Udostępnij

Raport EEA: 10 proc. śmiertelnych ofiar smogu w Europie to Polacy

11.10.2017

428 tysięcy Europejczyków rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń – to wniosek z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Szacunki opublikowane dziś są uzupełnieniem dużego raportu „Jakość powietrza w Europie 2017” (o którym można przeczytać TUTAJ). Specjaliści opierali się na danych pochodzących z 2,5 tysiąca stacji monitoringu powietrza z całej Unii Europejskiej.
Wnioski dotyczące wpływu zanieczyszczeń na zdrowie podzielono na trzy sekcje: ekspozycja na PM 2,5, ozon i dwutlenek azotu.
 width=
Okazuje się, że 82 proc. populacji było narażone na takie poziomy stężenia PM 2,5, które znacząco przewyższają ten ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (czyli średnią dobową na poziomie 25 μg/m3). To spowodowało przedwczesny zgon u 428 tys. osób w 41 krajach. W Polsce według raportu przez PM 2,5 zmarło zbyt wcześnie 46 tys. ludzi (dane z innych krajów można znaleźć TUTAJ).
Jeśli chodzi o NO2, to 9 procent populacji było narażone na zbyt wysokie stężenia. Przedwcześnie z tego powodu zmarło 78 tys. osób. W Polsce – 1700.
30 procent mieszkańców doświadczyło zbyt wysokich stężeń ozonu – jeśli mieć na uwadze limity ustalone przez Unię Europejską. Światowa Organizacja Zdrowia ma bardziej restrykcyjnie poziomy. Patrząc na nie, to aż 95 proc. populacji było narażone na zbyt wysokie stężenia ozonu. Zmarło z tego powodu ponad 14 tys. ludzi w całej Europie, a w Polsce – niecały tysiąc.
EEA wymienia także czynniki, które są odpowiedzialne za zanieczyszczenie. Są to przemysł, ruch drogowy, rolnictwo, elektrownie oraz sami mieszkańcy, którzy spalają węgiel w domowych piecach.
Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny kontekście Polski. Z danych państwowego monitoringu środowiska wynika, że aż 76 proc. emisji tego zanieczyszczenia pochodzi z niskiej emisji z gospodarstw domowych, związanej ze spalaniem paliw stałych, głównie węgla.
– Niestety, bez zdecydowanych działań rządu nie ma co liczyć na poprawę jakości powietrza w Polsce. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powinien wprowadzić zapowiadane na I kwartał 2017 regulacje dotyczące norm jakości węgla. Oczekujemy także, że rząd spełni obietnicę zapewnienia Polakom taniej alternatywy dla palenia węglem – mówi Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.
– Nie powinniśmy godzić się na taką cenę zanieczyszczeń – mówi Hans Bruyninckx z EEA. – P

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.