Udostępnij

Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

07.05.2019

145 specjalistów z 50 krajów na zlecenie ONZ opisało obecny stan i przyszłość naszej planety. Z ich raportu wynika, że przez działalność człowieka może wyginąć milion gatunków, stracimy także lasy, a woda będzie coraz bardziej zanieczyszczona. 

– Udokumentowaliśmy bezprecedensowe zanikanie bioróżnorodności natury. Jeśli chodzi o szybkość zanikania i skalę zagrożenia, jest to coś zupełnie innego niż wszystko, co do tej pory widzieliśmy w historii ludzkości – mówiła w BBC dr Kate Brauman z Uniwersytetu Minnesoty,  jedna z autorek dokumentu.

Raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES) zaprezentowano pół roku po opublikowaniu raportu IPCC, według którego mamy 12 lat na powstrzymanie katastrofy związanej ze zamianami klimatu.

– Ten dokument przypomina o oczywistej prawdzie: obecne pokolenia mają obowiązek przekazać przyszłym pokoleniom planetę, która nie zostanie nieodwracalnie zniszczona przez działalność człowieka – komentowała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. –  Mamy rozwiązania, więc nie możemy dłużej uciekać od odpowiedzialności. Musimy żyć na ziemi inaczej – dodała.

Autorzy oceny wyszczególnili pięciu „winowajców”, odpowiadających  za obecną sytuację. Są to (w porządku malejącym): zmiany w użytkowaniu lądowym i morskim, bezpośrednia eksploatacja żywych organizmów, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie i inwazyjne gatunki obce.

Raport został podzielony na kilka sekcji: generalne wnioski, gatunki, jedzenie i rolnictwo, oceany i rybołówstwo, lasy, wydobycie i energia, urbanizacja, zdrowie, zmiana klimatu. To pierwszy tak obszerny dokument, patrzący na najpilniejsze problemy i potencjalne zagrożenia z tylu perspektyw.

Już w pierwszej z tych sekcji naukowcy alarmują, że aż 75 proc. terenów lądowych zostało poważnie zmienionych przez człowieka. To samo dotyczy środowiska morskiego – w 66 procentach.

Według raportu rocznie na świecie wydobywa się 60 milionów ton odnawialnych i nieodnawialnych zasobów – to o 100 proc. więcej niż w 1980 roku. O 15 proc. wzrosła konsumpcja per capita – również w porównaniu z danymi sprzed sprawie 40 lat.

Raport odnotowuje także, że od 1980 r. emisje gazów cieplarnianych podwoiły się, podnosząc średnie temperatury globalne o co najmniej 0,7 stopni Celsjusza. Te zmiany klimatu już wpływają na naturę – od poziomu ekosystemów do poziomu genetyki. Stąd podejrzenie, że ten wpływ będzie coraz silniejszy.

Te wszystkie liczby to wynik analizy prawie 15 tysięcy źródeł naukowych i rządowych. I jedynie wprowadzenie do wniosków, które malują katastroficzną przyszłość dla naszej planety.

Gatunki

Specjaliści wyliczyli, że na Ziemi żyje ponad osiem milionów gatunków zwierząt i roślin. Aż milion z nich jest zagrożonych wyginięciem, niektóre nawet w przeciągu najbliższych dekad. Na tej liście znajduje się ponad 30 procent morskich ssaków, raf i rekinów, a także około 10 proc. owadów.

Co najmniej 680 gatunków kręgowców wyginęło od XVI wieku, a ponad 9 proc. wszystkich udomowionych ras ssaków wykorzystywanych w rolnictwie zniknęło z powierzchni Ziemi do 2016 roku.

Gdyby nie różne sposoby ochrony zwierząt, stracilibyśmy sześć gatunków kopytnych.

Przyczyny? Między innymi kłusownictwo i masowe wylesianie związane z rolnictwem.

Jedzenie i rolnictwo

Aż 33 proc. całej powierzchni Ziemi wykorzystuje się do uprawy żywności – zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. Produkcja żywności w porównaniu z 1980 rokiem wzrosła o 300 procent.  Mimo tego nadal około 11 proc. ludzkiej populacji jest niedożywiona.

Aż 25 proc. emisji gazów cieplarnianych spowodowane jest oczyszczaniem gruntów, produkcją roślin i nawożeniem.

