Ranking AirVisual: Najgorsze powietrze w pakistańskim Lahore. Drugi Wrocław!

Metodologia sporządzania rankingu AirVisual ma liczne ograniczenia. Między innymi bierze pod uwagę tylko stosunkowo niewielką liczbę największych miast. Stąd na przykład, kiedy na pierwszym miejscu widać wielką metropolię, można być w zasadzie pewnym, że są w danym kraju dziesiątki mniejszych miasteczek, gdzie jest jeszcze gorzej. Jednak mimo swoich wad ranking jest pouczającą zabawą.
Pouczającą, bo pokazuje, gdzie – jak chodzi o jakość powietrza – jesteśmy.
Dziś o 10.30 naszego czasu pierwsza trójka układała się na przykład tak: pakistańskie Lahore, Wrocław i Sarajewo. A tuż za podium plasował się Kraków, w którym od kilku dni kumulują się zanieczyszczenia.
Chwilę wcześniej – ranking jest zmieniany w czasie rzeczywistym – było zresztą nieco inaczej i to Kraków był wyżej od Wrocławia, który na mapach jakości powietrza wygląda teraz (10.39) tak:

A po pokazaniu tej mapy i rankingu, czas wrócić do ograniczeń tabelki, bo jeżeli w Krakowie i Wrocławiu powietrze jest tak złe, że wystarcza, by pojawić się w jego czołówce, to jak nazwać sytuację w mniejszych miejscowościach.
Na przykład w Rydułtowach Airly pokazuje teraz ponad 600 proc. dobowej normy PM10.

W Wieliczce ponad 400 proc.:

A w Godowie prawie 700 proc.:

Za trzy dni minie trzecia rocznica ogłoszenia przez polski rząd rozpoczęcia walki ze smogiem.