Udostępnij

Europarlament poparł nowe wymagania dla baterii. Recykling i informacje o śladzie węglowym

12.03.2022

Parlament Europejski opowiedział się za nowymi regulacjami, które dotyczyć mają baterii wykorzystywanych m.in. w pojazdach i urządzeniach mobilnych. Co ciekawe, Europarlament poszedł w tej kwestii dalej niż parlamentarna komisja. PE postuluje m.in. wyższy wskaźnik recyklingu i obowiązek informowania o śladzie węglowym baterii. Ostateczne przepisy będą efektem negocjacji z państwami członkowskimi UE.

Podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego zaakceptowany został projekt nowego prawa, które stawiać będzie wyższe wymagania wobec sprzedawanych w UE baterii, również w zakresie recyklingu. Chodzi o coraz powszechniej stosowane akumulatory, zasilające m.in. mobilną elektronikę i pojazdy.

Co ciekawe, Europarlament opowiedział się za dalej idącymi wymaganiami, niż przyjęła w swoim stanowisku Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Projekt nowego prawa przyjęto przy 584 głosach „za” i tylko 67 „przeciw”. 40 parlamentarzystek i parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

To nie oznacza jednak wejścia regulacji w życie. Następnym etapem będą negocjacje ostatecznego kształtu prawa z państwami członkowskimi UE.

Czytaj także: Tego nie wiesz o swoim smartfonie. „Nasze dzieci umierają jak psy”

Co zakłada projekt? Parlament Europejski chce, by baterie były odpowiednio etykietowane, w tym także w zakresie śladu węglowego związanego z produkcją. Łańcuchy dostaw miałyby być kontrolowane przez branżę pod względem spełniania wymagań środowiskowych, a także przestrzegania praw człowieka. Określono również minimalne poziomy odzysku kobaltu, ołowiu, litu i niklu z odpadów do ponownego wykorzystania w nowych bateriach. Bardziej rygorystyczne byłyby także cele w zakresie zbierania zużytych baterii przenośnych. Byłoby to 70 proc. do 2025 roku oraz 80 proc. do 2030.

„Nowe standardy zrównoważonego rozwoju”

„Po raz pierwszy w prawodawstwie europejskim rozporządzenie dotyczące baterii określa całościowy zestaw zasad regulujących cały cykl żywotności produktu, od fazy projektowania do zużycia” – powiedziała sprawozdawczyni projektu, Simona Bonafè z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. „Oznacza to nowe podejście do kwestii obiegu zamkniętego baterii. I wprowadza nowe standardy zrównoważonego rozwoju, które powinny stać się punktem odniesienia dla całego rynku baterii na świecie” – podkreślała Bonafè.

Czytaj także: Czy wojna w Ukrainie oznacza koniec unijnego pakietu „Fit for 55”? Resort klimatu chce zmian

„Baterie mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a zapewnienie, że są wolne od naruszania praw człowieka i szkód dla środowiska, musi być najwyższym priorytetem dla prawodawców w UE” – powiedział w oświadczeniu Richard Kent z Amnesty International. „Posiadanie ścisłych wymogów należytej staranności w zakresie wydobycia i przetwarzania kluczowych metali stosowanych w akumulatorach stanowić będzie silny precedens dla regulacji w innych miejscach” – zaznacza Kent.

_

Zdjęcie: JU.STOCKER / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.