Udostępnij

Raport: 78% badanych uważa kryzys klimatyczny za poważny. Mniej osób chce działać

03.01.2021

Opublikowano drugą edycję raportu „Ziemianie atakują”, który dotyczy problemów środowiskowych na świecie i tego, jak postrzegają je Polacy. 78 proc. uważa, że sytuacja jest poważna i należy podjąć jakieś działania, żeby zapobiec kryzysowi. 11 proc. uznaje, że problemy środowiska są „rozdmuchane”.

Raport „Ziemianie atakują” to efekt współpracy firmy badawczej Kantar, agencji Lata Dwudzieste i organizacji Global Compact Network Poland. Po raz drugi postanowiono przyjrzeć się największym wyzwaniom środowiskowym, przed jakimi znajduje się ludzkość, a także zbadać, jak postrzegamy je w Polsce.

Jednym z ciekawszych elementów obydwu edycji raportu jest wyróżnienie dominujących typów postaw wobec środowiska, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć nasze wybory. W tegorocznej edycji 78 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „stan, w jakim znalazła się Ziemia, jest poważny i wymaga natychmiastowych działań”. Jednak autorzy raportu opisali kilka zupełnie różnych postaw wobec kryzysu.

Czytaj także: Znamy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Czy miasto wprowadzi je w życie?

Wyróżniono pięć charakterystyk świadomości, które nazwano niczym odrębne plemiona zamieszkujące Ziemię: Nieczekajowie, Świadomici, Niepokojonie, Dobrzeżyje i Bezściemnianie.

5 podejść do problemu

Nieczekajowie to grupa najpoważniej traktująca stan naszej planety. Mają dużą wiedzę na temat problemów środowiska i klimatu, choć i świadomość tego, że nie wiedzą wszystkiego. Starają się podejmować codzienne decyzje z uwzględnieniem tych kwestii. Są także w największym stopniu gotowi do ponoszenia kosztów potrzebnych zmian, w tym wzrost podatków i cen. Zarówno w 2019 roku, jak i 2020, grupa ta była najmniej liczną (12 proc.).

Świadomici to grupa osób świadomych eko-problemów, lecz w praktyce niewiele z tym robiących. Choć martwią się stanem środowiska, nie są gotowi na duże poświęcenia. Uważają, że robią wystarczająco wiele dla planety, jednak w praktyce sprowadza się to do wyrzeczeń najmniej wymagających: segregacji odpadów czy oszczędzania wody. W 2020 roku ich liczebność oszacowano na 19 proc., przy czym rok wcześniej było ich 16 procent.

Czytaj także: Rocznie wyrzucamy 5 mln ton jedzenia. Bank Żywności zachęca, żeby “świętować i nie marnować”

Niepokojenie to z kolei osoby, które dostrzegają problemy środowiska i klimatu, jednak nie wiedzą, co mogliby zrobić. Chcieliby jednak podjąć działania i mają wyrzuty sumienia z powodu ich braku. Uważają, że problemem powinni zająć się wszyscy: zarówno jednostki, rządy, jak i korporacje. Wyrażają gotowość do zmian systemowych, nawet jeśli będą niewygodne. Grupa ta dominowała nieznacznie w roku 2019 (29 proc.), jednak w tym roku było ich mniej (26 proc.). Tym samym Niepokojenie ustąpili miejsca kolejnej, mniej zainteresowanej środowiskiem grupie.

Dobrzeżyje (32 proc. w 2020 i 26 proc. w 2019 roku) to grupa, która widzi problemy środowiskowe, jednak nie uważa ich za tak pilne, jak wspomniane wyżej grupy. Uważają, że robią wystarczająco wiele na rzecz środowiska i mają wątpliwości, czy potrzebujemy zmian systemowych. Byliby jednak wstanie ponieść ich koszty, gdyby były mało uciążliwe.

Czytaj także: Bardzo złe powietrze w małych miasteczkach. Lepiej jest nawet w Krakowie

Bezściemnianie to natomiast grupa najbardziej sceptyczna, w przypadku której odnotowano jednak spadek liczebności rok do roku. W 2019 było ich 17 proc., natomiast w ostatniej edycji 11 procent. Osoby te szczególnie nie interesują się problematyką środowiska, nie podejmują w związku z tym szczególnych działań, a nawet migają się od obowiązków (jak segregacja śmieci). Sam temat uważają za „rozdmuchany” i nie chcą ponosić kosztów ewentualnych zmian.

_

Całość raportu pobrać można ze strony ziemianieatakuja.pl.

Zdjęcie: Shutterstock/nicostock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.