Udostępnij

Raport ONZ: Nie udało się całkowicie wypełnić żadnego z celów ochrony bioróżnorodności na lata 2011-2020

16.09.2020

Konwencja o różnorodności biologicznej, ratyfikowana przez 200 państw świata, zakładała realizację 20 strategicznych celów na rzecz przyrody w latach 2011-2020. Najnowszy raport ONZ ujawnia, że w całości nie udało się zrealizować żadnego z nich, natomiast w przypadku sześciu mówić można o częściowej realizacji. Eksperci ONZ podkreślają, że bez tych sukcesów świat przyrody ucierpiałby znacznie bardziej.

Z opublikowanego we wtorek raportu ONZ „Global Biodiversity Outlook 5” wynika, że globalne wysiłki na rzecz zachowania różnorodności biologicznej poniosły w ostatniej dekadzie klęskę. Nie udało się całkowicie zrealizować żadnego z 20 strategicznych celów, przewidzianych na lata 2011-2020. Częściowo udało się zrealizować jedynie szóstkę z nich.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku szczegółowych 60 elementów, składających się na wspomnianą „dwudziestkę”, jednak i z tej perspektywy nie można mówić o sukcesie. Spośród nich 7 zostało zrealizowanych, w przypadku 38 wykazano postęp, natomiast w stosunku do 13 elementów nie nastąpiły istotne zmiany.

Fiasko przeważa nad sukcesami

Sukcesy dotyczyły m.in. walki z rozprzestrzenianiem się gatunków inwazyjnych, opracowywania planów działań ochronnych przez poszczególne kraje i powiększenia morskich obszarów chronionych. „Gdyby nie podjęto żadnych działań w tych kilku obszarach, sytuacja byłaby jeszcze bardziej tragiczna niż ta, w której znajdujemy się dzisiaj” – powiedziała w oświadczeniu Elizabeth Maruma Mrema, sekretarz wykonawczy konwencji.

„Im bardziej ludzkość eksploatuje przyrodę w niezrównoważony sposób i podważa jej wkład w swój rozwój, tym bardziej osłabia swój własny dobrobyt i bezpieczeństwo” – powiedziała Mrema, zwracając uwagę na porażkę w przypadku większości celów.

Z raportu ONZ wynika, że sygnatariuszom konwencji nie udało się zrealizować np. celu zmniejszenia o połowę utraty siedlisk dzikiej przyrody, w skład których wchodzą m.in. lasy. Podobnie sprawa ma się z ograniczeniem problemu zanieczyszczeń plastikowych, które zanieczyszczają ekosystemy lądowe i morskie.

„Wciąż widzimy o wiele więcej publicznych pieniędzy inwestowanych w przedsięwzięcia, które szkodzą bioróżnorodności, niż w te, które wspierałyby bioróżnorodność” – powiedział „Guardianowi” David Cooper, jeden z autorów raportu. Zwraca on szczególną uwagę na wsparcie dla rządowe wsparcie dla rolnictwa, rybołówstwa i sektora paliw kopalnych.

Ochrona bioróżnorodności i klimatu

„Kiedy wychodzimy z bezpośrednich skutków pandemii, mamy bezprecedensową okazję, aby w odbudowę włączyć działania zapisane w dokumencie [konwencji ONZ – przyp. red.]” – powiedział w oświadczeniu António Guterres, sekretarz generalny ONZ. Podkreślił on przy tym, że działania te powinny być połączone z ochroną klimatu, od którego również zależy stan ziemskich ekosystemów.

Podsumowanie dekady zmagań z zanikiem bioróżnorodności zbiegło się w czasie z niedawną publikacją WWF, podejmującą problem wymierania gatunków. Według raportu „Living Planet 2020” w ciągu niespełna 50 lat liczebność dzikich zwierząt na świecie spadła o blisko 70 procent.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Richard Whitcombe

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.