Udostępnij

Najgorsze wskazanie w historii ludzkości. Ostatnio było tak 4 mln lat temu!

11.05.2022

Padł rekord CO2 w atmosferze. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekroczył w kwietniu 420 ppm (części na milion). To najwyższe wskazanie w historii ludzkości. Wcześniej przez dłuższy czas był tak wysoko ok. czterech milionów lat temu. Temperatura na Ziemi była wtedy o 3 stopnie wyższa. Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje o ryzyku przekroczenia kluczowego progu zmian klimatu. W maju ilość gazów cieplarnianych w atmosferze ma być jeszcze większa.

Wstępne odczyty z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, które monitoruje ilość gazów cieplarnianych w atmosferze, przyniosły alarm. Średnia dla miesiąca na poziomie 420,02 ppm to najwyższe wskazanie w historii ludzkości. Wynik jest wstępny, ale pierwsze odczyty z innych obserwatoriów pokazują, że jeżeli zostanie zrewidowany, to raczej w górę niż w dół.

Dwutlenek węgla to najważniejszy z gazów cieplarnianych, dlatego naukowcy od wielu lat stale monitorują zmianę jego ilości w atmosferze. Laboratorium Mauna Loa to najważniejszy z punktów pomiarowych. Między innymi dlatego, że poziom CO2 w atmosferze mierzy się tam od lat 50 ubiegłego wieku. Pierwsze wskazania z Hawajów – z 1958 roku – wskazywały poziom 316 części na milion. Na początku epoki przemysłowej w atmosferze było około 276 części na milion.

Padł rekord CO2. Ale będzie gorzej

Dziś jest to o około 35 proc. więcej. Co gorsza poziom szybko wzrasta. Tylko w ostatnich kilku latach wskazania podniosły się z niewiele ponad 400 ppm do 420 ppm. A maj prawdopodobnie przyniesie jeszcze wyższe wskazania, bo na ogół jest miesiącem z rekordowymi wskazaniami w ciągu roku.

Później rozwijająca się roślinność półkuli północnej prowadzi do ich czasowego obniżenia.

Rekord CO2

Wszystkie te liczby większości z nas mówią jednak niewiele, więc wymagają kontekstu. Ten jest taki, że ostatnio równie wysoki poziom najważniejszego gazu cieplarnianego w atmosferze, utrzymywał się przez dłuższy czas 4 miliony lat temu. Średnia temperatura na Ziemi była wtedy o 3 stopnie wyższa.

Znacznie wyżej były też morza i oceany.

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega

Informacje o tym, że padł rekord CO2 w atmosferze, przyszły zaledwie kilka dni po alarmie ze strony Światowej Organizacji Meteorologicznej. Ta poinformowała, że ryzyko czasowego przekroczenia kluczowego progu globalnego ocieplenia, który wyznaczono na 1,5 stopnia Celsjusza, szacuje w najbliższych pięciu latach na… 50 proc. Przy czym dotyczy to jego przekroczenia w jednym z tych lat.

Stałe przekroczenie tego progu jest uznawane za punkt, w którym znacząco rośnie ryzyko pojawienia się całej kaskady negatywnych skutków zmian klimatu. Od susz i pożarów lasów po szalejącą pogodę.

Próbkę może przynieść już ten rok, bo informacje ze świata są pełne niepokojących wiadomości. Przez półwysep Indyjski przechodzi aktualnie fala upałów, która zagraża plonom pszenicy i podnosi ceny żywności. Indie są drugim największym producentem tego zboża na świecie. Pakistan jest dużym importerem, który już odczuwa skutki rosnących cen. Z kolei ze Stanów Zjednoczonych docierają wiadomości o tym, że sezon pożarów lasów rozpoczął się w tym roku wcześnie i zapowiada na trudny. Prezydent Joe Biden zdążył już nawet ogłosić, że w Nowym Meksyku pożary mają charakter katastrofy.

Zdjęcie: Obserwatorium Manua Loa Abbie Warnock-Matthews/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.