Udostępnij

Słoweńcy pokazali w referendum, że dzikość jest ważniejsza niż inwestycje

04.08.2021

Słoweński rząd chciał, żeby na cennych przyrodniczo terenach, można było łatwiej inwestować. Tego lata obywatele mieli szansę zagłosować w tej sprawie podczas referendum. W efekcie, aż 86,5 proc. osób opowiedziało się przeciwko zmianom w krajowym prawie dotyczącym gospodarki wodnej.

Według niektórych komentatorów, tak zdecydowany głos społeczeństwa w sprawie obrony dzikich terenów, to cios dla prawicowego premiera Janeza Jansy. Poprawki, które odrzucili uczestnicy referendum, rząd przyjął w marcu. Ekolodzy od początku alarmowali, że zagrażają one środowisku i jakości wody. 

Około 13,5 proc. głosów opowiedziało się za rządowymi poprawkami rządowymi. Frekwencja wyniosła ponad 45 proc. wśród 1,7 miliona uprawnionych do głosowania w Słowenii. To najwyższa frekwencja w referendum od 2007 roku, jak podała agencja informacyjna STA, co pokazuje duże zainteresowanie opinii publicznej tematem ekologii.

Budowanie w pobliżu rzek, jeziora, morza

Kwestia ta wywołała gorącą debatę w kraju znanym z oszałamiająco pięknej scenerii alpejskiej, w którym prawo do wody jest zawarte w konstytucji od 2016 roku. W centrum sporu znajdował się przepis regulujący budowę budynków. Rzecz dotyczyła, między innymi, hoteli, sklepów i restauracji w pobliżu rzek, jezior czy morza.

– Wykazano, że Słowenia jest domem dla współczujących i tolerancyjnych ludzi, którzy pomagają sobie nawzajem, walcząc o dobro publiczne i o naturę – powiedziała Nika Kovač, która prowadziła kampanię przeciwko proponowanym zmianom.

Czytaj także: Prof. Paweł Rosiński: Powiedzmy to jasno: jesteśmy krajem mocno deficytowym, jeśli chodzi o wodę

Rząd przekonywał, że poprawki mają na celu zaostrzenie przepisów budowlanych i zapewnienie większych funduszy na ochronę wód oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Aktywiści twierdzili jednak, że przepisy sprzyjają interesom prywatnych inwestorów, ograniczając publiczny dostęp do wody i zagrażając jej jakości.

Minister środowiska Andrej Vizjak stwierdził, że ​​referendum zostało niewłaściwie wykorzystane. Dodał również, że cele rządu błędnie zinterpretowano. „Ludzie zareagowali emocjonalnie zachęceni przez niektóre broszury, które nie mają nic wspólnego z celem ustawodawstwa” – powiedział na antenie publicznej telewizji.

Referendum odbyło się po tym, jak grupy ekologiczne i społeczeństwa obywatelskiego połączyły się w Ruchu na rzecz Wody Pitnej. Zebrano ponad 50 000 podpisów, domagających się głosowania.

__

Źródło: AP News

Zdjęcie: Shutterstock / ZGPhotography

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.