Rolnictwo bezpośrednio wiąże się z kolejną sekcją raportu – czyli lasami. Autorzy oceny wyliczyli, że prawie połowa lasów wycięto pod uprawy rolne.

100 milionów hektarów lasów tropikalnych zostało utraconych w latach 1980–2000, głównie w wyniku hodowli bydła w Ameryce Łacińskiej (około 42 miliony hektarów) i plantacji w Azji Południowo-Wschodniej (około 7,5 miliona hektarów, z czego 80 proc. to plantacje oleju palmowego).

Jednak tracimy lasy nie tylko przez rolnictwo. Kolejną przyczyną jest pozyskiwanie drewna – aż 2 miliardy ludzi na świecie korzysta z paliwa drzewnego, żeby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby energetyczne. W latach 1990-2015 przez pozyskiwanie drewna straciliśmy 290 mln ha lasów rodzimych. Autorzy raportu zaznaczają, że nawet 15 procent dostaw tego surowca może pochodzić z nielegalnych wycinek.

Oceany i rybołówstwo

Kolejne wyliczenia naukowców wskazują, że ponad połowa obszarów oceanicznych jest objętych przemysłowym połowem. Specjaliści szacują, że w związku ze zmianami klimatu połów zmniejszy się od 3 do 10 procent. Zmaleje również biomasa stad ryb – nawet o 25 procent.

Aż 30 proc. połowów na świecie jest nielegalnych albo nieuregulowanych. To jeden z czynników zagrażających rybom i innym gatunkom żyjącym w wodach.

Jest też światełko nadziei: dzięki programom ochrony gatunków znacząco zmniejszyło się ryzyko wyginięcia ssaków i ptaków żyjących na terenach wodnych i podmokłych.

Zmiana klimatu

Taki raport nie mógł obyć się bez podsumowania najważniejszych zmian klimatycznych. Oprócz podkreślenia zwiększającej się temperatury, naukowcy zauważają, że emisje gazów cieplarnianych w porównaniu do 1980 roku wzrosła o 100 procent. Zwiększył się również ślad węglowy związany z rozwojem turystyki – o 40 procent.

Rocznie morza podnoszą się o 3 milimetry. 16-21 cm – to wzrost globalnego średniego poziomu morza od 1900 roku.

Energia, urbanizacja, zdrowie

Z trzech pozostałych, opisanych nieco krócej segmentów raportu wynika m.in., że:

– na świecie działa 17 tysięcy kopalni

– od 1992 zanotowaliśmy wzrost obszarów miejskich o 100 procent

– przewiduje się budowę 25 mln km dróg do 2050 roku

– od 1970 roku globalna populacja ludzi wzrosła o 105 proc. – od 3,7 miliardów do 7,6 miliardów

– w latach 2002-2013 zostało zabitych aż tysiąc dziennikarzy i aktywistów zajmujących się ochroną środowiska.

Poza tym autorzy raportu zaznaczają, że 821 milionów ludzi w Azji i Afryce nie ma bezpieczeństwa żywnościowego, a 40 proc. ludzi na Ziemi nie ma dostępu do czystej i zdatnej do picia wody.

Wyliczają też dane dotyczące zanieczyszczeń – znacząca większość nieoczyszczonych ścieków trafia do środowiska. 300-400 milionów ton metali ciężkich, rozpuszczalników, toksycznych osadów i innych odpadów z zakładów przemysłowych wyrzucanych jest corocznie do wód na całym świecie. Od 1980 roku zanotowano dziesięciokrotny wzrost śmieci z tworzyw sztucznych – które również często trafiają do rzek, jezior, mórz i oceanów.

Jak temu zaradzić?

Naukowcy szansę widzą jedynie w globalnych politycznych zmianach. Przykłady? Przekształcenie gospodarki na zrównoważoną, ograniczenie konsumpcji i działalności koncernów odpowiedzialnych za rujnowanie przyrody. Kolejnym krokiem powinna być rezygnacja ze stosowania paliw kopalnych i natychmiastowe zatrzymanie eksploatacji terenów naturalnych.

Najważniejszym elementem jest jednak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Bez tego zagrożone są rośliny, zwierzęta, a przez to i cała ludzkość.

 

Skróconą wersję raportu można znaleźć TUTAJ

Zdjęcie: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.