Udostępnij

Referendum nad chowem klatkowym i testami na zwierzętach? Tego chcą francuskie organizacje

19.07.2020

Francuskie organizacje społeczne chcą doprowadzić do zmian w prawie o traktowaniu zwierząt. Propozycje idą daleko, a popiera je między innymi Brigitte Bardot.

Francuskie prawo określa większość zwierząt jako „istoty żywe obdarzone wrażliwością”. Ryby z kolei nazywa „istotami czującymi”. Autorzy nowych propozycji chcą, by prawo traktowało je odpowiednio do tych określeń. Dlatego 25 organizacji pozarządowych zapoczątkowało inicjatywę społeczną, której finałem może być zmiana ustaw dotyczących obchodzenia się ze zwierzętami.

Autorzy propozycji mają siedem postulatów. Chodzi o zakaz stosowania klatek w hodowli, zakaz hodowli zwierząt na futra, polowań z psami oraz pokazów dzikich zwierząt oraz testów na zwierzętach, jeśli tylko dostępna jest alternatywna metoda. Najdalej idą jednak zapisy mówiące o zamknięciu hodowli przemysłowych. Ogromne farmy mają działać najwyżej do 2040 roku.


Droga do uchwalenia nowego prawa jest długa. Najpierw musi poprzeć ją jedna piąta członków niższej izby parlamentu (czyli 185 deputowanych), a potem jedna dziesiąta wszystkich wyborców (około 4,7 mln osób) poprzez podpisanie petycji w tej sprawie. Potem propozycja wraca do parlamentu, gdzie musi znaleźć poparcie obu jego izb. Dopiero wtedy prezydent Republiki zobowiązany jest do przeprowadzenia referendum. Do tej pory podjęto jedną próbę doprowadzenia do powszechnego głosowania w ten sposób. Inicjatywa dotycząca prywatyzacji paryskich lotnisk poniosła jednak fiasko.

Źródło zdjęcia: Larysa Shcherbyna / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.