Udostępnij

Rekord temperatury na Antarktydzie. 18,3 stopni Celsjusza!

07.02.2020

Argentyńska stacja meteorologiczna na Antarktydzie poinformowała, że zarejestrowała temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. To nowy rekord lodowego kontynentu. Poprzedni pochodził z marca 2015 roku i wynosił 17,5 stopni. Odczytu dokonano w Esperanzie, która znajduje się na skraju kontynentu. Naukowcy poinformowali o nim na twitterze.

A ich doniesienia podała dalej Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Rosnąca temperatura na Antarktydzie jest wynikiem panującej pogody

Komentujący sprawę naukowcy wskazują, że za rekordem temperatury na Antarktydzie stoi obecna pogoda – głównie północnozachodnie wiatry, które w tym miejscu zwykle podnoszą temperaturę – oraz zmiany klimatu. Półwysep Antarktyczny, na którym znajduje się stacja Esperanza, jest bowiem jednym z najszybciej ogrzewających się miejsc na Ziemi. W ostatnich 50 latach – jak zwraca uwagę „The Guardian”, który informuje o rekordzie – średnia temperatura wzrosła tam o prawie 3 stopnie Celsjusza. Co więcej, topnieją niemal wszystkie znajdujące się tam lodowce.

Prof. James Renwick ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, który komentował nowy rekord, mówił, że trzeba go będzie jeszcze zweryfikować, ale sprzęt w stacji jest w dobrym stanie i jest to raczej formalność. – Odczyt robi wrażenie. Minęło dopiero pięć lat od ustanowienia poprzedniego, a ten jest prawie o stopień wyższy. To znak, że ocieplenie postępuje tam o wiele szybciej niż średnio na świecie. Tak szybkie ustanowienie nowego rekordu jest zaskakujące, ale kto wie, ile on przetrwa? Być może wcale nie tak długo. – komentował dla „Guardiana”.

Zachodzące zmiany to także negatywne rezultaty działań podejmowanych przez człowieka. Jednym z nich jest plan Australii na zbudowanie lotniska na Antarktydzie. Zdaniem naukowców może to negatywnie wpłynąć na występujące tam zwierzęta. Więcej na ten temat w artykule: https://smoglab.pl/australia-chce-budowac-lotnisko-na-antarktydzie-naukowcy-ucierpia-pingwiny-i-foki/

Wzrastająca temperatura w tym regionie może przyspieszyć topnienie lodowców

Jednym z zagrożeń, które wiążą się z ociepleniem rejonu Antarktydy jest uruchomienie spirali ocieplenia. Utrata lodowców przyspiesza ocieplanie się regionu. A jakby tego było mało, to zaledwie kilka dni temu informowano, o wyjątkowo wysokiej temperaturze wody w okolicach największych lodowców kontynentu. Wywołując niepokój dotyczący tempa, w którym zanikają.

Rekord dotyczy kontynentu. Najwyższa temperatura odnotowana w całym regionie antarktycznym to 19,8 stopni Celsjusza. Aparatura pomiarowa pokazała tyle w 1982 roku. Rok później, w lipcu 1983, aparatura pomiarowa na rosyjskiej stacji Wostok pokazała – 89,2 stopni Celsjusza. To najniższa dotąd odnotowana temperatura na Antarktydzie.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

Fot. LouisLea/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.