Udostępnij

Najgorsze wskazanie w historii ludzkości. Ostatnio było tak 4 mln lat temu!

11.05.2022

Padł rekord CO2 w atmosferze. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekroczył w kwietniu 420 ppm (części na milion). To najwyższe wskazanie w historii ludzkości. Wcześniej przez dłuższy czas był tak wysoko ok. czterech milionów lat temu. Temperatura na Ziemi była wtedy o 3 stopnie wyższa. Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje o ryzyku przekroczenia kluczowego progu zmian klimatu. W maju ilość gazów cieplarnianych w atmosferze ma być jeszcze większa.

Wstępne odczyty z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, które monitoruje ilość gazów cieplarnianych w atmosferze, przyniosły alarm. Średnia dla miesiąca na poziomie 420,02 ppm to najwyższe wskazanie w historii ludzkości. Wynik jest wstępny, ale pierwsze odczyty z innych obserwatoriów pokazują, że jeżeli zostanie zrewidowany, to raczej w górę niż w dół.

Dwutlenek węgla to najważniejszy z gazów cieplarnianych, dlatego naukowcy od wielu lat stale monitorują zmianę jego ilości w atmosferze. Laboratorium Mauna Loa to najważniejszy z punktów pomiarowych. Między innymi dlatego, że poziom CO2 w atmosferze mierzy się tam od lat 50 ubiegłego wieku. Pierwsze wskazania z Hawajów – z 1958 roku – wskazywały poziom 316 części na milion. Na początku epoki przemysłowej w atmosferze było około 276 części na milion.

Padł rekord CO2. Ale będzie gorzej

Dziś jest to o około 35 proc. więcej. Co gorsza poziom szybko wzrasta. Tylko w ostatnich kilku latach wskazania podniosły się z niewiele ponad 400 ppm do 420 ppm. A maj prawdopodobnie przyniesie jeszcze wyższe wskazania, bo na ogół jest miesiącem z rekordowymi wskazaniami w ciągu roku.

Później rozwijająca się roślinność półkuli północnej prowadzi do ich czasowego obniżenia.

Rekord CO2

Wszystkie te liczby większości z nas mówią jednak niewiele, więc wymagają kontekstu. Ten jest taki, że ostatnio równie wysoki poziom najważniejszego gazu cieplarnianego w atmosferze, utrzymywał się przez dłuższy czas 4 miliony lat temu. Średnia temperatura na Ziemi była wtedy o 3 stopnie wyższa.

Znacznie wyżej były też morza i oceany.

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega

Informacje o tym, że padł rekord CO2 w atmosferze, przyszły zaledwie kilka dni po alarmie ze strony Światowej Organizacji Meteorologicznej. Ta poinformowała, że ryzyko czasowego przekroczenia kluczowego progu globalnego ocieplenia, który wyznaczono na 1,5 stopnia Celsjusza, szacuje w najbliższych pięciu latach na… 50 proc. Przy czym dotyczy to jego przekroczenia w jednym z tych lat.

Stałe przekroczenie tego progu jest uznawane za punkt, w którym znacząco rośnie ryzyko pojawienia się całej kaskady negatywnych skutków zmian klimatu. Od susz i pożarów lasów po szalejącą pogodę.

Próbkę może przynieść już ten rok, bo informacje ze świata są pełne niepokojących wiadomości. Przez półwysep Indyjski przechodzi aktualnie fala upałów, która zagraża plonom pszenicy i podnosi ceny żywności. Indie są drugim największym producentem tego zboża na świecie. Pakistan jest dużym importerem, który już odczuwa skutki rosnących cen. Z kolei ze Stanów Zjednoczonych docierają wiadomości o tym, że sezon pożarów lasów rozpoczął się w tym roku wcześnie i zapowiada na trudny. Prezydent Joe Biden zdążył już nawet ogłosić, że w Nowym Meksyku pożary mają charakter katastrofy.

Zdjęcie: Obserwatorium Manua Loa Abbie Warnock-Matthews/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.