętać, że powyższe zestawienie ma liczne ograniczenie. Jednym z nich jest mniejsza dokładność niskokosztowych czujników, których pomiary nie zawsze są bardzo dokładne. Innym jest to, że w bardzo wielu miejscach żadnych pomiarów nie ma. Dałoby się też argumentować, że niektóre czujniki w tych miejscowościach wskazują niższe skazania.

I wszystko to jest prawda. Nie zmienia to jednak tego, że jest to zabawa pouczająca. Uwrażliwia nas na to, jak wiele jest do zrobienia, że trzeba na siebie uważać, że bardzo źle jest w miejscach, które uchodzą za oazy czystego powietrza i że nasze zimy są teraz na łasce i niełasce wiatru. Oraz na kilka innych jeszcze rzeczy.

Fotografię z nagłówka nadesłał Jan. „Widać” na niej powiat limanowski. Ten nie załapał się do tego zestawienia, bo powietrze było tam zbyt dobre. Co mówi równie wiele, jak to że zawstydzamy Bangladesz.

Zrzuty z ekranu za powietrzetuchow.pl i Airly.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.