Udostępnij

Słoweńcy pokazali w referendum, że dzikość jest ważniejsza niż inwestycje

04.08.2021

Słoweński rząd chciał, żeby na cennych przyrodniczo terenach, można było łatwiej inwestować. Tego lata obywatele mieli szansę zagłosować w tej sprawie podczas referendum. W efekcie, aż 86,5 proc. osób opowiedziało się przeciwko zmianom w krajowym prawie dotyczącym gospodarki wodnej.

Według niektórych komentatorów, tak zdecydowany głos społeczeństwa w sprawie obrony dzikich terenów, to cios dla prawicowego premiera Janeza Jansy. Poprawki, które odrzucili uczestnicy referendum, rząd przyjął w marcu. Ekolodzy od początku alarmowali, że zagrażają one środowisku i jakości wody. 

Około 13,5 proc. głosów opowiedziało się za rządowymi poprawkami rządowymi. Frekwencja wyniosła ponad 45 proc. wśród 1,7 miliona uprawnionych do głosowania w Słowenii. To najwyższa frekwencja w referendum od 2007 roku, jak podała agencja informacyjna STA, co pokazuje duże zainteresowanie opinii publicznej tematem ekologii.

Budowanie w pobliżu rzek, jeziora, morza

Kwestia ta wywołała gorącą debatę w kraju znanym z oszałamiająco pięknej scenerii alpejskiej, w którym prawo do wody jest zawarte w konstytucji od 2016 roku. W centrum sporu znajdował się przepis regulujący budowę budynków. Rzecz dotyczyła, między innymi, hoteli, sklepów i restauracji w pobliżu rzek, jezior czy morza.

– Wykazano, że Słowenia jest domem dla współczujących i tolerancyjnych ludzi, którzy pomagają sobie nawzajem, walcząc o dobro publiczne i o naturę – powiedziała Nika Kovač, która prowadziła kampanię przeciwko proponowanym zmianom.

Czytaj także: Prof. Paweł Rosiński: Powiedzmy to jasno: jesteśmy krajem mocno deficytowym, jeśli chodzi o wodę

Rząd przekonywał, że poprawki mają na celu zaostrzenie przepisów budowlanych i zapewnienie większych funduszy na ochronę wód oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Aktywiści twierdzili jednak, że przepisy sprzyjają interesom prywatnych inwestorów, ograniczając publiczny dostęp do wody i zagrażając jej jakości.

Minister środowiska Andrej Vizjak stwierdził, że ​​referendum zostało niewłaściwie wykorzystane. Dodał również, że cele rządu błędnie zinterpretowano. „Ludzie zareagowali emocjonalnie zachęceni przez niektóre broszury, które nie mają nic wspólnego z celem ustawodawstwa” – powiedział na antenie publicznej telewizji.

Referendum odbyło się po tym, jak grupy ekologiczne i społeczeństwa obywatelskiego połączyły się w Ruchu na rzecz Wody Pitnej. Zebrano ponad 50 000 podpisów, domagających się głosowania.

__

Źródło: AP News

Zdjęcie: Shutterstock / ZGPhotography

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.