Udostępnij

Ekspert ONZ ostrzega przed „klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

26.06.2019

Czy ze skutkami postępujących zmian klimatycznych zmagać będziemy w takim samym stopniu? A może jednych dotkną one bardziej nich innych? Philip Alston, specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka, ostrzega w opublikowanym we wtorek raporcie, że grozi nam „klimatyczny apartheid” – sytuacja, w której to najbiedniejsi (i równocześnie najmniej winni zmianom klimatycznym) znajdą się w najtrudniejszej sytuacji.

Klimatyczny apartheid – przed takim ryzykiem stoimy zdaniem eksperta, który dla Organizacji Narodów Zjednoczonych przygotował raport pt. „Zmiany klimatu i ubóstwo”.

Niestety, lektura dokumentu nie napawa optymizmem: poniesione koszty będą duże – i to nawet jeśli ludzkości uda się zrealizować plan zakładany przez porozumienie paryskie (określany przez eksperta mianem nierealistycznego).

Migracja albo głód

Według zebranych przez niego wyników badań i ekspertyz, ekstremalne zjawiska pogodowe sprawią, że wiele społeczności będzie musiało wybierać między głodem a migracją – w obliczu utraty bezpieczeństwa żywności, dochodów i ryzyka uszczerbku na zdrowiu.

Philip Alston podkreśla w raporcie, że obciążenia związane ze zmianami klimatycznymi nie będą równo rozłożone. W świetle dokumentu to kraje rozwijające się poniosą między 75 a 80 proc. z nich – podczas gdy łącznie odpowiedzialne są za jedynie 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Ubóstwem do 2030 roku zagrożonych będzie 120 mln ludzi, żyjących w biedniejszej części świata, co sprawozdawca określa mianem cofnięcia się o 50 lat, jeśli chodzi o walkę z ubóstwem.

Prywatna straż pożarna

Równocześnie, jak zaznacza ekspert, to bogaci najprawdopodobniej poradzą sobie lepiej z kryzysem. Jako jeden z przykładów przywołuje uderzenie huraganu Sandy, którego doświadczył Nowy Jork w 2012 roku. Wówczas bogatsza część miasta mogła sobie pozwolić na prywatne zabezpieczenia przed kataklizmem – energię z własnych generatorów, dodatkowe worki z piaskiem, a nawet prywatną straż pożarną – podczas gdy reszta obywateli była zdana na samych siebie i ograniczoną pomoc publiczną.

 

Z pełnym raportem (w j. angielskim) zapoznać można się tutaj.

Źródło: ONZ

Zdjęcie: Shutterstock/ENDE studios

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.