Udostępnij

Ekspert ONZ ostrzega przed „klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

26.06.2019

Czy ze skutkami postępujących zmian klimatycznych zmagać będziemy w takim samym stopniu? A może jednych dotkną one bardziej nich innych? Philip Alston, specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka, ostrzega w opublikowanym we wtorek raporcie, że grozi nam „klimatyczny apartheid” – sytuacja, w której to najbiedniejsi (i równocześnie najmniej winni zmianom klimatycznym) znajdą się w najtrudniejszej sytuacji.

Klimatyczny apartheid – przed takim ryzykiem stoimy zdaniem eksperta, który dla Organizacji Narodów Zjednoczonych przygotował raport pt. „Zmiany klimatu i ubóstwo”.

Niestety, lektura dokumentu nie napawa optymizmem: poniesione koszty będą duże – i to nawet jeśli ludzkości uda się zrealizować plan zakładany przez porozumienie paryskie (określany przez eksperta mianem nierealistycznego).

Migracja albo głód

Według zebranych przez niego wyników badań i ekspertyz, ekstremalne zjawiska pogodowe sprawią, że wiele społeczności będzie musiało wybierać między głodem a migracją – w obliczu utraty bezpieczeństwa żywności, dochodów i ryzyka uszczerbku na zdrowiu.

Philip Alston podkreśla w raporcie, że obciążenia związane ze zmianami klimatycznymi nie będą równo rozłożone. W świetle dokumentu to kraje rozwijające się poniosą między 75 a 80 proc. z nich – podczas gdy łącznie odpowiedzialne są za jedynie 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Ubóstwem do 2030 roku zagrożonych będzie 120 mln ludzi, żyjących w biedniejszej części świata, co sprawozdawca określa mianem cofnięcia się o 50 lat, jeśli chodzi o walkę z ubóstwem.

Prywatna straż pożarna

Równocześnie, jak zaznacza ekspert, to bogaci najprawdopodobniej poradzą sobie lepiej z kryzysem. Jako jeden z przykładów przywołuje uderzenie huraganu Sandy, którego doświadczył Nowy Jork w 2012 roku. Wówczas bogatsza część miasta mogła sobie pozwolić na prywatne zabezpieczenia przed kataklizmem – energię z własnych generatorów, dodatkowe worki z piaskiem, a nawet prywatną straż pożarną – podczas gdy reszta obywateli była zdana na samych siebie i ograniczoną pomoc publiczną.

 

Z pełnym raportem (w j. angielskim) zapoznać można się tutaj.

Źródło: ONZ

Zdjęcie: Shutterstock/ENDE studios

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.