Rekord temperatury na Antarktydzie. 18,3 stopni Celsjusza!

6453
2
Podziel się:
Rekord Temperatury Antarktyda

Argentyńska stacja meteorologiczna na Antarktydzie poinformowała, że zarejestrowała temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. To nowy rekord lodowego kontynentu. Poprzedni pochodził z marca 2015 roku i wynosił 17,5 stopni. Odczytu dokonano w Esperanzie, która znajduje się na skraju kontynentu. Naukowcy poinformowali o nim na twitterze.

A ich doniesienia podała dalej Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Komentujący sprawę naukowcy wskazują, że za rekordem stoi obecna pogoda – głównie północnozachodnie wiatry, które w tym miejscu zwykle podnoszą temperaturę – oraz zmiany klimatu. Półwysep Antarktyczny, na którym znajduje się stacja Esperanza, jest bowiem jednym z najszybciej ogrzewających się miejsc na Ziemi. W ostatnich 50 latach – jak zwraca uwagę „The Guardian”, który informuje o rekordzie – średnia temperatura wzrosła tam o prawie 3 stopnie Celsjusza. Jednocześnie topnieją niemal wszystkie znajdujące się tam lodowce.

Prof. James Renwick ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, który komentował nowy rekord, mówił, że trzeba go będzie jeszcze zweryfikować, ale sprzęt w stacji jest w dobrym stanie i jest to raczej formalność. – Odczyt robi wrażenie. Minęło dopiero pięć lat od ustanowienia poprzedniego, a ten jest prawie o stopień wyższy. To znak, że ocieplenie postępuje tam o wiele szybciej niż średnio na świecie. Tak szybkie ustanowienie nowego rekordu jest zaskakujące, ale kto wie, ile on przetrwa? Być może wcale nie tak długo. – komentował dla „Guardiana”.

Jednym z zagrożeń, które wiążą się z ociepleniem rejonu Antarktydy jest uruchomienie spirali ocieplenia. Utrata lodowców przyspiesza ocieplanie się regionu. A jakby tego było mało, to zaledwie kilka dni temu informowano, o wyjątkowo wysokiej temperaturze wody w okolicach największych lodowców kontynentu. Wywołując niepokój dotyczący tempa, w którym zanikają.

Rekord dotyczy kontynentu. Najwyższa temperatura odnotowana w całym regionie antarktycznym to 19,8 stopni Celsjusza. Aparatura pomiarowa pokazała tyle w 1982 roku. Rok później, w lipcu 1983, aparatura pomiarowa na rosyjskiej stacji Wostok pokazała – 89,2 stopni Celsjusza. To najniższa dotąd odnotowana temperatura na Antarktydzie.

Fot. LouisLea/Shutterstock.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!