Argentyńska stacja meteorologiczna na Antarktydzie poinformowała, że zarejestrowała temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. To nowy rekord lodowego kontynentu. Poprzedni pochodził z marca 2015 roku i wynosił 17,5 stopni. Odczytu dokonano w Esperanzie, która znajduje się na skraju kontynentu. Naukowcy poinformowali o nim na twitterze.
A ich doniesienia podała dalej Światowa Organizacja Meteorologiczna.
Rosnąca temperatura na Antarktydzie jest wynikiem panującej pogody
Komentujący sprawę naukowcy wskazują, że za rekordem temperatury na Antarktydzie stoi obecna pogoda – głównie północnozachodnie wiatry, które w tym miejscu zwykle podnoszą temperaturę – oraz zmiany klimatu. Półwysep Antarktyczny, na którym znajduje się stacja Esperanza, jest bowiem jednym z najszybciej ogrzewających się miejsc na Ziemi. W ostatnich 50 latach – jak zwraca uwagę „The Guardian”, który informuje o rekordzie – średnia temperatura wzrosła tam o prawie 3 stopnie Celsjusza. Co więcej, topnieją niemal wszystkie znajdujące się tam lodowce.
Prof. James Renwick ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, który komentował nowy rekord, mówił, że trzeba go będzie jeszcze zweryfikować, ale sprzęt w stacji jest w dobrym stanie i jest to raczej formalność. – Odczyt robi wrażenie. Minęło dopiero pięć lat od ustanowienia poprzedniego, a ten jest prawie o stopień wyższy. To znak, że ocieplenie postępuje tam o wiele szybciej niż średnio na świecie. Tak szybkie ustanowienie nowego rekordu jest zaskakujące, ale kto wie, ile on przetrwa? Być może wcale nie tak długo. – komentował dla „Guardiana”.
Zachodzące zmiany to także negatywne rezultaty działań podejmowanych przez człowieka. Jednym z nich jest plan Australii na zbudowanie lotniska na Antarktydzie. Zdaniem naukowców może to negatywnie wpłynąć na występujące tam zwierzęta. Więcej na ten temat w artykule: https://smoglab.pl/australia-chce-budowac-lotnisko-na-antarktydzie-naukowcy-ucierpia-pingwiny-i-foki/
Wzrastająca temperatura w tym regionie może przyspieszyć topnienie lodowców
Jednym z zagrożeń, które wiążą się z ociepleniem rejonu Antarktydy jest uruchomienie spirali ocieplenia. Utrata lodowców przyspiesza ocieplanie się regionu. A jakby tego było mało, to zaledwie kilka dni temu informowano, o wyjątkowo wysokiej temperaturze wody w okolicach największych lodowców kontynentu. Wywołując niepokój dotyczący tempa, w którym zanikają.
Rekord dotyczy kontynentu. Najwyższa temperatura odnotowana w całym regionie antarktycznym to 19,8 stopni Celsjusza. Aparatura pomiarowa pokazała tyle w 1982 roku. Rok później, w lipcu 1983, aparatura pomiarowa na rosyjskiej stacji Wostok pokazała – 89,2 stopni Celsjusza. To najniższa dotąd odnotowana temperatura na Antarktydzie.
Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?
Fot. LouisLea/Shutterstock.