Udostępnij

Ranking AirVisual: Najgorsze powietrze w pakistańskim Lahore. Drugi Wrocław!

17.01.2020

Metodologia sporządzania rankingu AirVisual ma liczne ograniczenia. Między innymi bierze pod uwagę tylko stosunkowo niewielką liczbę największych miast. Stąd na przykład, kiedy na pierwszym miejscu widać wielką metropolię, można być w zasadzie pewnym, że są w danym kraju dziesiątki mniejszych miasteczek, gdzie jest jeszcze gorzej. Jednak mimo swoich wad ranking jest pouczającą zabawą.

Pouczającą, bo pokazuje, gdzie – jak chodzi o jakość powietrza – jesteśmy.

Dziś o 10.30 naszego czasu pierwsza trójka układała się na przykład tak: pakistańskie Lahore, Wrocław i Sarajewo. A tuż za podium plasował się Kraków, w którym od kilku dni kumulują się zanieczyszczenia.

https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy/videos/501093523868405/?__xts__[0]=68.ARDMfWtB–rm6_rqBQir2ZjsKuHwXa-7b0KL0JXn5yoYGqQg6n9ofX0p5AM9-JA-hIH0QtuaVLSfdgK9mDXG38ray2dgQQ4jMAM71rDsGxb5efU0KzwrW-vbxyex44rHGdoRY1Y2C7UT6bymcj4hXN6Ps7C5Kz8EsNeOm8raJmGv37SCPTQ7evtvBSLf90Da9HnfSjkATQeClxGxlU2sKzWrM32Rt19zPs1opAM-GXOBmMh4wxAkG61xVgkp5YTZ0c5FkJRgcEZL8AG2b_joCT82_FqOto3IznY6jUnhqN1QTnVehcLasoYpnhugTnmjpYIX8VSDlfIqlLgRzsYiIl3TfLhOF5Z0nA&__tn__=-R

Chwilę wcześniej – ranking jest zmieniany w czasie rzeczywistym – było zresztą nieco inaczej i to Kraków był wyżej od Wrocławia, który na mapach jakości powietrza wygląda teraz (10.39) tak:

 class=

A po pokazaniu tej mapy i rankingu, czas wrócić do ograniczeń tabelki, bo jeżeli w Krakowie i Wrocławiu powietrze jest tak złe, że wystarcza, by pojawić się w jego czołówce, to jak nazwać sytuację w mniejszych miejscowościach.

Na przykład w Rydułtowach Airly pokazuje teraz ponad 600 proc. dobowej normy PM10.

 class=

W Wieliczce ponad 400 proc.:

 class=

A w Godowie prawie 700 proc.:

 class=

Za trzy dni minie trzecia rocznica ogłoszenia przez polski rząd rozpoczęcia walki ze smogiem.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.